Aktuality

Další dodávka nových trolejbusů pro Dopravní podnik města Hradce Králové

15.11.2012

Další dodávka nových trolejbusů pro Dopravní podnik města Hradce Králové

Další šestice nových trolejbusů v krátkém 12 metrovém provedení, které vyprodukovala společnost ŠKODA ELECTRIC a.s., posiluje v současnosti vozový park královéhradecké městské hromadné dopravy. Cestující tak bude vozit již 29 trolejbusů (z toho dva jsou vybaveny záložním zdrojem pohonu -dieselagregátem) z celkového plánovaného počtu 31, na které získal dopravní podnik dotace z Evropské unie pro roky 2011 - 2013.

Před spuštěním do ostrého provozu musí všechny trolejbusy projít požadovanými revizemi, typovými zkouškami a zkouškami se zátěží. Vzhledem k tomu, že trolejbusy jsou drážními vozidly, je nutné i schvalování typu Drážním úřadem. Teprve pak může být trolejbusu vystaven průkaz způsobilosti. Vozy se tak do vlastního provozu dostanou zřejmě na začátku prosince 2013 a objeví se v podstatě na všech trolejbusových linkách.

Nové trolejbusy ŠKODA Tr 30 SOR budou podobně jako v Hradci ty předchozí pojmenovány podle pohádkových postav z knih hradecké spisovatelky a ilustrátorky Marty Pohnerové. Na kapotách tak přibudou obrázky a jména dalších postaviček jako hvězdička Maruška, zlobivý Bubáček či Vánoční skřítek.

„Nová vozidla – ta současná o kapacitě k sezení 32 míst a k stání 70 míst - vždy přinášejí do královéhradecké MHD zlepšení bezpečnosti, zkvalitnění jízdní pohody a komfortu cestujících a jsou také šetrnější k životnímu prostředí. Nižší hlučnost vozidel – jak vnitřní, tak vnější, moderní design interiéru a exteriéru vozidel přispívají i k vyšší estetice životního prostředí města,“připomíná vedoucí marketingu dopravního podniku František Meduna, který zároveň upozorňuje, že tato i všechny již předtím realizované vozy jsou nízkopodlažní.

Díky této postupné rozsáhlé realizaci obměny vozidel (v září navíc obohatily vozovou flotilu dva nové kloubové autobusy Citelis 18 M) je tedy zajištěno zvyšování standardu kvality městské hromadné dopravy v Hradci Králové a DP tak disponuje jedním z nejmodernějších vozových parků v České republice.

Postupná obměna je realizována v rámci projektu Obnova vozového parku trolejbusů, na základě projektu schváleného v Regionálním operačním programu NUTS II Severovýchod, spolufinancovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Další dva vozy – již poslední – tentokrát kloubového velkokapacitního provedení – ŠKODA Tr 31 SOR -  pořídí město do poloviny roku 2013.