Aktuality

Při cestování v MHD už můžeme odložit respirátor

14.4.2022

     TISKOVÁ ZPRÁVA SDP ČR

 

Při cestování v MHD už můžeme odložit respirátor

Praha, 13. dubna 2022

 

Cestující v MHD budou moci od čtvrtka 14. dubna jezdit bez ochrany dýchacích cest, tedy respirátorů nebo roušek. Na základě středečního rozhodnutí vlády se tato povinnost od půlnoci ze středy na čtvrtek ruší.

„Cestující se teď mohou sami rozhodnout, jestli si respirátor v MHD nasadí nebo ne. Tuto změnu vítáme, protože dlouhodobé restrikce se odrazily na počtu cestujících ve veřejné dopravě. Aktuální statistiky naznačují, že dochází k pozvolnému návratu cestujících do prostředků MHD, a věřím, že zrušení povinnosti nosit respirátor nám v tomto trendu opět trochu pomůže,“ řekl předseda Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) Tomáš Pelikán.

Podle statistik SDP ČR ubylo dopravním podnikům v České republice kvůli pandemii více než 34 % cestujících v porovnání s rokem 2019. Během pandemie bylo prokázáno, že prostředky MHD nepředstavují riziko z hlediska nákazy nemocí covid-19. Dopravní podniky neustále dbají na důslednou očistu vozidel, která byla během pandemie vylepšena o další moderní způsoby čištění a dezinfekce.

 

Kontakt pro média:

Linda Hailichová

tisková mluvčí SDP ČR

media@sdp-cr.cz

+420 603 881 018

www.sdp-cr.cz

 

Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) je nejvýznamnější asociace provozovatelů městské hromadné dopravy (MHD) v ČR. Sdružuje 21 dopravních podniků, působících zejména v krajských městech a zahrnuje mimo jiné všechny provozovatele elektrické drážní (tzn. tramvajové, trolejbusové a speciální) dopravy v ČR. Členské dopravní podniky ujedou ročně okolo 310 milionů vozových kilometrů a přepraví přes 1,5 miliardy cestujících. Provozují více než 6 000 vozidel, z nichž nadpoloviční většina je bezemisních.