Aktuality

60 tisíc cestujících využilo Mobilní jízdenku v hradecké MHD

12.11.2012

60 tisíc cestujících využilo Mobilní jízdenku v hradecké MHD

Zanedlouho uplyne již rok od zavedení platby jízdného v dopravních prostředcích MHD v Hradci Králové prostřednictvím mobilního telefonu. Od 16. ledna se do konce října prodalo přes 60 tisíc jízdenek (úplně přesně 63 116), kdy 93,1 % cestujících využilo mobilní telefon pro nákup přestupní jízdenky na 45 minut nebo 60 minut a zbytek tvoří celodenní jízdenky na 24 hod.

Kladem tohoto projektu je i skutečnost, že počty mobilních jízdenek od začátku jejich provozu průběžně každý měsíc  - mimo specifických období jarních a letních prázdnin – stále narůstají a přesvědčují o trvalém zájmu cestujících o tuto možnost úhrady jízdného.

V měsíci říjnu byl také dosažen další rekord v prodejích, kdy se mobilních jízdenek prodalo již téměř 10 tisíc. – přesně to bylo 9 951 ks.  Potěšitelné je, že průběžně stoupají průměrné prodeje jak v pracovní dny – dosavadní rekord zatím drží čtvrtek 27. září (411 sms jízdenek),  tak i o víkendech – nejúspěšnější byla sobota a neděle - 27. - 28. října – s celkovým prodejem 355 ks.

Zajímavá je i skutečnost, že 13% cestujících k objednání využívá v ČR unikátní patentově chráněnou formu PROZVONĚNÍ na speciální telefonní čísla – označenou jako „jízdenka na zavolanou“ - způsobu, který je právě pro MHD v HK originální.

Jedná se však o nejpohodlnější variantu objednání jízdenky určenou zejména pro pravidelné a časté používání. Díky této formě ušetří cestující čas, který stráví psaním textu SMS a čísla a ušetří cenu za objednací SMS. Proto, aby mohl cestující používat PROZVONĚNÍ, musí se zaregistrovat do systému Mobilní jízdenky. Registrace je jednorázová akce a cestující ji může provést z pohodlí svého domova.

Telefonní čísla pro prozvonění si může cestující uložit do telefonního seznamu svého telefonu, aby je mohl kdykoliv pohodlně použít bez toho, že by si je musel pamatovat. PROZVONĚNÍ z mobilu není zpoplatněno. Systém automaticky volání ukončí a pošle cestujícímu na mobil Mobilní jízdenku (předplacená služba Premium SMS). Chce-li zákazník z jakéhokoliv důvodu ukončit používání služby Mobilní jízdenka – objednání prozvoněním, lze číslo jeho mobilního telefonu ze systému vyřadit.

Podrobné informace k této možnosti objednání jízdenky jsou k dispozici na www.dpmhk.cz

Pokud prodeje mobilního jízdného hodnotíme po jednotlivých operátorech, tak v pomyslném žebříčku nedochází v průběhu celkové historie téměř k žádné změně, kdy nyní „vede“ se 43% T- Mobile, následuje Vodafone s 33% a na třetím místě je Telefónica O2- 24%.

Na základě některých ohlasů cestující veřejnosti je třeba se zmínit a zdůraznit, že mobilní jízdenka opravdu funguje na všech běžných typech mobilních telefonů bez ohledu na jejich typ a stáří (nejen tedy u SmartPhonů, tzv. chytrých mobilních telefonech), kde pouze stačí mít aktivovanou, resp. povolenou službu Premium SMS

Je nutné i zopakovat, že do vozu smí cestující nastoupit pouze s již přijatou platnou sms jízdenkou ve svém mobilu. Tu obdrží přibližně 2 minuty od odeslání SMS zprávy (může přijít i o pár sekund později, kdy záleží na tom, jak rychle jízdenku odbaví mobilní operátoři). Při nástupu předními dveřmi je cestující povinen předložit přijatou SMS jízdenku řidiči ke kontrole. SMS jízdenku si pak cestující ponechá v mobilu po celou dobu přepravy pro případ přepravní kontroly. Pokud mobilní jízdenku z nějakého důvodu neobdrží, je povinen uhradit jízdné jiným způsobem.