Aktuality

Pozvánka na akci „70 let trolejbusů v Hradci Králové“ – 18. května 2019 /č. 3/

7.5.2019 |  

Srdečně zveme Vás, zaměstnance současné i minulé (a třeba i budoucí), dále Vaše rodinné příslušníky, všechny naše příznivce, fanoušky historie i současnosti veřejné dopravy nebo odborníky na dopravu. Rádi přivítáme naše obchodní partnery a celou širokou veřejnost.

Pozvánka na oslavu „výročí 70 let trolejbusové dopravy v Hradci Králové“ – 18. května 2019 /č. 3/

Letos uplyne 70 let od zahájení pravidelné trolejbusové dopravy v Hradci Králové, kdy 2. května 1949 vyjely vozy na linku Nádraží – Nový Hradec Králové.

K tomuto významnému výročí připravuje Dopravní podnik města Hradce Králové na sobotu 18. května 2019 v době od 9.00 do 14.00 hod. v prostorách a okolí Terminálu hromadné dopravy (THD) u Hlavního nádraží Českých drah akci s pestrým doprovodným programem a množstvím prezentací.

Akce připomene nejen technický rozvoj za 70 let, ale i generace lidí, kteří se na provozu trolejbusové dopravy v Hradci Králové podíleli.

S programem bude veřejnost postupně seznamována – již nyní však můžeme přislíbit oblíbené bezplatné mimořádné okružní vyhlídkové jízdy historickými vozy městské hromadné dopravy (MHD) - jízdní řád linky - viz příloha ke stažení.

Vstup na akci a jízda v historických vozech MHD je zdarma. 

Dopravu zajistí v cca 10 minutových intervalech:

trolejbusy Škoda 8Tr9 – ev. číslo 136 z roku 1960, Škoda 9TrHT26 – ev. číslo 353 z roku 1979, Škoda 14Tr08/6 - ev. číslo 311 „původně hradecký vůz“ -  rok výroby 1989/1990, kloubový Škoda 200Tr Sanos 01 - ev. číslo 329 z roku 1987 (v Hradci Králové tento typ trolejbusu nikdy nejezdil!) a autobus ŠKODA 706 RTO MTZ - ev. číslo 28 z roku 1965 (vlečný vůz Jelcz PO 1 E – ev. číslo 5 – bude prezentován pouze formou statické ukázky) - vše zásluhou kolegů z Dopravního podniku města Pardubic a Pardubického spolku historie železniční dopravy. Dále pak vyjedou autobusy Škoda 706 RO (rok výroby 1951) a Škoda 706 RTO, a to buď vyhlídkový (rok výroby 1967) nebo lux (rok výroby 1970) vše podle počasí - majitelem obou vozů je ČSAP, s.r.o. Nymburk – všem organizacím děkujeme za velmi vstřícný přístup k zapůjčení vozů.

Uvedené vozy pak doplňuje náš vlastní autobus KAROSA B 732.1654 (rok výroby 1993) – ev. číslo 202.

Formou statické ukázky budou představeny v současnosti provozovaná vozidla MHD včetně nejmodernějších vozů DP - posledních novinek: elektrobusu typu SOR NS 12 - ELECTRIC - výrobce SOR Libchavy spol. s r.o. (vloni nákup 20 vozů), tzv. parciálního trolejbusu značky Škoda 30 Tr - SOR TNB 12 (model s pomocným bateriovým pohonem) - výrobce ŠKODA ELECTRIC a.s. a SOR Libchavy spol. s r.o., které vloni v počtu devíti doplnily naše již typické trolejbusy a moderní sólo autobus značky IVECO Urbanway - výrobce Iveco Czech Republic, a.s. (vloni tři nové vozy). Letos očekáváme dodávku 10 těchto autobusů (5 do konce června a 5 do konce září).

Další elektrobus typu SOR NS 12 – ELECTRIC uvidíte na THD při jeho dobíjení.

Na THD bude možné nahlédnout do jeho zázemí, kdy si prohlédnete i originální dispečerské pracoviště „koule“ a trolejbusovou měnírnu, sloužící pro napájení trolejbusových tratí stejnosměrným proudem a předvedena bude funkce elektrické výhybky (na zemi), která na trolejbusových tratích slouží pro změnu směru jízdy trolejbusu. Uvidíte i speciální montážní vozidla pro údržbu a opravy trolejového vedení.

V prostorách THD – haly MHD si můžete prohlédnout výstavu fotografií trolejbusové dopravy v Hradci Králové „70 let s trolejbusy“ (od soboty 27. 4. do neděle 2. 6.), zpracovanou příznivci trolejbusové dopravy spolupracujícími ve volném Sdružení pro elektrickou trakci a získat informace o samotném THD.

V období od 6. května do 2. června budou také instalovány zajímavé historické fotografie v trolejbusu č. 27, který jezdí na současných pravidelných linkách.

Svoje služby včetně ukázek techniky budou prezentovat střediska zájezdové dopravy, autoškoly a reklamy Dopravního podniku.

Zájemci o volné pracovní pozice - zejména ŘIDIČ/ŘIDIČKA MHD, AUTOMECHANIK, ELEKTROMECHANIK, AUTOELEKTRIKÁŘ A AUTOKLEMPÍŘ - se zde mohou informovat o pracovních a mzdových podmínkách (včetně benefitů) u pracovníků personálního oddělení DP.

Po celou dobu konání akce mohou návštěvníci samozřejmě získat komplexní informace o MHD a jízdních řádech nebo si také zakoupit jízdenky MHD.

Představí se zde i Městská policie Hradec Králové s monitorovacím vozem a autohlídkou. Veřejnosti nabídne propagační materiál a pro děti připraví test s dopravní tématikou.

TECHNICKÉ SLUŽBY HRADEC KRÁLOVÉ předvedou stroj na úklid zastávek MHD. Jedná se o vozidlo s příslušenstvím GLUTTON.

GLUTTON

K efektivnímu úklidu zastávek MHD obsluha využívá komunální vysavač Glutton vážící přes 200 kg, který je schopen nasávat drobné odpady, ale zvládne i středně velkou PET lahev. Tento komunální vysavač je převážen na speciálním nákladním vozidle do 3,5 tuny. Kromě nástavby na svoz odpadu je vybaveno bočním zvedacím mechanismem, který byl vyvinut speciálně pro naši organizaci a je opatřen stabilizací nakládací plošiny v horizontální poloze. K bezpečné přepravě mechanizmů tak postačuje jednočlenná posádka. V zimním období je Glutton nahrazen motorovým odmetacím kartáčem nebo sněhovou frézou, které slouží k rychlému a účinnému odmetání sněhu z nástupního prostoru zastávek MHD.

Zásluhou krajského koordinátora BESIP Ministerstva dopravy pro Královéhradecký kraj se budete moci účastnit testů pro děti i dospělé, získat reflexní prvky, informace o důležitých novinkách BESIPu, vyzkoušet opilé brýle pro simulaci únavy, požití alkoholu a drog a k dispozici Vám bude simulátor (trenažér) nárazu.

Pracovníci společnosti Chára Sport, a.s. zde budou předvádět servisní vozidlo pro nákladní pneumatiky včetně vlastního přezouvání/nazouvání pneumatik. Zároveň se zde můžete účastnit soutěže v odhadu váhy pneumatiky s možností získat dárek od společnosti Michelin. Od založení firmy v roce 1990 se společnost Chára Sport, a.s. vyvinula v největší nezávislou síť pneuservisů v České republice - certifikovanou od společnosti Michelin.

Pro dobrou náladu zahraje od 9.30 do 14 hod. folkrocková hudební skupina Pianka Light.

Pro děti je od 10.30 do 13.00 hod. připraven speciální program a atrakce pod patronací HITRÁDIA ČERNA HORA, které se stalo mediálním partnerem akce a programu. Děti se mohou těšit na lukostřelbu, opičí dráhu z obručí, kuželů, míčů atd., bumperbally či airbrushové tetování.

V areálu THD bude připraven dále např. skákací hrad i drobné dárky pro děti (jak od spolupracujících subjektů, tak od samotného DP).

Děti se pak mohou zúčastnit autogramiády hokejistů MOUNTFIELD HK – pátého týmu letošní Tipsport extraligy (od 10 do 11 hod.). Hráči se podepíší na připravené kartičky či plakáty, dresy příznivců nebo jiné předměty.

Oddíl SK Karate Spartak Hradec Králové zde v rámci příprav a propagace v Hradci Králové konané akce - 13 th SKIF World Championship Czech Republic 15. - 21. 7. 2019 (MS v karate), připraví soutěže o vstupenky na MS a bude rozdávat informační materiály k MS. V přípravě je i autogramiáda, a to od 11 do 12 hod., kde by byli přítomni reprezentanti, kteří jsou vyobrazeni na nejčastěji zveřejňovaných plakátech k MS, tedy dvojnásobná mistryně Evropy SKIEF Barbora Bukáčková a dvojnásobný mistr ČR SKIF David Novák.

Děti, kterým se blíží konec školní docházky, resp. jejich rodiče či rodinní příslušníci, mohou v rámci akce získat informace o studiu maturitních či učňovských oborů na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti, Hradec Králové, Vocelova 1338.

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště připravuje profesionály v oborech automobilních, dopravních a stavebních již přes 60 let. Reaguje na potřeby trhu práce a sleduje i vývoj a požadavky odborných firem. Vhodným způsobem kombinuje teoretickou výuku a odborný výcvik, a to také na pracovištích externích firem. Také spolupráce s Dopravním podnikem města Hradce Králové má dlouholetou tradici. Mnoho zaměstnanců dopravního podniku je z řad absolventů této školy. Dodnes u nás žáci školy konají odborný výcvik.

V rámci oslav 70. výročí trolejbusové dopravy tato škola připravila na THD pro návštěvníky dva simulátory – motocyklu a svařování. Zájemci si tak mohou bez rizika vyzkoušet jízdu na motocyklu v městském provozu nebo svařování elektrickým obloukem. A to vše pod odborným vedením zkušených pedagogů.

Zájemci si mohou sednout na motocykl, vyzkoušet rozjíždění a brzdění, projet se různými druhy silničního provozu, prověřit znalosti a dovednosti při řešení záludností křižovatek, a to vše bez rizika pádu nebo dopravní nehody. Stejně tak se návštěvníci nemusí bát postavit ke svářecímu hořáku. Plamen nepálí. Je vytvořen počítačem. Správný pocit svářeče dotváří kukla s 3D brýlemi, která za pomoci virtuální reality přenese svářeče do svářecího boxu. Podmínky jsou téměř totožné s reálnými. Díky počítačové simulaci nedochází k plýtvání svářecího materiálu a nikdo se nezraní ani nepopálí.

K zakoupení budou poslední výtisky knihy „Historie městské hromadné dopravy v Hradci Králové 1928–2013“ a další regionální publikace z nakladatelství Agentury Regiona paní Heleny Rezkové.

Návštěvníky čeká i výstava a testování e-kol rakouské značky KTM se systémy pohonu BOSCH společnosti TROJAN KTM Hradec Králové.

Bude zde probíhat propagace a prodej dopravních bezpečnostních reflexních prvků společnosti LEMAC Marketing, s.r.o. Hradec Králové.

Akce se také zúčastní s nabídkou prodeje časopisů, knih a upomínkových předmětů s tematikou MHD Vydavatelství WOLF - časopis Městská doprava, dále dopravní Vydavatelství Pavel Malkus Praha.

Vstup na akci je zdarma a bezplatně se cestující svezou i na mimořádné okružní lince číslo 70, která kopíruje současnou trolejbusovou linku číslo 4, jejíž provoz budou zajišťovat historická vozidla, na trase:

Terminál HD (nástupiště C 1), Hlavní nádraží, Obchodní dům Tesco a Atrium, Centrál, Muzeum, Magistrát města, Komenského, Zimní stadion, Hotel Garni, Futurum, Na Brně, Palachova, Pod Straní a zpět.

Upozorňujeme, že u těchto vyhlídkových jízd může z nenadálých technických či provozních důvodů ještě dojít ke změně trasy, jízdního řádu a typu vozidla.

Pro pohodlí návštěvníků bude po celou dobu akce připravena pestrá nabídka nákupu občerstvení, a to přímo na místě v obou halách THD - např. v pizzerii Pizza Express Hradec Králové (již od 9 hod.) nebo v prodejnách Inmedio či ve venkovních stáncích, kde mimo jiné můžete ochutnat pivo zn. Rebel včetně loňské novinky plechovkového piva Rebel IX. - zajistí Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod a.s. Těšit se můžete také na trdelníky, langoše, cukrovou vatu, popcorn či grilované maso. Ochutnat můžete i točenou českou zmrzlinu z Opočna od mlékárny BOHEMILK, a. s., která zpracovává nejkvalitnější mléko z podhůří Orlických hor.  

Programem provede známý moderátor Jan Kovařík, který uváděl pořady České televize, Českého rozhlasu a TV Prima.

Prosíme návštěvníky akce, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti pohybovali pouze po vyznačených přechodech, nevstupovali mimo vyhrazené prostory, nedotýkali se technických zařízení, dodržovali a řídili se pokyny našich pořadatelů či moderátora akce, a to včetně organizace jízd historickými vozy.

U příležitosti výročí 70 let trolejbusové dopravy vydá DP i tiskový materiál, věnující se historii trolejbusů jak ve světě, tak v České republice, ale především v Hradci Králové – premiéru si odbude až v tento den.

O dalších podrobnostech této zajímavé akce pro všechny věkové kategorie (koná se za každého počasí), bude veřejnost informována průběžně, a to zejména na stránkách www.dpmhk.cz nebo na našem Facebooku. Úplné informace budou zveřejněny těsně před akcí a každý návštěvník na místě obdrží informační leták s plánkem místa a časovým programem akce.

Tyto informace, prosím, považujte stále ještě jako předběžné, může dojít ke změnám a to zejména ve složení historických vozů.

 

Srdečně zveme - na setkání se těší váš Dopravní podnik města Hradce Králové.

 

Organizace akce - pořadatel:

Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s.

Pouchovská 153

500 03 Hradec Králové 3

 

Kontakt:

František Meduna

vedoucí marketingu

tel.: 495 089 203

e-mail: meduna@dpmhk.cz