Aktuality

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2023

1.2.2023

POZVÁNKA (č. 1/2023)

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2023

sobota 7. 10. 2023 od 9 do 15 hodin

(do „startu“ zbývá 248 dnů)

1. 2. 2023

Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s. (DP) pořádá u příležitosti 95. výročí založení městské hromadné dopravy v Hradci Králové

„DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2023“

Srdečně zveme Vás, zaměstnance současné i bývalé (a třeba i budoucí), Vaše rodinné příslušníky, všechny naše příznivce, fanoušky historie i současnosti veřejné dopravy a celou širokou veřejnost. Rádi přivítáme naše obchodní partnery i odborníky na dopravu.

Na organizaci Dne otevřených dveří bude letos spolupracovat také Ministerstvo pro místní rozvoj, které si klade za cíl představit téma „Kde fondy EU pomáhají“, kdy právě v Dopravním podniku byla realizována celá řada úspěšných projektů. V rámci této komunikace pomůže zajistit zejména bohatý doprovodný program určený pro širokou veřejnost všech věkových kategorií.

Letos si připomínáme rovnou tři významné historické milníky či „pětková“ výročí:

5. 7. 2023 uplynulo 15 let od dne, kdy byl zahájen provoz terminálu hromadné dopravy, který zcentralizoval městskou, regionální a dálkovou dopravu do nadčasově řešeného komplexu (THD získal titul „Stavba roku královéhradeckého kraje 2009“ v kategorii dopravních staveb),

24. 10. 1928 95 let MHD v Hradci Králové, kdy byly založeny Autodráhy města Hradce Králové

1. 12. 1928 95 let, kdy byla uvedena do provozu první autobusová linka Kukleny – Nádraží – Pražské Předměstí - Slezské Předměstí s vozy Tatra 24 a Škoda 506.

Akce připomene nejen ekonomický, technický či stavební rozvoj za 95 let, ale i generace lidí, kteří se na provozu městské veřejné dopravy v Hradci Králové podíleli.

Akce se uskuteční v sobotu 7. října 2023 od 9 do 15 hodin v prostorách areálu Dopravního podniku v Pouchovské ulici 153 a Terminálu hromadné dopravy (THD) u Hlavního nádraží Českých drah.

Obě tato místa budou od 9 do14 hodin propojena oblíbenou speciální okružní linkou (jízdní řád bude uveřejněn i na stránkách DP), na které pojedou historické vozy (bude označená 95 – Den otevřených dveří).  

Pouchovské ulici 153 čeká návštěvníky prohlídka celého areálu včetně centrálního dispečinku, moderního zázemí řidičů MHD a učeben naší autoškoly.

Formou statické ukázky budou představeny všechny typy v současnosti provozovaných vozidel MHD včetně posledních novinek: autobusů typu SOR NS 12 a 18 Diesel – výrobce SOR Libchavy spol. s r.o. (vloni nákup 10 vozů). Vozy splňují nejvyšší nároky na bezpečnost, kvalitu a ekologii provozu - plní emisní normu EURO VI.

Dále budou k vidění vozidla dílenská a speciální montážní vozidla pro údržbu a opravy trolejového vedení.

Návštěvníci budou mít možnost absolvovat prohlídku hal - dílen a nahlédnout do dalších prostor rozsáhlého servisního a technického zázemí společnosti.

Připraveny budou ukázky diagnostiky vozidel a postupů oprav, zpřístupnění technologického zázemí, trenažér a další program pro malé mechaniky.

Po celou dobu konání akce bude mimořádně otevřeno naše Zákaznické centrum v Pouchovské ulici, kde mohou příchozí získat komplexní informace o MHD či zakoupit jízdenky.

Zájemci o pracovní pozice – zejména řidič/řidička MHD, automechanik, elektromechanik, autoelektrikář, autolakýrník, autoklempíř nebo pracovník pneuservisu - se mohou informovat o nabídkách volných pracovních pozic a aktuálních mzdových podmínkách a benefitech u pracovníků personálního oddělení.

Služby včetně vozového parku budou prezentovat středisko zájezdové dopravy a autoškola DP.

Děti i dospělí se mohou svézt přímo v areálu po menší okružní trase přistaveným hradeckým turistickým vláčkem a budou mít i možnost  projet myčkou (bez pravidelného JŘ)  autobusem MHD.

Na akci se podařilo zajistit účast pana Aleše Lopraise i s jeho dakarovým speciálem Praga V4S DKR.

Aleš Loprais je český jezdec v dálkových motoristických soutěžích, zejména v Rallye Dakar, jehož se účastní od roku 2006. Je vítězem 11 etap na Dakaru. Na oslavách 95 let od založení DPMHK bude i se svým závodním speciálem Praga. Připraveno bude krátké povídání o závodění, technických specifikacích a také autogramiáda.

Díky krajské koordinátorce BESIPu Ministerstva dopravy bude k dispozici i otočný simulátor, který slouží pro nácvik vyprošťování z převráceného vozidla a také asociuje stavy, které řidič zažívá při převrácení vozidla v případě nehody. Otočný simulátor je výchovnou atrakcí, která podá důkaz každému, kdo si na vlastní kůži vyzkouší, jaké síly působí při převrácení vozidla a jak jsou bezpečnostní pasy velice důležitým prvkem bezpečnosti vozidla.

Vedle prohlídky areálu společnosti proběhne v rámci dne představení služeb a ukázky vystavené techniky společnosti Letecké služby Hradec Králové a.s.

Představí se Policie ČR – zajišťuje KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE.

Městská policie Hradec Králové se bude prezentovat kamerovým monitorovacím vozem, kam bude moci veřejnost nahlédnout, prezentačním stánkem s tištěnými preventivními materiály a dopravní soutěží pro děti.

Nebudou chybět a jsou připravovány i další atraktivní doprovodné aktivity pro děti i dospělé.

Děti, kterým se blíží konec školní docházky, resp. jejich rodiče či rodinní příslušníci mohou v rámci akce získat informace o studiu maturitních či učňovských oborů na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti, Hradec Králové, Vocelova 1338.

K zakoupení bude kniha „Historie městské hromadné dopravy v Hradci Králové 1928–2020“ a další regionální publikace z Nakladatelství Regiona paní Heleny Rezkové.

Akce se také zúčastní Vydavatelství Pavel Malkus Praha nabídkou časopisů, knih a suvenýrů s tematikou městské hromadné dopravy.

V rámci programu bude probíhat prodejní akce výrobce modelů dopravní techniky spol. AM Modely pana Miloše Chlupa, který se zabývá ruční výrobou věrných sběratelských zpravidla plastových modelů autobusů Karosa, trolejbusů a nákladních automobilů Tatra v měřítku 1:43.

Po celou dobu akce bude v areálu DP možnost nákupu pestré nabídky občerstvení.

Programem Vás provede známý moderátor Jan Kovařík, který uváděl pořady České televize, Českého rozhlasu a TV Prima.

Na Terminálu hromadné dopravy si návštěvníci prohlédnou jeho zázemí, tzn. i originální nadčasové dispečerské pracoviště - „kouli“ - a trolejbusovou měnírnu, která slouží pro napájení trolejbusových tratí stejnosměrným proudem. Chybět nebudou ani ukázky dobíjení elektrobusu.

Uskuteční se zde také výstava fotografií mapující historii městské autobusové dopravy nejen v Hradci Králové, kterou na období od 9. září (vernisáž) do 8. října 2023 připravujeme v hale MHD ve spolupráci se Sdružením pro elektrickou trakci.

O dalších podrobnostech této zajímavé a jedinečné akce pro všechny věkové kategorie bude veřejnost informována průběžně, a to zejména na stránkách www.dpmhk.cz  nebo na našem Facebooku.

Úplné informace budou zveřejněny těsně před akcí a každý návštěvník na místě obdrží informační leták s plánkem místa a časovým programem akce.

Všechny uvedené informace prosím zatím považujte stále za předběžné – může dojít ještě ke změnám.

Samotný vstup na akci je tradičně zdarma.

Akce se koná za každého počasí.

Pořizování fotografických záznamů a videozáznamů:

Dovolujeme si avizovat, že pro potřeby zachycení průběhu akce a její prezentace budou v jejím průběhu pořizovány fotografické záznamy či videozáznamy. Pořízené záznamy budou uveřejněny na stránce: www.dpmhk.cz a na facebookových stránkách organizátora akce. Pokud byste fotografováni být nechtěli, můžete odmítnout pořízení fotografie přímo na místě vůči fotografovi. Pokud byste i přes naši snahu pořizovat záznamy bez možnosti identifikace zaznamenaných osob chtěli jakýkoliv záznam odstranit, zajistíme neprodleně jeho výmaz, Pro tento účel nás kontaktujte na e-mailu: reklama@dpmhk.cz.

Srdečně Vás zveme - přijďte se podívat na to jak to „chodí“ ve společnosti, která Vás „vozí“ po ulicích Vašeho města - na setkání se těší Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s. a jeho zaměstnanci.

Děkujeme také všem z Vás, kteří se zapojili do naší „VÝZVY NEJEN PRO FANOUŠKY DOPRAVY Z HRADCE KRÁLOVÉ – POMOZTE NÁM PŘIPOMENOUT HISTORII MHD“ a kteří nám již zaslali zajímavé materiály, předměty či fotografie, které přispějí k dalšímu zmapování historie MHD v Hradci Králové. 

 

Organizátor akce - pořadatel:

 

Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s.

Pouchovská 153

500 03 Hradec Králové 3

 

Soubor ke stažení: 

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2023