Aktuality

150 000 mobilních jízdenek za rok a půl provozu

15.7.2013

150 000 mobilních jízdenek za rok a půl provozu

150 000 mobilních jízdenek za rok a půl provozu

Už 150 000 mobilních jízdenek si zakoupili cestující v královéhradecké hromadné dopravě.

Stalo se tak 15. července, téměř přesně rok a půl poté, co dopravní podnik tuto službu zavedl (přesně to bylo 16. ledna 2012). Měsíční rekord v nákupu jsme zaznamenali letos v březnu, kdy na SMS jízdenku jelo 10 976 cestujících a hned následující měsíc byl pak významný tím, že v pátek 26. dubna byl překonán denní rekord, kdy si přes mobilní telefon objednalo jízdenku přesně 583 pasažérů. Zatím i přes letní počasí stále odolává jiný rekord a to počet mobilních jízdenek použitých o víkendu - rekordní byl totiž víkend 23. -24. března s počtem 395 cestujících.  Podle letošního vývoje je možné konstatovat pro trvalý zájem cestujících odhad stabilního počtu prodejů mobilních jízdenek okolo 10 tis. měsíčně.

Možnost úhrady jízdného prostřednictvím mobilního telefonu byla zavedena v hradecké MHD, jako moderní alternativa k již existujícím formám úhrady jízdného, jako jsou městská karta, volná karta či klasická papírová jízdenka. Existují zde dokonce dva způsoby objednání jízdenky. První, běžný, pomocí SMS a druhý, v ČR unikátní, patentově chráněnou, formou prozvonění, který použilo letos 10% cestujících a který je určen více pro pravidelné a časté užívání. Je možné si u nás pořídit dva druhy jízdenek – první přestupní za 18,- Kč na 45/60 minut * a druhou celodenní na 24 hod za 55,- Kč (tuto využilo letos 5,3% pasažérů).

*Platí v pracovní dny v době od 4.00 – 19.00 hod 45 minut a v so, ne a ve státních svátcích a v pracovní dny od 19.00 do 04.00 hod 60 minut

Cestující tuto službu obecně vnímají jako velmi jednoduchou, komfortní a spolehlivou a proto se ji neobávají používat a proto jsou prodeje mobilních jízdenek bez nějaké větší marketingové podpory stabilní.

Mobilní jízdenka funguje na všech běžných typech mobilních telefonů bez ohledu na jejich typ a stáří (nejen tedy u SmartPhonů, tzv. chytrých telefonech), stačí mít pouze aktivovanou, resp. povolenou službu Premium SMS (samozřejmě se SIM kartou českého operátora).

Je potřebné zopakovat, že do vozu smí cestující nastoupit pouze již s přijatou platnou sms jízdenkou ve svém mobilu. Tu obdrží přibližně 2 minuty od odeslání SMS zprávy (může přijít i o pár sekund později, kdy záleží na tom, jak rychle jízdenku odbaví mobilní operátoři). Při nástupu předními dveřmi je cestující povinen předložit přijatou SMS jízdenku řidiči ke kontrole. SMS jízdenku si pak cestující ponechá v mobilu po celou dobu přepravy pro případ přepravní kontroly. Pokud mobilní jízdenku z nějakého důvodu neobdrží, je povinen uhradit jízdné jiným způsobem.

Podrobné informace k této možnosti objednání jízdenky jsou k dispozici na

http://www.dpmhk.cz/mhd-hradec-kralove/mobilni-jizdenka