Aktuality

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2023

29.6.2023

POZVÁNKA (č. 4/2023)

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2023 - sobota 7. 10. 2023 od 9 do 15 hodin.

(do začátku zbývá 100 dnů)

aneb

Zažijte MHD jinak!

 

29. 6. 2023

Máme pro vás skvělou zprávu!

Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s. (DP)

pořádá u příležitosti

95. výročí založení městské hromadné dopravy v Hradci Králové

„DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2023“

a otevírá po pěti letech opět svoji bránu veřejnosti.

 

Srdečně zveme Vás, zaměstnance současné i bývalé (a možná i budoucí), Vaše rodinné příslušníky, všechny naše příznivce, fanoušky a milovníky historie i současnosti veřejné dopravy a celou širokou veřejnost. Rádi přivítáme naše obchodní partnery i odborníky na dopravu.

Akce připomene nejen ekonomický, stavební  či technický rozvoj za 95 let, ale i generace lidí, kteří se na provozu městské veřejné dopravy v Hradci Králové podíleli.

Na organizaci letošního Dne otevřených dveří bude spolupracovat také Ministerstvo pro místní rozvoj, které si klade za cíl představit téma „Kde fondy EU pomáhají“. Právě v našem DP byla totiž realizována celá řada úspěšných projektů. V rámci této komunikace nám pomůže zajistit zejména bohatý doprovodný program určený pro širokou veřejnost všech věkových kategorií.

A na jaký doprovodný program se v tomto případě vlastně můžete těšit? Že bude opravdu pestrý, Vám můžeme zaručit. Však posuďte sami. Pro děti bude připraveno množství aktivit na různých stanovištích, za které budou odměněny drobnými cenami. K dispozici bude také bezplatný fotokoutek, virtuální realita a výroba odznáčků. Děti budou moci využít skákací hrad.

V průběhu celé akce bude zajištěn rovněž kulturní program. Živé vystoupení pro nás připraví žáci Základní umělecké školy Habrmanova v Hradci Králové. Účast přislíbila i taneční skupina T- Bass Hradec Králové, která si pro návštěvníky připraví také workshop. Na své si přijdou i milovníci magie, kdy se můžeme těšit na kouzelnické vystoupení kouzelnice Wendy a Elišky.  

K doprovodnému programu přibydou i další překvapení, která jsou v tuto chvíli stále ještě v jednání, ale už teď můžeme slíbit, že se bude na co těšit.

Veškerý tento i další program v průběhu dne bude zcela zdarma.

 

Na Dni otevřených dveří bude Krajský úřad Královéhradeckého kraje - Odbor regionálního rozvoje, grantů a dotací prezentovat veřejnosti výstupy programu Interreg V-A ČR - Polsko, který byl implementován v programovém období 2014-2020 (prezentace projektů realizovaných v Královéhradeckém kraji, ve spolupráci s polskými partnery), a zároveň představí možnosti programu Interreg Česko - Polsko 2021-2027.

 

Letos si připomínáme rovnou tři významné historické milníky či „pětková“ výročí:

24. 10. 2023 to bude 95 let, kdy byl založen podnik Autodráhy města Hradce Králové - základ ucelené MHD v Hradci Králové,

1. 12. 2023, uplyne 95 let od uvedení do provozu první pravidelné autobusové linky Kukleny – Nádraží – Pražské Předměstí - Slezské Předměstí, a to s vozy Tatra 24 a Škoda 506.

5. 7. 2023, uplyne 15 let ode dne, kdy byl zahájen provoz terminálu hromadné dopravy, který zcentralizoval městskou, regionální a dálkovou dopravu do nadčasově řešeného uceleného komplexu (THD získal titul „Stavba roku Královéhradeckého kraje 2009“ v kategorii dopravních a inženýrských staveb).

 

Akce se uskuteční v sobotu 7. října 2023 od 9 hodin (slavnostní zahájení) do 15 hodin v prostorách areálu Dopravního podniku v Pouchovské ulici 153 a Terminálu hromadné dopravy (THD) u Hlavního nádraží Českých drah.

Obě tato místa budou od 9 do14 hodin propojena oblíbenou speciální bezplatnou okružní linkou (jízdní řád bude uveřejněn na stránkách DP), na které pojedou historické vozy (bude označená 95 – Den otevřených dveří) - odjezd z THD: nástupiště D1.  

Dopravu zajistí historické skvosty, které už běžně na našich  silnicích nepotkáváme: autobus KAROSA ŠD 11 (v provozu od roku 1969) nebo když nebude nepříznivé počasí, tak i největší autobusový kabriolet - Škoda 706 RTO vyhlídkový - autobus s otevřenou střechou, který vyrobil závod ČSAD 101 Praha Florenc (později ČSAD Klíčov).

Myšlenka, proč kabriolet - v Praze začal cizinecký ruch a tak se vedení ČSAD Florenc rozhodlo, že se udělá (z autobusu, který měl nabouranou střechu) kabriolet a bude tak konkurovat Čedoku. Majitelem obou těchto vozů je ČSAP, s.r.o. Nymburk.

Jízd historických vozů se budou účastnit také trolejbusy Škoda 8Tr9 – ev. číslo 136 z roku 1960, Škoda 9TrHT28 – ev. číslo 358 z roku 1980, kloubový Škoda 200Tr Sanos 01 - ev. číslo 329 z roku 1987 (v samotném Hradci Králové tento typ trolejbusu na lince MHD nikdy nejezdil!) - vše zásluhou kolegů z Dopravního podniku města Pardubic a Pardubického spolku historie železniční dopravy.

Dalším z vozů bude typicky žlutý USA SCHOOL BUS – čili legendární americký školní autobus, a to v kratší verzi pro 20 osob. Výrobce Navistar International, rok výroby 1987, naftový motor V8 o objemu 7,4 litrů.

 

Vozy z celé ČR (o jejich konečné struktuře se ještě jedná) doplňuje i náš vlastní autobus KAROSA B 732.1654, ev. č. 202 (rok výroby 1993).

Upozorňujeme, že u jízd historických vozů může z neočekávaných technických či provozních důvodů  ještě dojít ke změně trasy, jízdního řádu a typu vozidla.

Pouchovské ulici 153 čeká návštěvníky prohlídka celého areálu podniku včetně centrálního dispečinku, moderního zázemí řidičů MHD a učeben naší autoškoly.

Formou statické ukázky se představí všechny typy v současnosti provozovaných vozidel MHD včetně nejmodernějších vozů DP a posledních novinek: autobusu typu SOR NS 12 a 18 Diesel – výrobce SOR Libchavy spol. s r.o. (vloni nákup 10 vozů). Vozy splňují nejvyšší nároky na bezpečnost, kvalitu a ekologii provozu - plní emisní normu EURO VI.

Dále budou k vidění vozidla dílenská a speciální montážní vozidla pro údržbu a opravy trolejového vedení.

Budou zpřístupněny formou volné prohlídky rozsáhlé prostory servisního zázemí, haly pro opravy autobusů, trolejbusů a elektrobusů. K vidění budou ukázky technického vybavení, diagnostických zařízení i ukázky postupů oprav. Některých z nich se budete moci i zúčastnit. Prohlídku bude oživovat doprovodný program pro děti - malé mechaniky, těšit se mohou například na autobusový trenažér.

V přízemí administrativní budovy (jídelna zaměstnanců DP) si budete moci nechat vytisknout vybrané linky jízdního řádu (dále JŘ), získat info o JŘ v mobilech (můžete se zde i naučit vyhledávat spojení). Poskytneme Vám i návod, jak hledat informace o JŘ na internetových stránkách DP a bude zde možnost se informovat u našich odborníků o vývoji MHD nebo se dotázat na změny v JŘ na linkách MHD.

Služby včetně svého vozového parku bude prezentovat středisko zájezdové dopravy a autoškola DP.

Děti i dospělí se mohou svézt přímo v areálu po krátké okružní trase přistaveným turistickým hradeckým vláčkem a budou mít i možnost oblíbeného průjezdu autobusovou myčkou (bez pravidelného JŘ) vozem MHD.

Zájemci o pracovní pozice u naší společnosti – zejména řidič/řidička autobusů a trolejbusů MHD, automechanik, elektromechanik, autoelektrikář, autolakýrník, autoklempíř, pracovník pneuservisu či údržbář strojního zařízení - se mohou informovat o nabídkách volných pracovních pozic a aktuálních mzdových podmínkách a benefitech u pracovníků personálního oddělení v samostatném náborovém stánku.

Po celou dobu konání akce bude mimořádně otevřeno naše Zákaznické centrum v Pouchovské ulici, kde mohou příchozí získat komplexní informace o MHD či zakoupit jízdenky MHD.

 

A jaký další doprovodný program Vás čeká?

Na akci se podařilo zajistit účast pana Aleše Lopraise i s jeho dakarovým speciálem Praga V4S DKR. Aleš Loprais je český jezdec v dálkových motoristických soutěžích, zejména v Rallye Dakar, jehož se účastní od roku 2006. Je vítězem 11 etap na Dakaru. Bude připraveno krátké povídání o závodění, technických specifikacích a také autogramiáda.

Setkáte se také s některými historickými automobily členů spolku

Veteran car club Hradec Králové.

Součástí akce bude i účast Týmu silniční bezpečnosti neziskové organizace Bezpečně na silnicích o.p.s. – nevšední prezentace problematiky bezpečnosti silničního provozu pro všechny věkové kategorie v rámci projektu "Markétina dopravní výchova".

Díky krajské koordinátorce BESIPu Ministerstva dopravy pro Královohradecký kraj bude k dispozici i otočný simulátor, který slouží pro nácvik vyprošťování z převráceného vozidla a také asociuje stavy, které řidič zažívá při převrácení vozidla v případě nehody. Otočný simulátor je výchovnou atrakcí, která podá důkaz každému, kdo si chce na vlastní kůži vyzkoušet, jaké síly působí při převrácení vozidla a jak jsou bezpečnostní pásy velice důležitým prvkem bezpečnosti vozidla.

Porsche Hradec Králové, který je prodejcem nových vozů Škoda a v rámci programu Škoda plus nabízí roční vozy se zárukou a poskytuje servis pro vozy značek VW, Audi, Seat, Škoda a užitkové automobily VW, se u nás bude prezentovat formou statické ukázky, při níž představí plně elektrický vůz Škoda Enyaq a vůz Škoda Fabia poslední generace.

Vedle prohlídky areálu společnosti proběhnou v rámci dne i prezentace představení služeb či ukázky vystavené techniky

společnosti Letecké služby Hradec Králové a.s.

Městské lesy Hradec Králové a.s. doplní program aktivitami pro děti i dospělé. Vyzkoušejte si své znalosti a poznávejte dřeviny našich lesů.

Představí se i Policie České republiky – Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Policisté Vám v rámci prevence umožní vyzkoušení „alkoholových brýlí“, dále budou na místě přítomni policisté z personálního odboru a zodpoví všechny otázky ohledně možnosti přijetí k Policii České republiky a neodmyslitelnou součástí zůstává přehlídka techniky dopravní policie krajského ředitelství.

Městská policie Hradec Králové se bude prezentovat kamerovým monitorovacím vozem, kam bude moci veřejnost nahlédnout, prezentačním stánkem s tištěnými preventivními materiály a dopravní soutěží pro děti.

Jednotky Sboru dobrovolných hasičů města Hradec Králové představí soudobou i historickou hasičskou techniku, která již tradičně upoutává pozornost návštěvníků všech věkových kategorií (CAS 20 T815 TERNO, DA Fiat Ducato a historický Mercedes) a Sbor dobrovolných hasičů Libčany pak historický hasičský vůz Praga RN DVS 8 a dvoukolovou přívěsnou stříkačku DS-16.

 

Jsou připravovány i další atraktivní doprovodné aktivity pro děti i dospělé.

Děti, kterým se blíží konec školní docházky, resp. jejich rodiče či rodinní příslušníci, mohou v rámci akce získat informace o studiu maturitních či učňovských oborů na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti, Hradec Králové, Vocelova 1338 a Střední škole technické a řemeslné, Nový Bydžov či Střední průmyslová škola dopravní, a.s., Praha.

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hradec Králové, Vocelova 1338 připravuje profesionály v oborech středního vzdělávání s maturitní zkouškou a výučním listem v oblasti  autoopravárenství, dopravy a stavebnictví. Vhodným způsobem kombinujeme teoretickou výuku a odborný výcvik, a to také na pracovištích externích firem. Spolupráce s Dopravním podnikem města Hradce Králové má dlouholetou tradici. Mnoho zaměstnanců dopravního podniku je z řad našich absolventů.

V rámci oslav 95 let od založení Autodráh města Hradce Králové  škola připravila dva trenažéry motocyklu a svařování. Návštěvníci si zde mohou bez rizika vyzkoušet jízdu na motocyklu v městském i meziměstském provozu nebo svařování elektrickým obloukem, a to vše pod odborným vedením zkušených pedagogů. Dále je připravena pro malé návštěvníky možnost vytvořit si button s vlastně namalovaným motivem.

Zájemci si mohou sednout na motocykl, vyzkoušet rozjíždění a brzdění, projet se různými druhy silničního provozu, prověřit znalosti a dovednosti při řešení záludností silničního provozu, a to vše bez rizika pádu nebo dopravní nehody. Stejně tak se návštěvníci nemusí bát postavit ke svářecímu hořáku. Plamen nepálí. Je vytvořen počítačem. Správný pocit svářeče dotváří kukla s 3D brýlemi, která za pomoci virtuální reality přenese svářeče do svářecího boxu. Podmínky sváření jsou téměř totožné s reálnými. Díky počítačové simulaci nedochází k plýtvání svářecího materiálu a nikdo se nezraní ani nepopálí.

Sportovní fanoušci si také přijdou na své, na akci dorazí vybraní hokejisté Mountfieldu HK – úřadující extraligoví vicemistři! Mezi 12.30 a 13.00 hodin budou rozdávat autogramy i úsměvy, návštěvníci si s nimi mohou popovídat o povedené loňské nebo aktuální sezoně. Zároveň jim mohou popřát hodně štěstí do východočeského derby, které uvidí Hradec Králové o den později.

Na stanovišti oddílu SK Karate Spartak Hradec Králové si mohou zájemci změřit rychlost úderu, vyzkoušet techniky karate a proběhne zde i autogramiáda medailistů z Mistrovství světa a Evropy. 

Klub NERF-HK zde také postaví NERF arénu pro děti od 9 let, kde si děti mohou vyzkoušet tuto jedinečnou zábavu ve tříčlenných týmech. Pro menší děti do 8 let bude k dispozici sada terčů. NERF je oblíbená hračka mezi dětmi od firmy Hasbro, která se v ČR rozšířila zhruba od roku 2010. 

Po celou dobu akce bude k dispozici také stánek Vojenské zdravotní pojišťovny ČR (VoZP), kde se zájemci budou moci seznámit se širokou nabídkou benefitů VoZP, změřit si tlak nebo množství tuku v těle. Těšit se na ně budou zaměstnanci pobočky VoZP v Hradci Králové.

KOSTKA - kolobka, s.r.o. - český výrobce koloběžek a elektrokoloběžek – se v rámci dne otevřených dveří bude prezentovat bezplatným zapůjčením všech druhů koloběžek - od dětských, městských, sportovních silničních koloběžek nebo elektrokoloběžek až po koloběžky mushingové.

K zakoupení bude kniha „Historie městské hromadné dopravy v Hradci Králové 1928–2020“ a další regionální publikace z Nakladatelství Regiona paní Heleny Rezkové.

V rámci programu bude probíhat propagace dopravních reflexních prvků společnosti Reflexní s.r.o. Hradec Králové.

Premiérově se akce bude účastnit společnost Locomotif design s.r.o.

Locomotif nabízí módu a produkty pro fanoušky dopravy. Na své si zde přijdou jak milovníci tramvají a autobusů, tak zároveň i fandové železnice. V nabídce jsou trička, mikiny, plakáty, půllitry, čepice, batohy a další dopravně laděné věci. Nakoupit si je můžete přímo na stánku nebo z domova na e-shopu www.locomotif.cz

Akce se také zúčastní Vydavatelství Pavel Malkus Praha nabídkou časopisů, knih a suvenýrů s tematikou městské hromadné dopravy.

V rámci programu bude probíhat prodejní akce výrobce modelů dopravní techniky spol. AM Modely pana Miloše Chlupa, který se zabývá ruční výrobou věrných sběratelských zpravidla plastových modelů autobusů Karosa, trolejbusů a nákladních automobilů Tatra v měřítku 1:43.

Klub železničních modelářů Hradec Králové, který sdružuje zájemce o železniční modelářství z Hradce Králové a širokého okolí, vystaví modely silničních vozidel ve velikosti HO - 1: 87 a TT 1 : 120 - jedná se o doplňky modelové železnice. Jsou to vozidla všech značek jak tovární výroby, tak upravená (např. Ikarusy, Karosa ŠL a další). Bude zde možné si zakoupit stavebnice silničních vozidel i autobusů - velikost 1 : 87.

Po celou dobu akce bude možné si v areálu DP vybrat z pestré nabídky občerstvení, mimo jiné můžete ochutnat pivo zn. Rebel včetně letošní novinky Brodské 10 extra hořké - zajistí Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod a.s.

Ochutnat můžete i točenou Českou zmrzlinu z Opočna od společnosti BOHEMILK, a. s., která zpracovává nejkvalitnější mléko z podhůří Orlických hor.

 

Programem Vás provede známý moderátor Jan Kovařík, který uváděl pořady České televize, Českého rozhlasu a TV Prima.

 

Na Terminálu hromadné dopravy si návštěvníci prohlédnou mimo jiné jeho zázemí, tzn. i originální nadčasové dispečerské pracoviště – prosklenou „kouli“ o průměru 430 cm - vznášející se nad hlavami cestujících - a trolejbusovou měnírnu, která slouží pro napájení trolejbusových tratí stejnosměrným proudem. Chybět nebudou ani ukázky dobíjení elektrobusu.

Zájemci si zde mohou zakoupit také dvě turistické vizitky THD, a to jak klasickou, tak v omezeném počtu výroční vizitku (k 15. výročí otevření THD) a turistický deník s titulní fotografií dispečerského pracoviště „koule“. Do deníku mohou obdržet razítko, které je k této vizitce vydáno - vše s motivem THD. Tyto oblíbené turistické produkty jistě návštěvníci a to nejen DOD – ocení.

Uskuteční se zde také výstava fotografií mapující historii městské autobusové dopravy nejen v Hradci Králové, kterou na období od 9. září (vernisáž) do 8. října 2023 připravujeme v hale MHD ve spolupráci se Sdružením pro elektrickou trakci.

U příležitosti 95. výročí založení městské hromadné dopravy v Hradci Králové Galerie moderního umění v Hradci Králové opět oživí prostor THD výstavou netradičních malířských a grafických děl inspirovaných právě cestami městskou krajinou. Autory výtvarných prací budou účastníci nejrůznějších akcí pro děti a dospělé, které edukátorky GMU pravidelně pořádají. Výstava bude k vidění od 9. září do 8. října 2023 v hale MHD.

Přímo na THD - v hale MHD - Pizzerie Pizza Express Hradec Králové bude možné se také občerstvit a v obou halách v přízemí budou otevřeny prodejny drobného občerstvení: hala MHD – zatím předběžně v době od 8.30 do 15.00 hodin a hala THD od 6.00 do 20.00 hodin.

 

Bezpečnostní instrukce:

Prosíme účastníky akce, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti pohybovali jak v areálu, tak na THD pouze po vyznačených přechodech, nevstupovali mimo vyhrazené prostory, nedotýkali se technických zařízení, dbali zvýšené opatrnosti (zejména v blízkosti montážních jam), řídili se pokyny pořadatelů, pracovníků bezpečností agentury a moderátora akce, a to včetně organizace jízd historickými vozy.

 

Děti mladší 12 let mají vstup povolen pouze v doprovodu osoby starší 18 let, která za dítě odpovídá.

Do areálu je přísně zakázán vstup osobám pod vlivem alkoholu, omamných a psychotropních látek. Rovněž je zakázáno donášet do areálu alkoholické nápoje, střelné a bodné zbraně a pyrotechniku.

Pokud je váš psí kamarád společenský a nekonfliktní a vy nezapomenete vodítko a náhubek, může vidět spolu s Vámi i on areál naší společnosti.

O dalších podrobnostech této zajímavé a jedinečné akce pro všechny věkové kategorie bude veřejnost informována průběžně, a to zejména na stránkách www.dpmhk.cz  nebo na našem Facebooku.

Úplné informace budou zveřejněny těsně před akcí a každý návštěvník na místě obdrží informační leták s plánkem areálu a časovým programem akce a jednotlivých aktivit.

Všechny uvedené informace prosím zatím považujte stále za předběžné – ještě může dojít ke změnám.

Samotný vstup na akci je tradičně zdarma – bezplatně se svezete i na mimořádné lince.

Akce se koná za každého počasí (s využitím krytých stání dopravní techniky).

S ohledem na velmi omezené možnosti parkování Vašich dopravních prostředků v blízkosti areálu společnosti v Pouchovské ulici využijte ke své dopravě k nám a do naší blízkosti především linky MHD.

 

Pořizování fotografických záznamů a videozáznamů:

Dovolujeme si avizovat, že pro potřeby zachycení průběhu akce a její prezentace budou v jejím průběhu pořizovány fotografické záznamy či videozáznamy. Pořízené záznamy budou uveřejněny na stránce: www.dpmhk.cz a na facebookových stránkách organizátora akce. Pokud byste fotografováni být nechtěli, můžete odmítnout pořízení fotografie přímo na místě vůči fotografovi. Pokud byste i přes naši snahu pořizovat záznamy bez možnosti identifikace zaznamenaných osob chtěli jakýkoliv záznam odstranit, zajistíme neprodleně jeho výmaz. Pro tento účel nás kontaktujte na e-mailu: reklama@dpmhk.cz.

 

Srdečně Vás zveme – přijďte se podívat na to, jak to celkově vypadá a „chodí“ ve společnosti, která Vás „vozí“ v ulicích Vašeho města a kam se jinak běžně nedostanete. Využijte tuto možnost a nudit se určitě nebudete - každý si něco najde!

Všechny Vás zvu a věřím, že u nás strávíte pohodový den, poučíte se, pobavíte a jistě i občerstvíte – prostě zažijete MHD trochu jinak smiley,“ zve k návštěvě za celý DP jeho ředitel Zdeněk Abraham.

Posledních dvou dnů otevřených dveří DP se vždy účastnilo okolo pěti tisíc spokojených návštěvníků z Hradce Králové a okolí, ale i ze vzdálenějších míst.

 

Na setkání se těší Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s. a jeho zaměstnanci.

Mediálním partnerem akce je Český rozhlas Hradec Králové.

Děkujeme také všem z Vás, kteří se již zapojili do naší „VÝZVY NEJEN PRO FANOUŠKY DOPRAVY Z HRADCE KRÁLOVÉ – POMOZTE NÁM PŘIPOMENOUT HISTORII MHD“, kteří se s námi podělili o své vzpomínky či tipy nebo nám již donesli nebo zaslali zajímavé materiály, historické předměty, dokumenty či fotografie, které přispějí k dalšímu zmapování historie MHD v Hradci Králové. 

 

Organizátor akce - pořadatel:

 

Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s.

Pouchovská 153

500 03 Hradec Králové 3

 
 

Soubor ke stažení: 

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2023

Foto1      Foto2      Foto3      Foto4