Aktuality

Pozvánka na akci „70 let trolejbusů v Hradci Králové“ – 18. května 2019 /č. 2/

18.4.2019 |  

Srdečně zveme Vás, zaměstnance současné i minulé (a třeba i budoucí), dále Vaše rodinné příslušníky, všechny naše příznivce, fanoušky historie i současnosti veřejné dopravy nebo odborníky z dopravy. Rádi přivítáme naše obchodní partnery a samozřejmě celou širokou veřejnost.

Pozvánka na akci

„výročí 70 let trolejbusů

v Hradci Králové“

18. května 2019 /č. 2/

Městská hromadná doprava v Hradci Králové oslaví v roce 2019 významné výročí.

Letos uplyne 70 let od zahájení pravidelné trolejbusové dopravy v Hradci Králové, kdy 2. května 1949 vyjely vozy na linku Nádraží – Nový Hradec Králové.

K tomuto významnému výročí připravuje Dopravní podnik města Hradce Králové na sobotu 18. května 2019 v době od 9.00 do 14.00 hod. v prostorách a okolí Terminálu hromadné dopravy (THD) u Hlavního nádraží Českých drah menší akci s pestrým doprovodným programem a množstvím prezentací.

Akce připomíná nejen technický rozvoj za 70 let, ale i generace lidí, kteří se na provozu trolejbusové dopravy v Hradci Králové podíleli.

S programem akce bude veřejnost postupně seznamována – již nyní však můžeme přislíbit oblíbené bezplatné mimořádné okružní vyhlídkové jízdy historickými vozy městské hromadné dopravy (MHD) - jízdní řád linky bude uveřejněn i na stránkách DP a konkrétní složení vozů je ještě v řešení.

Vstup na akci a jízda v historických vozech MHD je zdarma. 

Dopravu zajistí: trolejbusy Škoda 8 Tr, Škoda 9 Tr, Škoda 14 Tr, Škoda Sanos – 01 (v HK nikdy nejezdil!) a autobus ŠKODA 706 RTO MTZ s vlekem  - vše zásluhou kolegů z DP města Pardubic a Pardubického spolku historie železniční dopravy a dále pak autobusy Škoda 706 RO a Škoda 706 RTO - majitelem obou vozů je ČSAP, s.r.o. Nymburk – všem organizacím děkujeme za velmi vstřícný přístup k zapůjčení vozů.

Formou statické ukázky budou představeny v současnosti provozovaná vozidla MHD včetně nejmodernějších vozů DP - posledních novinek: elektrobusu typu SOR NS 12 - ELECTRIC - výrobce SOR Libchavy spol. s r.o. (vloni nákup 20 vozů), tzv. parciálního trolejbusu značky Škoda 30 Tr - SOR TNB 12 (model s pomocným bateriovým pohonem) - výrobce ŠKODA ELECTRIC a.s. a SOR Libchavy spol. s r.o., které vloni v počtu devíti doplnily naše již typické trolejbusy a moderní sólo autobus značky IVECO Urbanway - výrobce Iveco Czech Republic, a.s. (vloni 3 nové vozy). Letos očekáváme dodávku 10 těchto autobusů (5 do konce června a 5 do konce září).

Na THD bude možné nahlédnout do jeho zázemí, kdy uvidíte i originální dispečerské pracoviště „koule“ a trolejbusovou měnírnu, která slouží pro napájení trolejbusových tratí stejnosměrným proudem (název měnírny je odvozen od její funkce, která spočívá v přeměně přicházející střídavé energie na výstupní energii stejnosměrnou potřebnou pro napájení trolejbusů) a předvedena bude funkce elektrické výhybky (na zemi), která na trolejbusových tratích slouží pro změnu směru jízdy trolejbusu. Uvidíte i speciální montážní vozidla pro údržbu a opravy trolejového vedení.

V prostorách THD – hala MHD si můžete prohlédnout výstavu fotografií trolejbusové dopravy v Hradci Králové „70 let s trolejbusy“ (od soboty 27. 4. – vernisáž v 16.30 hod., potrvá do neděle 2. 6.), zpracovanou příznivci trolejbusové dopravy spolupracujícími ve volném Sdružení pro elektrickou trakci, nebo informacemi o samotném THD.

Svoje služby včetně ukázky techniky budou prezentovat střediska zájezdové dopravy, autoškoly a reklamy Dopravního podniku.

Zájemci o pracovní pozice – zejména ŘIDIČ/ŘIDIČKA MHD, AUTOMECHANIK A ELEKTROMECHANIK, AUTOELEKTRIKÁŘ A AUTOKLEMPÍŘ - se zde mohou informovat o pracovních a mzdových podmínkách (včetně benefitů) u pracovníků personálního oddělení DP.

Po celou dobu konání akce mohou návštěvníci získat komplexní informace o MHD nebo si také zakoupit jízdenky MHD.

TECHNICKÉ SLUŽBY HRADEC KRÁLOVÉ předvedou stroj na úklid zastávek MHD. Jedná se o vozidlo s příslušenstvím GLUTTON.

GLUTTON

K efektivnímu úklidu zastávek MHD obsluha využívá komunální vysavač Glutton vážící přes 200 kg, který je schopen nasávat drobné odpady, ale zvládne i středně velkou PET lahev. Tento komunální vysavač je převážen na speciálním nákladním vozidle do 3,5 tuny. Kromě nástavby na svoz odpadu je vybaveno bočním zvedacím mechanismem, který byl vyvinut speciálně pro naši organizaci a je opatřen stabilizací nakládací plošiny v horizontální poloze. K bezpečné přepravě mechanizmů tak postačuje jednočlenná posádka. V zimním období je Glutton nahrazen motorovým odmetacím kartáčem nebo sněhovou frézou, které slouží k rychlému a účinnému odmetání sněhu z nástupního prostoru zastávek MHD.

Zásluhou krajského koordinátora BESIP Ministerstva dopravy pro Královéhradecký kraj se budete moci účastnit testů pro děti i dospělé, získat reflexní prvky, informace o důležitých novinkách BESIPu, vyzkoušet opilé brýle pro simulaci únavy, požití alkoholu a drog a bude Vám k dispozici simulátor nárazu.

Pracovníci společnosti Chára Sport, a.s. zde budou předvádět servisní vozidlo pro nákladní pneumatiky včetně vlastního přezouvání/nazouvání pneumatik. Zároveň se zde budete moci účastnit soutěže v odhadu váhy pneumatiky s možností získat dárek od společnosti Michelin.

Pro dobrou náladu zahraje od 9.30 do 14 hodin folkrocková hudební skupina Pianka Light.

Pro děti je připraven speciální program a atrakce pod patronací HITRÁDIa ČERNA HORA, které se stalo mediálním partnerem akce a programu. Děti se mohou těšit na lukostřelbu, opičí dráhu z obručí, kuželů, míčů atd., bumperbally či airbrushové tetování.

V areálu THD bude připraven dále např. skákací hrad i drobné dárky pro děti (jak spolupracujících subjektů, tak samotného DP).

Oddíl SK Karate Spartak Hradec Králové zde v rámci příprav a propagace v Hradci Králové konané akce - 13 th SKIF World Championship Czech Republic 15. - 21. 7. 2019 (MS v karate) - připraví soutěže o vstupenky na MS a bude rozdávat informační materiály k MS. V jednání je i autogramiáda – od 11 do 12 hodin, kde by byli přítomni reprezentanti, kteří jsou vyobrazeni na nejčastěji zveřejňovaných plakátech k MS, tedy dvojnásobná mistryně Evropy SKIEF Barbora Bukáčková a dvojnásobný mistr ČR SKIF David Novák.

Děti, kterým se blíží konec školní docházky, resp. jejich rodiče či rodinní příslušníci, mohou v rámci akce získat informace o studiu maturitních či učňovských oborů na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti, Hradec Králové, Vocelova 1338.

V rámci oslav 70. výročí trolejbusové dopravy v Hradci Králové tato škola připravila na THD pro návštěvníky dva simulátory – motocyklu a svařování. Zájemci si tak mohou bez rizika vyzkoušet jízdu na motocyklu v městském provozu nebo svařování elektrickým obloukem. A to vše pod odborným vedením zkušených pedagogů.

K zakoupení budou poslední výtisky knihy „Historie městské hromadné dopravy v Hradci Králové 1928–2013“ a další regionální publikace z nakladatelství Agentury Regiona paní Heleny Rezkové.

Akce se také s nabídkou prodeje časopisů, knih a upomínkových předmětů s tematikou MHD účastní Vydavatelství WOLF - časopis Městská doprava, dále dopravní Vydavatelství Pavel Malkus Praha.

Návštěvníky čeká i výstava a testování e-kol rakouské značky KTM se systémy pohonu BOSCH společnosti TROJAN KTM Hradec Králové.

Společnost LEMAC Marketing, s.r.o. Hradec Králové bude prodávat a propagovat bezpečnostní reflexní prvky. 

Vstup na akci je zdarma a bezplatně se cestující svezou i na mimořádné trolejbusové okružní lince číslo 70, která kopíruje linku číslo 4, jejíž provoz budou zajišťovat historická vozidla, na trase:

Terminál HD (nástupiště D 1?), Hlavní nádraží, Obchodní dům Tesco a Atrium, Centrál, Muzeum, Magistrát města, Komenského, Zimní stadion, Hotel Garni, Futurum, Na Brně, Palachova, Pod Straní a zpět.

Upozorňujeme, že u těchto vyhlídkových jízd může z technických či provozních důvodů ještě dojít ke změně trasy, jízdního řádu a typu vozidla.

Pro pohodlí návštěvníků chybět nebude po celou dobu akce samozřejmě ani možnost nákupu občerstvení, kde je možné přímo na místě v obou halách THD, např. v pizzerii Pizza Express Hradec Králové (již od 9 hodin) nebo v prodejnách Inmedio či ve venkovních stáncích – kde mimo jiné můžete ochutnat pivo zn. Rebel včetně loňské novinky plechovkového pivo Rebel IX. - zajistí Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod a.s. a také trdelníky, langoše, cukrovou vatu, popcorn či grilované maso.

Programem provede známý moderátor Jan Kovařík, který uváděl pořady České televize, Českého rozhlasu a TV Prima.

Prosíme návštěvníky akce, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti pohybovali pouze po vyznačených přechodech, nevstupovali mimo vyhrazené prostory, nedotýkali se technických zařízení, a dodržovali a řídili se pokyny našich pořadatelů či moderátora akce, a to včetně organizace jízd historickými vozy.

U příležitosti výročí 70. let trolejbusové dopravy vydá DP i tiskový materiál, věnující se historii trolejbusů jak ve světě, tak v České republice, ale především v Hradci Králové.

O dalších podrobnostech této zajímavé akce pro všechny věkové kategorie (koná se za každého počasí), bude veřejnost informována průběžně, a to zejména na stránkách www.dpmhk.cz nebo na našem Facebooku. Úplné informace budou zveřejněny těsně před akcí a každý návštěvník na místě obdrží informační leták s plánkem místa a časovým programem akce.

Tyto informace, prosím, považujte stále jako předběžné, může dojít ke změnám a to zejména ve složení historických vozů.

Srdečně zveme - na setkání se těší váš Dopravní podnik města Hradce Králové.

Organizace akce - pořadatel:

Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s.

Pouchovská 153

500 03 Hradec Králové 3

 

Kontakt:

František Meduna

vedoucí marketingu

tel.: 495 089 203

e-mail: meduna@dpmhk.cz