Aktuality

EVROPSKÝ DEN BEZ AUT VE ČTVRTEK 20. ZÁŘÍ 2012 NA ULRICHOVĚ NÁMĚSTÍ V HRADCI KRÁLOVÉ

12.9.2012

EVROPSKÝ DEN BEZ AUT VE ČTVRTEK 20. ZÁŘÍ 2012 NA ULRICHOVĚ NÁMĚSTÍ V HRADCI KRÁLOVÉ

Jako v minulých letech, tak i letos se v rámci Týdne udržitelnosti bude konat podzimní

DEN BEZ AUT“.

Negativní vlivy automobilové dopravy lze snížit ve městech zejména využíváním městské hromadné dopravy nebo alternativní dopravy jako jsou kola, in-line brusle a různé další způsoby. Městská hromadná doprava je dostatečně organizovaná a kvalitní, ale je nutno představit její vlídnou Tvář. A také o tom je i letošní akce v Hradci Králové.

Aktivity spojené se Dnem bez aut se staly během prvního desetiletí fungování populárními a přidala se k nim řada obyvatel města. Od nesmělých úspěchů se posunula celosvětová aktivita na ochranu životního prostředí k velkým úspěchům, kdy jsou konány v rámci tzv. „Týdne mobility“ (někde přímo týdne udržitelnosti) dny chodců, in-line večery anebo spanilé cyklojízdy městy. V České republice se postupně z aktivity několika měst rozvinulo hnutí, do kterého se i letos zapojí několik desítek větších obcí a měst včetně města Hradce Králové.

Město Hradec Králové, Dopravní podnik města Hradce Králové a sdružení Civitas per Populi připravily pod záštitou náměstka primátora pro rozvoj města Jindřicha Vedlicha na čtvrtek 20. září v době od 9 hod do 17 hod pro občany a návštěvníky městarůzné aktivity a akci na Ulrichově náměstí, které bude uzavřeno pro dopravu jinou než veřejnou

Dopolední program (od 9 do 13 hodin) bude určen převážně dětem a bude plný her a soutěží s tematikou dopravy, udržitelnosti a bezpečnosti v dopravě.

Odpolední program startuje od 13 hodin a provádět nás bude profesionální moderátor, který postupně představí dopravní prostředky na alternativní pohon. Vrámci programu bude k dispozici historický autobus Škoda 706 RTO, který byl vyráběn národním podnikem Karosa mezi lety1958 a 1972, ve srovnání s autobusem IRISBUS PS09D1 ze současného vozového parku Dopravního podniku města Hradce Králové a elektrobusem SOR EBN společnosti SOR Libchavy, ve kterém se můžete svést v rámci ukázkových jízd v průběhu programu. Ti, kteří více preferují jednostopá vozidla mohou navštívit prezentaci elektrických skútrů Guewer CZ, s.r.o. Brno nebo si přímo vyzkoušet jízdu na jejich elektrickém kole. Na místě se také budete moci podívat na vybavení cyklohlídky městské policie Hradec Králové a na Vaše případné dotazy ohledně bezpečného chování na silnicích odpoví odborník z organizace BESIP.

Dobrou náladu podpoří vystoupení skupiny „Kmotra Rock Revival“ i sponzor programu Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod a.s.– výrobce světlého nealkoholického piva Rebel Nealko. Pro něco dobrého na zub se můžete zastavit u stánku restaurace Primátorka Pod Terasami z Hradce Králové.