Aktuality

Jízdné zdarma a spousta akcí pro celé rodiny, začíná Evropský týden mobility

15.9.2023 |  

     TISKOVÁ ZPRÁVA SDP ČR

 

Jízdné zdarma a spousta akcí pro celé rodiny, začíná Evropský týden mobility

Praha, 15. září 2023

 

Jako každý rok, i letos se dopravní podniky zapojují do aktivit na podporu Evropského týdne mobility. Buď jsou součástí akce, které pořádá město, nebo přímo jako organizátor. I letos se bude v několika městech jízdné zdarma, dopravní podniky připravují dny otevřených dveří a další zajímavé akce spojené s podporou veřejné dopravy. Sdružení dopravních podniků ČR přináší přehled aktivit, do kterých se členské dopravní podniky zapojí.

Evropský týden mobility je iniciativa Evropské komise na podporu udržitelné mobility a pravidelně se koná třetí týden v září. Vyvrcholením je pak mezinárodní Den bez aut, který vždy připadá na 22. září.

 

Brno

Město Brno pořádá 16. září Den mobility v parku u Pavilonu Anthropos. Dopravní podnik města Brna se do akce pro rodiny s dětmi zaměřené na městskou mobilitu a pravidla silničního provozu také zapojí. Na místě bude vystavený retro autobus. Více informací: https://brnoinmotion.cz/etm/.

Hradec Králové

Hradecký dopravní podnik se ke kampani dalších královéhradeckých subjektů připojí již tradičně v rámci Dne bez aut v pátek 22. září 2023, kdy budou od 14 do 19 hodin v prostoru Gočárovy třídy uzavřeném pro auta přistaveny pro statickou ukázku vozy z projektů hradecké elektromobility, a to parciální trolejbus a elektrobus.

K dispozici budou pracovníci DP, kteří budou veřejnost informovat o těchto vozech a podají i další informace o hradecké MHD. Více se o místní MHD můžete dozvědět na Dnu otevřených dveří Dopravního podniku v sobotu 7. října 2023 - https://www.dpmhk.cz/articles/year/2023/1129/DEN_OTEVRENYCH_DVERI_DP_2023/

Zájemci o volné pracovní pozice ŘIDIČ/KA MHD a dílenské pozice – automechanik a elektromechanik se zde mohou současně informovat o pracovních a mzdových podmínkách (včetně benefitů) – všechny aktuálně volná místa naleznou na https://www.dpmhk.cz/8/Zamestnani/

Po celý tento den bude možné hradeckou MHD použít zdarma, a to po předložení řidičského průkazu řidiči vozu MHD - při využití této možnosti zvolí cestující k nástupu do vozu MHD vždy přední dveře a řidiči se prokáže místo jízdního dokladu řidičským průkazem.

Více informací: https://www.hradeckralove.org/evropsky-tyden-mobility/d-55055/p1=18774.

 

Jihlava

Dopravní podnik města Jihlavy si na závěr Evropského týdne mobility připomíná dvě důležitá výročí - 75 let od zahájení provozu trolejbusů a 80 let od zahájení provozu autobusů. Připravil proto na víkend 23. a 24. září bohatý program. Více informací tady: https://www.dpmj.cz/den-otevrenych-dveri-2023/d-2187.

V Jihlavě bude v neděli 24. září jízda v MHD zdarma.

Karlovy Vary

Evropský týden mobility oslavil Dopravní podnik Karlovy Vary již v minulém týdnu na společné akci s magistrátem a organizací BESIP. Pro děti uspořádali akci s názvem „Desatero skvělého cestujícího“, kde zopakovali, jak se správně chovat v MHD.

Liberec – Jablonec

Liberecký dopravní podnik a dopravní podnik v Chemnitzu společně vjedou do Evropského týdne mobility již v sobotu 16. září mimořádnou jízdou – na obou stranách hranic vyjede ve stejný čas historická tramvaj. Akci připravují oba dopravní podniky za velké podpory nadšenců historické dopravy, který v Liberci prezentuje Boveraclub a v Sasku spolek Straßenbahnfreunde Chemnitz e.V.

Hlavní program Evropského týdne mobility se v Liberci koná v pondělí 18. září od 13:00-17:00 hodin na náměstí u historické radnice. Zde se do programu již tradičně zapojuje Dopravní podnik města Liberce a Jablonce nad Nisou. Každoročně zde prezentujeme výhody MHD, povolání řidiče, bezpečnost a pravidla při cestování. Více informací zde: https://www.dpmlj.cz/dpmlj/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2023.

Most – Litvínov

Do Evropského týdne mobility se zapojí i Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova. V pátek 22. září bude jízda MHD v Mostě i v Litvínově zdarma.

Olomouc

V rámci Evropského týdne mobility si lidé mohou v Olomouci prohlédnout v pátek 22. září od 14 do 18 hodin a v sobotu 23. září od 9 do 15 hodin novou halu Odstavů tramvají Jeremenkova. Akci pořádá Dopravní podnik města Olomouce. Více informací: https://www.dpmo.cz/informace-pro-cestujici/aktuality/?id=600.

Opava

Městský dopravní podnik Opava připravil na sobotu 16. září komentované prohlídky depa, a to od 10 do 16 hodin. V pátek 22. září se Opava zapojí do Dne bez aut – po předložení malého technického průkazu vozidla bude mít cestující jízdné v MHD zdarma.

Ostrava

Město Ostrava pořádá po celý týden akce na podporu udržitelné dopravy. Více informací https://zdravaova.cz/ostrava-opet-venuje-tyden-udrzitelne-doprave/.

Plzeň

Nejnovější bateriový trolejbus předvedou veřejnosti Plzeňské městské dopravní podniky ve středu 20. září od 14 do 18 hodin v točně U Zvonu.

V pátek 22. září bude po celý den na všech linkách MHD jízdné zdarma – jedinou podmínkou je mít u sebe řidičský průkaz. Pátek tak bude ideálním dnem, kdy si mohou MHD vyzkoušet i ti, kteří standardně po městě jezdí autem. Více informací zde: https://www.pmdp.cz/o-nas/aktualne/doc/evropsky-tyden-mobility-den-bez-aut-3793/newsitem.htm.

Praha

Dopravní podnik hl. m. Prahy připravil Den otevřených dveří v Depu Hostivař. Největším lákadlem pro návštěvníky je možnost nahlédnout do zázemí a technických prostor podniku, která jsou běžně veřejnosti nepřístupná. Zpřístupněna bude hala a vozy metra M1 a Ečs. Zároveň tento oslaví 50. výročí založení Hasičský záchranný sbor DPP. Hasiči si pro návštěvníky přichystali statické i dynamické ukázky a akce pro děti jako např. hašení domečku. Více informací tady: https://www.dpp.cz/DOD.

Ústí nad Labem

V pátek 22. září zajistí Dopravní podnik města Ústí nad Labem přepravu osob a zavazadel v tarifní zóně 101 zdarma. To platí i v zelených autobusech a ve vlacích.

Ústecký kraj

Dopravní společnost Ústeckého kraje bude vozit cestující zdarma v zóně 101. Podmínkou je mít nainstalovanou aplikaci DÚKapka. Podrobnosti jsou zde: https://www.kr-ustecky.cz/nechte-auto-doma-v-duk-vas-svezeme-22-9-2023-zcela-zdarma/d-1780068/p1=275468.

Zlín – Otrokovice

MHD ve Zlíně a Otrokovicích bude v pátek 22. září pro všechny cestující zdarma. Během Dne bez aut si cestující v celé síti MHD ve Zlíně, Otrokovicích i v Želechovicích nad Dřevnicí nebudou muset označovat po nástupu do trolejbusů a autobusů žádné jízdenky. Také průkazky časových jízdenek mohou klidně nechat doma. Více informací: https://www.dszo.cz/aktuality/bezplatna-mhd-ve-zline-a-otrokovicich-den-bez-aut-22-zari-2023/.

Kontakt pro média:

Linda Hailichová

tisková mluvčí SDP ČR

media@sdp-cr.cz

+ 420 603 881 018

www.sdp-cr.cz

Sdružení dopravních podniků ČR je nejvýznamnější asociace provozovatelů městské hromadné dopravy v ČR. Sdružuje 22 provozovatelů městské hromadné dopravy v největších městech ČR. Ti provozují autobusovou dopravu, dále 7 tramvajových a 14 trolejbusových systémů a jeden systém metra. Na území obsluhovaném touto dopravou žijí téměř čtyři miliony obyvatel. Členské dopravní podniky ujedou ročně přes 320 milionů vozových kilometrů a přepraví téměř 1,8 miliardy cestujících.