Aktuality

20 nových čekáren pro cestující hradecké MHD v roce 2012

3.1.2013

20 nových čekáren pro cestující hradecké MHD v roce 2012

Dopravní podnik dokončil na konci roku výstavbu 20 nových čekáren

 

Dvě nové čekárny nadělili těsně před Štědrým dnem cestujícím v hradecké MHD pracovníci dopravního podniku města. Dostáli tak slibu, že jich letos postaví rovné dvě desítky. Vybavení zastávek se letos vylepšilo na mnoha místech, a to také v souvislosti s dokončením výměny 310 zastávkových označníků. S budováním nových čekáren ale dopravní podnik nekončí. Příští rok se jich objeví dalších pět. Modernizací zastávkového mobiliáře chce dopravní podnik reagovat na potřeby svých cestujících, ale zaznamenává v této souvislosti také méně časté útoky vandalů.

 

Nejnovější prosklené přístřešky ochrání před nepřízní počasí cestující na zastávkách Škola SNP a Magistrát města – Buzulucká. V průběhu roku 2012 se nové čekárny objevily jak v širším centru, tak i za hranicí města v takzvaném druhém jízdním pásmu. Nový přístřešek vybudoval dopravní podnik dokonce i pro linkové „modré“ autobusy v Šimkově ulici, který s povděkem přijali cestující do vzdálenějších obcí a měst. „Pro příští rok počítáme s osazením čekáren například v zastávkách Meliorace, U Čechů ve směru do centra nebo na zastávce Zámeček ve směru Roudnička,“ informuje o plánech na rok 2013 vedoucí střediska výroby městského mobiliáře Martin Kracík.

 

Fakt, že cestující si vybavení zastávek MHD stále všímají a vnímají ho v poslední době lépe než dřív, potvrdil dopravnímu podniku letošní průzkum spokojenosti se službami MHD. Čisté a moderní prostředí zastávek s sebou nese vyšší kulturu cestování, a to nejen prvoplánově, ale vylepšené zastávky trpí méně vandalismem. „Jasně vidíme, že vylepšené prvky, které jsou technicky i informačně na vyšší úrovni, mají tento efekt. Lidé se k nim prostě chovají lépe,“ potvrzuje Martin Kracík a dodává, že Hradec Králové je v celorepublikovém měřítku zasažen tímto druhem vandalismu jen mírně. „To můžeme jednoduše hodnotit podle počtu oprav městského mobiliáře, který vyrábíme pro Hradec i pro jiná města. Hradec lze v tomto případě přirovnat k lázeňským městům, zatímco zejména průmyslová města trápí vandalismus podstatně víc.“ I tak si ale vandalové občas na zázemí zastávek takříkajíc smlsnou. Do oka jim padají především objekty na konečných, kde se vyřádí zejména sprejeři.

 

„Postižené konečné zastávky se v mnohém odlišují od zastávek ve městě. Na mnoha z nich není tradiční prosklená čekárna, ale malý zděný objekt většinou obložený dřevem, kde mají řidiči základní zázemí jako například sociální zařízení. Na podzim jsme dali zvenčí nový kabát posprejovaným čekárnám na zastávkách Jungmannova, Parlament a Kozlovka, v příštím roce budeme pokračovat i úpravami uvnitř pro vylepšení pracovních podmínek našich řidičů,“dodává Martin Kracík.