Aktuality

200 000 mobilních jízdenek v hradecké MHD za necelé dva roky provozu

18.11.2013

200 000 mobilních jízdenek v hradecké MHD za necelé dva roky provozu

Už 200 000 mobilních jízdenek si zakoupili cestující v královéhradecké hromadné dopravě.

Stalo se tak 12. listopadu 2013, bez dvou měsíců tedy dva roky poté, co hradecký dopravní podnik tuto službu zavedl (přesně to bylo 16. ledna 2012). Měsíční rekord v nákupu jsme zaznamenali letos v říjnu, kdy na SMS jízdenku jelo 15 212 cestujících. Hned následující měsíc je pak významný tím, že ve čtvrtek 7. listopadu byl překonán denní rekord, kdy si přes mobilní telefon objednalo jízdenku přesně 756 pasažérů a tento měsíc pak došlo i k překonání prodejů o víkendu, kdy si v termínu 2. – 3. listopadu zakoupilo mobilní jízdenku 690 cestujících.

Naši dvou set tisící pasažérkou cestující na mobilní jízdenku se stala paní Simona Koutská, která ve vstupním prostoru do zákaznického centra DP obdržela 18. listopadu z rukou Josefa Januše - vedoucího oddělení tarifu, jízdenek a přepravní kontroly a Františka Meduna - vedoucího marketingu jako pozornost přednabitou volnou kartu, poukázku na rodinné jízdné na turistický hradecký vláček pro rok 2014 a nedávno vydanou publikaci k 85. výročí existence společnosti „Historie městské hromadné dopravy v Hradci Králové 1928 – 2013“ autorky Heleny Rezkové.

 

Možnost úhrady jízdného prostřednictvím mobilního telefonu byla zavedena v hradecké MHD, jako moderní alternativa k již existujícím formám úhrady jízdného, jako jsou městská karta, volná karta či klasická papírová jízdenka. Existují zde dokonce dva způsoby objednání jízdenky. První, běžný, pomocí SMS a druhý, v ČR unikátní, patentově chráněnou, formou prozvonění, který použilo letos 10% cestujících a který je určen více pro pravidelné a časté užívání. Je možné si u nás pořídit dva druhy jízdenek – první přestupní za 18,- Kč na 45/60 minut * a druhou celodenní na 24 hod za 55,- Kč (tuto využilo letos 5% pasažérů).

*Platí v pracovní dny v době od 4.00 – 19.00 hod 45 minut a v so, ne a ve státních svátcích a v pracovní dny od 19.00 do 04.00 hod 60 minut

Cestující tuto službu obecně vnímají jako velmi jednoduchou, komfortní a spolehlivou a tak se ji neobávají používat a proto jsou prodeje mobilních jízdenek bez nějaké větší marketingové podpory stále rostoucí.

Mobilní jízdenka funguje na všech běžných typech mobilních telefonů bez ohledu na jejich typ a stáří (nejen tedy u SmartPhonů, tzv. chytrých telefonech), stačí mít pouze aktivovanou, resp. povolenou službu Premium SMS (samozřejmě se SIM kartou českého operátora).

Je potřebné jen zopakovat, že do vozu smí cestující nastoupit pouze již s přijatou platnou sms jízdenkou ve svém mobilu. Tu obdrží přibližně 2 minuty od odeslání SMS zprávy (může přijít i o pár sekund později, kdy záleží na tom, jak rychle jízdenku odbaví mobilní operátoři). Při určeném nástupu předními dveřmi je cestující povinen předložit přijatou SMS jízdenku řidiči ke kontrole. SMS jízdenku si pak cestující ponechá v mobilu po celou dobu přepravy pro případ přepravní kontroly. Pokud mobilní jízdenku z nějakého důvodu neobdrží, je povinen uhradit jízdné jiným způsobem.