Aktuality

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2023

12.9.2023

POZVÁNKA (č. 6/2023)

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2023 - sobota 7. 10. 2023 od 9 do 15 hodin.

(do začátku zbývá 25 dnů)

aneb

Zažijte MHD jinak!

 

 

12. 9. 2023

Máme pro vás skvělou zprávu!

Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s. (DP)

pořádá u příležitosti

95. výročí založení městské hromadné dopravy v Hradci Králové

„DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2023“

a otevírá po pěti letech opět svoji bránu veřejnosti.

 

Srdečně zveme Vás, zaměstnance současné i bývalé (a možná i budoucí), Vaše rodinné příslušníky, Vaše kamarády či známé, všechny naše příznivce, fanoušky a milovníky historie i současnosti veřejné dopravy a celou širokou veřejnost. Rádi přivítáme naše obchodní partnery i odborníky na dopravu.

Naše akce připomene nejen ekonomický, stavební  či technický rozvoj za 95 let, ale i generace lidí, kteří se na vzniku a provozu městské veřejné dopravy v Hradci Králové podíleli.

První zaměstnanci na dvoře autodrah ve Škroupově ulici čp. 726 v roce 1929. Uprostřed v brýlích ředitel Ing. Ervín Nápravník.

Na organizaci letošního Dne otevřených dveří bude spolupracovat také Ministerstvo pro místní rozvoj, které si klade za cíl představit téma „Kde fondy EU pomáhají“. Právě v našem DP byla totiž realizována celá řada úspěšných projektů. V rámci této komunikace nám pomůže zajistit zejména bohatý doprovodný program určený pro širokou veřejnost všech věkových kategorií.

A na jaký doprovodný program se v tomto případě vlastně můžete těšit? Že bude opravdu pestrý a atraktivní, Vám můžeme zaručit. Však posuďte sami. Pro děti bude připraveno množství aktivit na různých stanovištích, za které budou odměněny drobnými cenami. K dispozici bude také bezplatný fotokoutek, virtuální realita a výroba odznáčků. Děti budou moci využít skákací hrad.

V průběhu celé akce bude zajištěn rovněž kulturní program. Živé vystoupení pro nás připraví žáci Základní umělecké školy Habrmanova v Hradci Králové. Účast přislíbila i taneční skupina T- Bass Hradec Králové, která si pro návštěvníky připraví také workshop. Na své si přijdou i milovníci magie - můžeme se totiž těšit na kouzelnické vystoupení kouzelnice Wendy a Elišky.  

K doprovodnému programu přibydou i další překvapení, která jsou v tuto chvíli stále ještě v jednání, ale už teď můžeme slíbit, že se bude na co těšit.

 

Veškerý tento i další program v průběhu dne bude zcela zdarma.

 

Na Dni otevřených dveří bude Krajský úřad Královéhradeckého kraje - Odbor regionálního rozvoje, grantů a dotací prezentovat veřejnosti výstupy programu Interreg V-A ČR - Polsko, který byl implementován v programovém období 2014-2020 (prezentace projektů realizovaných v Královéhradeckém kraji, ve spolupráci s polskými partnery), a zároveň představí možnosti programu Interreg Česko - Polsko 2021-2027.

 

Letos si připomínáme rovnou tři významné historické milníky či „pětková“ výročí:

 

24. 10. 2023 to bude 95 let, kdy byl založen podnik Autodráhy města Hradce Králové - základ ucelené MHD v Hradci Králové,

 

1. 12. 2023 uplyne 95 let od uvedení do provozu první pravidelné autobusové linky Kukleny – Nádraží – Pražské Předměstí - Slezské Předměstí, a to s vozy Tatra 24 a Škoda 506.

 

5. 7. 2023 uplynulo 15 let ode dne, kdy byl zahájen provoz terminálu hromadné dopravy (THD), který zcentralizoval městskou, regionální a dálkovou dopravu do nadčasově řešeného uceleného komplexu (THD získal titul „Stavba roku Královéhradeckého kraje 2009“ v kategorii dopravních a inženýrských staveb).

 

Více o samotném THD – viz https://www.dpmhk.cz/articles/1085/Terminal_hromadne_dopravy_v_Hradci_Kralove_slavi_15_let/

 

 

Akce se uskuteční v sobotu 7. října 2023 od 9 hodin (slavnostní zahájení) do 15 hodin v prostorách areálu Dopravního podniku města Hradce Králové v Pouchovské ulici 153 a Terminálu hromadné dopravy u Hlavního nádraží Českých drah.

 

Obě tato místa budou od 9 do14 hodin propojena oblíbenou speciální bezplatnou okružní linkou (jízdní řád bude uveřejněn na stránkách DP a na označnících příslušných zastávek), na které pojedou historické vozy (linka bude označená 95 – Den otevřených dveří) - odjezd z THD: nástupiště D1.  

 

Dopravu zajistí historické dopravní skvosty, které už běžně na našich silnicích nepotkáváme:

 

 

Bude to autobus KAROSA ŠD 11 (v provozu od roku 1969), nebo když nebude nepříznivé počasí, tak i největší autobusový kabriolet - Škoda 706 RTO vyhlídkový - autobus s otevřenou střechou, který vyrobil závod ČSAD 101 Praha Florenc (později ČSAD Klíčov). Myšlenka, proč kabriolet - v Praze začal cizinecký ruch, a tak se vedení ČSAD Florenc rozhodlo, že z autobusu, který měl nabouranou střechu, udělá kabriolet, a bude tak konkurovat Čedoku. Majitelem obou těchto vozů je ČSAP, s.r.o. Nymburk.

 

Jízd historických vozů se budou účastnit také trolejbusy Škoda 8Tr9 – ev. číslo 136 z roku 1960, Škoda 9TrHT28 – ev. číslo 358 z roku 1980, kloubový Škoda 200Tr Sanos 01 - ev. číslo 329 z roku 1987 (v samotném Hradci Králové tento typ trolejbusu na lince MHD nikdy nejezdil!) - vše zásluhou kolegů z Dopravního podniku města Pardubic a Pardubického spolku historie železniční dopravy.

 

Dalším ze zajímavých vozů bude typicky žlutý USA SCHOOL BUS zn. Navistar International S 1700, tzn. legendární americký školní autobus, pana Stanislava Lišky, a to v kratší verzi pro 20 osob. Výrobce Navistar International, rok výroby 1987, naftový motor V8 o objemu 7,4 litrů.

 

Budeme zde mít i zástupce článkového meziměstského autobusu a to v podání vozu Ikarus 280.10 z roku 1989, který patřil ČSAD KNV Praha, dopravní závod 116 Beroun. Vůz byl nasazován především na linkách do okolí Berouna až do roku 1998, kdy byl kvůli nadbytečnosti, respektive z důvodu klesající poptávky ve veřejné dopravě odstaven. Následně byl v listopadu 1999 odprodán do nově vznikající sbírky pana Milana Jiroše, kam patří i do dnešních dnů.

 

 

Vozy z celé ČR (o jejich konečné struktuře se stále ještě jedná) doplňuje i náš vlastní autobus KAROSA B 732.1654, ev. č. 202 (rok výroby 1993).

 

Formou statické ukázky se představí i další Karosa ŠD 11, což je dálkový meziměstský autobus vyráběný národním podnikem Karosa Vysoké Mýto v 60. a 70. letech 20. století. Vůz ŠD 11 byl nástupcem dálkové verze autobusu Škoda 706 RTO označené jako 706 RTO LUX. Po ukončení výroby vozidel Karosa řady Š byl v produkci nahrazen vozem Karosa LC 735.

 

Upozorňujeme, že u jízd historických vozů může z neočekávaných technických či provozních důvodů ještě dojít ke změně trasy, jízdního řádu a typu vozidla.

 

Pouchovské ulici 153 čeká návštěvníky prohlídka celého areálu dopravního podniku včetně centrálního dispečinku, moderního zázemí řidičů MHD a učeben naší autoškoly.

 

Formou statické ukázky se představí v současnosti provozovaná vozidla MHD včetně nejmodernějších vozů DP a posledních novinek: autobusu typu SOR NS 12 a 18 Diesel – výrobce SOR Libchavy spol. s r.o. (vloni nákup 10 vozů). Vozy splňují nejvyšší nároky na bezpečnost, kvalitu a ekologii provozu - plní emisní normu EURO VI.

 

Dále budou k vidění vozidla dílenská a speciální montážní vozidla pro výstavbu, údržbu a opravy trolejového vedení.

 

Formou volné prohlídky budou zpřístupněny zajímavé a rozsáhlé prostory servisního zázemí, haly pro opravy autobusů, trolejbusů a elektrobusů (prostory nejsou bezbariérové). K vidění budou ukázky technického vybavení, diagnostických zařízení i ukázky postupů oprav. Některých z nich se budete moci i zúčastnit. Prohlídku bude oživovat doprovodný program pro děti - malé mechaniky, těšit se mohou například na autobusový trenažér.

V přízemí administrativní budovy (jídelna zaměstnanců DP) získáte info o JŘ v mobilech (můžete se zde i naučit vyhledávat spojení) a v mobilní aplikaci pro nákup časových jízdenek. Poskytneme Vám i návod, jak hledat informace o JŘ na internetových stránkách DP a budete mít možnost se informovat u našich odborníků o vývoji hradecké MHD nebo se dotázat na změny v JŘ na linkách MHD.

 

Služby včetně svého vozového parku bude prezentovat středisko zájezdové dopravy, které nabízí vnitrostátní i mezinárodní dopravu luxusními busy MAN a dálkovým busem SOR se zkušenými řidiči.

 

Svůj vozový park a široké možnosti činností (kursy – získání oprávnění deseti řidičských skupin, školení, kondiční jízdy) představí i autoškola DP - člen Profesního sdružení autoškol ČR.

 

Děti i dospělí se mohou svézt přímo v areálu po krátké okružní trase přistaveným turistickým hradeckým vláčkem - z důvodu bezpečnosti není možné z vláčku vystupovat v průběhu trasyjeho start i cíl je na stejném místě! Jako vždy budou mít návštěvníci i možnost oblíbeného průjezdu autobusovou myčkou (bez pravidelného JŘ) vozem MHD.

Zájemci o pracovní pozice u naší společnosti – zejména řidič/řidička autobusů a trolejbusů MHD, automechanik, elektromechanik, autoelektrikář, autolakýrník, autoklempíř, pracovník pneuservisu či údržbář strojního zařízení - se mohou informovat o nabídkách volných pracovních pozic a aktuálních mzdových podmínkách a benefitech u pracovníků personálního oddělení v samostatném náborovém stánku.

 

Po celou dobu konání akce bude mimořádně otevřeno naše Zákaznické centrum v Pouchovské ulici, kde mohou příchozí využít jeho služeb a získat komplexní informace o MHD či zakoupit jízdenky MHD.

 

A jaký další doprovodný program Vás čeká?

Na akci se podařilo zajistit účast pana Aleše Lopraise i s jeho dakarovým speciálem Praga V4S DKR. Aleš Loprais je český jezdec v dálkových motoristických soutěžích, zejména v Rallye Dakar, jehož se účastní od roku 2006. Je vítězem 11 etap na Dakaru. Bude připraveno krátké povídání o závodění, technických specifikacích a také se uskuteční autogramiáda.

Setkáte se také s některými historickými automobily členů spolku

Veteran car club Hradec Králové.

Součástí akce bude i účast Týmu silniční bezpečnosti neziskové organizace Bezpečně na silnicích o.p.s. – nevšední prezentace problematiky bezpečnosti silničního provozu pro všechny věkové kategorie v rámci projektu "Markétina dopravní výchova".

Díky krajské koordinátorce BESIPu Ministerstva dopravy pro Královéhradecký kraj bude k dispozici i otočný simulátor, který slouží pro nácvik vyprošťování z převráceného vozidla a také asociuje stavy, které řidič zažívá při převrácení vozidla v případě nehody. Otočný simulátor je výchovnou atrakcí, která podá důkaz každému, kdo si chce na vlastní kůži vyzkoušet, jaké síly působí při převrácení vozidla a jak jsou bezpečnostní pásy velice důležitým prvkem bezpečnosti vozidla.

Porsche Hradec Králové, který je prodejcem nových vozů Škoda a v rámci programu Škoda plus nabízí roční vozy se zárukou a poskytuje servis pro vozy značek VW, Audi, Seat, Škoda a užitkové automobily VW, se u nás bude prezentovat formou statické ukázky, při níž představí plně elektrický vůz Škoda Enyaq a vůz Škoda Fabia poslední generace.

Akce se bude také účastnit autorizovaný prodejce motocyklů Harley-Davidson® v Hradci Králové.

Vedle prohlídky areálu společnosti proběhnou v rámci dne i prezentace představení služeb či ukázky vystavené techniky

společnosti Letecké služby Hradec Králové a.s.

 

Městské lesy Hradec Králové a.s. doplní program aktivitami pro děti i dospělé. Vyzkoušejte si své znalosti a poznávejte dřeviny našich lesů.

 

Představí se i Policie České republiky – Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Policisté Vám v rámci prevence umožní vyzkoušení „alkoholových brýlí“, dále budou na místě přítomni policisté z personálního odboru a zodpoví všechny otázky ohledně možnosti přijetí k Policii České republiky a neodmyslitelnou součástí zůstává přehlídka techniky dopravní policie krajského ředitelství.

 

Městská policie Hradec Králové se bude prezentovat kamerovým monitorovacím vozem, kam bude moci veřejnost nahlédnout, prezentačním stánkem s tištěnými preventivními materiály a dopravní soutěží pro děti.

Jednotky Sboru dobrovolných hasičů města Hradec Králové představí soudobou i historickou hasičskou techniku, která již tradičně upoutává pozornost návštěvníků všech věkových kategorií (CAS 20 T815 TERNO a DA Fiat Ducato) a Sbor dobrovolných hasičů Libčany pak speciální historické hasičské vozidlo Praga RN DVS 8 /výrobcem nástaveb byly Továrny na hasicí zařízení, národní podnik, ve Vysokém Mýtě/ a dvoukolovou přívěsnou stříkačku DS-16.

 

Připravujeme i další atraktivní doprovodné aktivity pro děti i dospělé.

 

Děti, kterým se bude blížít konec školní docházky, resp. jejich rodiče či rodinní příslušníci, mohou v rámci akce získat informace o studiu maturitních či učňovských oborů na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti, Hradec Králové, Vocelova 1338 a Střední škole technické a řemeslné, Nový Bydžov či Střední průmyslové škole dopravní, a.s., Praha.

 

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hradec Králové, Vocelova 1338 připravuje profesionály v oborech středního vzdělávání s maturitní zkouškou a výučním listem v oblasti  autoopravárenství, dopravy a stavebnictví. Vhodným způsobem kombinujeme teoretickou výuku a odborný výcvik, a to také na pracovištích externích firem. Spolupráce s Dopravním podnikem města Hradce Králové má dlouholetou tradici. Mnoho zaměstnanců dopravního podniku je z řad našich absolventů.

V rámci oslav 95 let od založení Autodráh města Hradce Králové  škola připravila dva trenažéry motocyklu a svařování. Návštěvníci si zde mohou bez rizika vyzkoušet jízdu na motocyklu v městském i meziměstském provozu nebo svařování elektrickým obloukem, a to vše pod odborným vedením zkušených pedagogů. Dále je pro malé návštěvníky připravena možnost vytvořit si button s vlastně namalovaným motivem.

Zájemci si mohou sednout na motocykl, vyzkoušet rozjíždění a brždění, projet se různými druhy silničního provozu, prověřit znalosti a dovednosti při řešení záludností silničního provozu, a to vše bez rizika pádu nebo dopravní nehody. Stejně tak se návštěvníci nemusí bát postavit ke svářecímu hořáku. Plamen nepálí. Je vytvořen počítačem. Správný pocit svářeče dotváří kukla s 3D brýlemi, která za pomoci virtuální reality přenese svářeče do svářecího boxu. Podmínky sváření jsou téměř totožné s reálnými. Díky počítačové simulaci nedochází k plýtvání svářecím materiálem a nikdo se nezraní ani nepopálí.

Střední škola technická a řemeslná, Nový Bydžov pro žáky, rodiče a širokou veřejnost představí všechny informace o maturitních i učebních oborech (dopravních, technických i potravinářských s možností navazujícího nástavbového studia) na Střední škole technické a řemeslné v Novém Bydžově.

Střední průmyslová škola dopravní, a.s., Praha přiveze vedle své prezentace tramvajový trenažér a malý workshop na výrobu autíček na jednoduchý elektrický obvod.

Sportovní fanoušci si také přijdou na své. Na akci dorazí vybraní hokejisté Mountfieldu HK – úřadující extraligoví vicemistři! Mezi 12.30 a 13.00 hodin budou rozdávat autogramy i úsměvy, návštěvníci si s nimi mohou popovídat o povedené loňské nebo aktuální sezoně. Zároveň jim mohou popřát hodně štěstí do východočeského derby, které uvidí ČPP Aréna Hradec Králové o den později.

 

Na stanovišti oddílu SK Karate Spartak Hradec Králové si mohou zájemci změřit rychlost úderu, vyzkoušet techniky karate a proběhne zde po celou dobu naší akce i průběžně - autogramiáda reprezentantů ČR a medailistů z Mistrovství světa a Evropy.

Uskuteční se zde i prezentace RC modelů osobní, nákladní a stavební techniky v měřítku 1:14 na modelové dráze RC. TRUCKBANDA, z.s. je spolek sdružující modeláře RC TRUCKŮ a modelů silniční a stavební techniky. Je to „banda nadšenců“, kteří se rádi potkávají, a společný koníček jim zpříjemňuje volný čas. Ke smysluplnému trávení volného času vedou i mladou generaci a tak na jejich předváděcí akci u nás uvidíte společně si „hrát“ děti, rodiče i prarodiče. Můžete na chvíli zastavit čas a vrátit se do světa her! Nechat se strhnout atmosférou dění na předváděcí ploše nebo obdivovat mistrovské kousky zručných modelářů. Nudit se u nich určitě nebudete!

Akce se účastní také Muzeum stavebnice Merkur a Muzeum papírových modelů z Police nad Metují.

Před více jak sto lety byla založena v Polici nad Metují firma Inventor, která začala vyrábět kovovou dětskou stavebnici pod stejným názvem. V roce 1925 došlo ke změně koncepce kovové stavebnice a v Polici nad Metují začala firma pana Jaroslava Vancla Inventor s výrobou stavebnice pod názvem MERKUR.

Roku 2006 bylo v Polici nad Metují otevřeno Muzeum stavebnice Merkur.

V rámci Dne otevřených dveří přiveze Muzeum stavebnice Merkur dílničku pro malé, ale i velké návštěvníky a představí současnou produkci Merkuru. Od klasických stavebnic s novými modely autoveteránu, hadraplánu nebo ponorky po současnou robotickou produkci reprezentovanou robotickou rukou nebo krásným modelem mCar, tedy modelem autíčka, které lze ovládat pomocí aplikace v mobilním telefonu.

Zároveň s Merkurem se bude na Dni otevřených dveří prezentovat i Muzeum papírových modelů. Modelářská dílna nabídne možnost zkusit si z papíru vyrobit vlastní unikátní model.

K 95. výročí založení tehdejší Autodráhy města Hradec Králové připravilo Muzeum papírových modelů krátkodobou výstavu modelů autobusů. Tu si můžete prohlédnout v expozici Muzea v Polici nad Metují.

Obě instituce zároveň nabídnou návštěvníkům i možnost zakoupení stavebnic Merkur a jednoduchých vystřihovánek.

Po celou dobu akce bude k dispozici také stánek Vojenské zdravotní pojišťovny ČR (VoZP), kde se zájemci budou moci seznámit se širokou nabídkou benefitů VoZP, změřit si tlak nebo množství tuku v těle. Těšit se na ně budou zaměstnanci pobočky VoZP v Hradci Králové.

 

Naší akce se také bude účastnit Endorphin Republic s.r.o., což je česká společnost, která vznikla roku 2011 v Praze a která si zakládá na tom, že nabízí nejen špičkové sportovní vybavení, ale také poskytuje sportovcům profesionální zázemí v podobě služeb na té nejvyšší možné úrovni. Umožňuje tak nadšeným sportovcům užít si volný čas naplno a bez starostí, ať už se jedná o cyklisty, lyžaře, běžce nebo vysokohorské turisty. Amatérským milovníkům cyklistiky, běhání, lyžování či pěší turistiky dopřává stejnou péči jako profesionálům. Navštivte je a poznejte na vlastní husí kůži, jak ze sportu vzniká nadšení. Stánek nabídne zapůjčení elektrokol i dětských kol Scott a Bergamont.  

 

KOSTKA - kolobka, s.r.o. - český výrobce koloběžek a elektrokoloběžek – se v rámci dne otevřených dveří bude prezentovat bezplatným zapůjčením všech druhů koloběžek - od dětských, městských, sportovních silničních koloběžek nebo elektrokoloběžek až po koloběžky mushingové.

 

Klub NERF-HK zde také postaví NERF arénu pro děti od 9 let, kde si děti mohou vyzkoušet tuto jedinečnou zábavu ve tříčlenných týmech. Pro menší děti do 8 let bude k dispozici sada terčů. NERF je oblíbená hračka mezi dětmi od firmy Hasbro, která se v ČR rozšířila zhruba od roku 2010. 

 

K zakoupení bude kniha „Historie městské hromadné dopravy v Hradci Králové 1928–2020“, která uceleně mapuje pozoruhodnou historii MHD v Hradci Králové, a další regionální publikace z Nakladatelství Regiona paní Heleny Rezkové.

 

 

V rámci programu bude probíhat propagace dopravních reflexních prvků společnosti Reflexní s.r.o. Hradec Králové.

 

Premiérově se akce bude účastnit společnost Locomotif design s.r.o., která nabízí módu a produkty pro fanoušky dopravy. Na své si zde přijdou jak milovníci tramvají a autobusů, tak zároveň i fandové železnice. V nabídce jsou trička, mikiny, plakáty, půllitry, čepice, batohy a další dopravně laděné věci. Nakoupit si je můžete přímo na stánku nebo z domova na e-shopu www.locomotif.cz

 

Akce se také zúčastní Vydavatelství Pavel Malkus Praha nabídkou časopisů, knih a suvenýrů s tematikou městské hromadné dopravy.

 

V rámci programu bude probíhat prodejní akce výrobce modelů dopravní techniky spol. AM Modely pana Miloše Chlupa, který se zabývá ruční výrobou věrných sběratelských zpravidla plastových modelů autobusů Karosa, trolejbusů a nákladních automobilů Tatra v měřítku 1:43.

 

Klub železničních modelářů Hradec Králové, který sdružuje zájemce o železniční modelářství z Hradce Králové a širokého okolí, vystaví modely silničních vozidel ve velikosti HO - 1: 87 a TT 1 : 120 - jedná se o doplňky modelové železnice. Jsou to vozidla všech značek jak tovární výroby, tak upravená (např. Ikarusy, Karosa ŠL a další). Bude možné si zakoupit stavebnice silničních vozidel i autobusů - velikost 1 : 87.

 

Po celou dobu akce si můžete v areálu DP vybrat z pestré nabídky občerstvení několika prodejců.

 

Mimo jiné můžete ochutnat pivo zn. Rebel včetně letošní novinky Brodské 10 extra hořké - zajistí Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod a.s.

 

Ochutnat můžete i točenou Českou zmrzlinu z Opočna od společnosti BOHEMILK, a. s., která zpracovává nejkvalitnější mléko z podhůří Orlických hor.

 

Našeho dne se bude účastnit také rodinné pekařství/cukrářství Stanislava a Martiny Nožičkových, které vzniklo v roce 2012.

 

Zakládá si na pečlivé ruční výrobě a výběru těch nejkvalitnějších surovin, zejména od prověřených regionálních dodavatelů. Moderní receptury  výrobků se snaží doplňovat nejen o rodinné recepty, ale i o ty, které získávají z historických knih a kuchařek, protože jsou i velkými obdivovateli období první republiky. Právě prvorepublikové období je přivedlo k myšlence rozšířit cukrářskou výrobu o čerstvě praženou kávu a tak vznikla jejich vlastní značka exklusivní kávy – Královéhradecká káva od Nožičků. Jejich Kavárnu Nokafe najdete na pěší zóně na Čelakovského 487. Toto rodinné pekařství/cukrářství získalo v letech 2019 až 2022 několikanásobné vítězství v soutěži Potravina a potravinář roku Královéhradeckého kraje.

 

Plně k dispozici budou také prodejní automaty na drobné občerstvení a nápoje (umístění – přízemí budovy vpravo od hlavního vstupu do areálu v místech Centrální dispečink MHD - Místnost řidičů MHD, vstup do prostorů autoškoly a prostor servisního zázemí).

 

Programem Vás provede známý moderátor Jan Kovařík, který uváděl pořady České televize, Českého rozhlasu a TV Prima.

 

Na Terminálu hromadné dopravy si návštěvníci prohlédnou mimo jiné jeho zázemí, tzn. i originální nadčasové dispečerské pracoviště – prosklenou „kouli“ o průměru 430 cm - vznášející se nad hlavami cestujících. Chybět zde nebudou ani ukázky dobíjení elektrobusu.

 

Zájemci si zde mohou zakoupit také dvě turistické vizitky THD, a to jak klasickou, tak v omezeném počtu vizitku výroční (k 15. výročí otevření THD) a Turistický deník s titulní fotografií dispečerského pracoviště „koule“. Deník je brožura o rozměrech 11.6 x 16 cm s kroužkovou vazbou a předtištěnými poli pro vylepení minimálně 100 ks Turistických vizitek nebo Fotonálepek. Do deníku mohou také obdržet razítko, které je k této vizitce vydáno - vše s motivem THD. Tyto oblíbené turistické produkty jistě návštěvníci, a to nejen DOD, ale i města Hradec Králové, ocení.

 

Uskuteční se zde také výstava fotografií Od bryčky k elektrobusu mapující historii nejen královéhradecké městské autobusové dopravy, kterou na období od 9. září (vernisáž proběhne v 10.00 hod) do 8. října 2023 připravujeme v hale MHD ve spolupráci se Sdružením pro elektrickou trakci.

U příležitosti 95. výročí založení městské hromadné dopravy v Hradci Králové Galerie moderního umění v Hradci Králové opět oživí a zpestří prostor THD výstavou netradičních velkoformátových volně přístupných malířských a grafických děl inspirovaných právě cestami městskou krajinou. Autory výtvarných prací budou účastníci nejrůznějších akcí pro děti a dospělé, které edukátorky GMU pravidelně pořádají. Výstava bude k vidění od 9. září do 8. října 2023 v hale MHD.

 

Přímo na THD - v hale MHD - Pizzerie Pizza Express Hradec Králové bude možné se také občerstvit a v obou halách v přízemí budou otevřeny prodejny drobného občerstvení: hala MHD – zatím předběžně v době od 8.30 do 15.00 hodin a hala THD od 6.00 do 20.00 hodin.

 

 

 

Bezpečnostní pokyny:

 

Prosíme účastníky akce, aby důsledně dbali na vlastní bezpečnost, pohybovali se jak v areálu, tak na THD pouze po vyznačených přechodech, nevstupovali mimo vyhrazené prostory, nedotýkali se technických zařízení, dbali zvýšené opatrnosti (zejména v blízkosti montážních jam a u nerovností povrchů vozovky), řídili se pokyny pořadatelů, pracovníků bezpečností agentury  - ostrahy areálu a moderátora akce, a to včetně organizace jízd historickými vozy.

 

Děti mladší 12 let mají vstup do areálu povolen pouze v doprovodu osoby starší 18 let, která za dítě odpovídá.

 

Do areálu je přísně zakázán vstup osobám pod vlivem alkoholu, jakýchkoliv omamných a psychotropních látek. Rovněž je zakázáno donášet do areálu alkoholické nápoje, střelné, sečné, bodné, řezné a jiné zbraně, hořlavé látky a pyrotechniku. Místo vstupu není uzpůsobeno pro uložení uvedených předmětů. Návštěvník s těmito předměty proto nebude do objektu vpuštěn!

 

Pokud je Váš psí kamarád společenský a nekonfliktní a vy nezapomenete s sebou vodítko a náhubek, může vidět spolu s Vámi i on areál naší společnosti.

 

O dalších podrobnostech (či případných změnách) této zajímavé a jedinečné akce pro všechny věkové kategorie bude veřejnost informována průběžně, a to zejména na stránkách www.dpmhk.cz  nebo na našem Facebooku.

 

Úplné informace budou zveřejněny těsně před akcí a každý návštěvník přímo u vchodu do areálu obdrží informační leták s grafickým plánkem areálu a časovým programem akce a jednotlivých aktivit.

 

Všechny uvedené informace prosím zatím považujte stále za předběžné – ještě může dojít ke změnám.

 

Samotný vstup na akci je tradičně zdarma – bezplatně se svezete i na mimořádné lince.

 

Akce se koná za každého počasí (s využitím krytých stání dopravní techniky).

 

S ohledem na velmi omezené možnosti parkování Vašich dopravních prostředků v blízkosti areálu společnosti v Pouchovské ulici využijte ke své dopravě k nám a do naší blízkosti především linky MHD.

 

Na lince č. 3 (Plačice – Slezské Předměstí Cihelna) budou po celý tento den jezdit kloubové trolejbusy.

 

Pořizování fotografických záznamů a videozáznamů:

 

Dovolujeme si avizovat, že pro potřeby zachycení průběhu akce a její prezentace budou v jejím průběhu pořizovány fotografické záznamy či videozáznamy. Pořízené záznamy budou uveřejněny na stránce: www.dpmhk.cz a na facebookových stránkách organizátora akce. Pokud byste fotografováni být nechtěli, můžete odmítnout pořízení fotografie přímo na místě vůči fotografovi. Pokud byste i přes naši snahu pořizovat záznamy bez možnosti identifikace zaznamenaných osob chtěli jakýkoliv záznam odstranit, zajistíme neprodleně jeho výmaz. Pro tento účel nás kontaktujte na e-mailu: reklama@dpmhk.cz.

Podobněji viz příloha: OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ – FOTOGRAFICKé/VIDEO ZÁZNAMY DOD

 

Srdečně Vás zveme – přijďte se osobně podívat na to, jak to celkově vypadá a „chodí“ ve společnosti, která Vás „vozí“ v ulicích Vašeho města, kam se jinak běžně nedostanete. Využijte tuto možnost - nudit se určitě nebudete - každý si něco najde!

 

Všechny Vás zvu a věřím, že u nás strávíte pohodový den, poučíte se, pobavíte a jistě i občerstvíte – prostě zažijete MHD trochu jinak! J,“ zve k návštěvě za celý DP jeho ředitel Zdeněk Abraham.

 

Posledních dvou Dnů otevřených dveří DP se vždy účastnilo okolo pěti tisíc spokojených návštěvníků z Hradce Králové a okolí, ale i ze vzdálenějších míst.

 

Na setkání se těší Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s. a jeho zaměstnanci.

 

Mediálním partnerem akce je Český rozhlas Hradec Králové.

 

Děkujeme také všem z Vás, kteří se již zapojili do naší „VÝZVY NEJEN PRO FANOUŠKY DOPRAVY Z HRADCE KRÁLOVÉ – POMOZTE NÁM PŘIPOMENOUT HISTORII MHD“, kteří se s námi podělili o své vzpomínky či tipy nebo nám již donesli nebo zaslali zajímavé materiály, historické předměty, dokumenty či fotografie, které přispějí k dalšímu zmapování historie MHD v Hradci Králové. 

 

Organizátor akce - pořadatel:

Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s.

Pouchovská 153

500 03 Hradec Králové 3

 

 

Soubor ke stažení: 

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2023

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2023 - Pozvánka

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2023 - Program