Aktuality

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2023

6.10.2023

POZVÁNKA (č. 7/2023)

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2023 - sobota 7. 10. 2023 od 9 do 15 hodin.

(do začátku zbývá 5 dnů)

aneb

Zažijte MHD jinak!

 

 

2. 10. 2023

Máme pro vás skvělou zprávu!

Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s. (DP)

pořádá u příležitosti

95. výročí založení městské hromadné dopravy v Hradci Králové

„DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2023“

a otevírá po pěti letech opět svoji bránu veřejnosti.

 

Srdečně zveme Vás, zaměstnance současné i bývalé (a možná i budoucí), Vaše rodinné příslušníky, Vaše kamarády či známé, všechny naše příznivce, fanoušky a milovníky historie i současnosti veřejné dopravy a celou širokou veřejnost. Rádi přivítáme naše obchodní partnery i odborníky na dopravu.

Naše akce připomene nejen ekonomický, stavební  či technický rozvoj za 95 let, ale i generace lidí, kteří se na vzniku a provozu městské veřejné dopravy v Hradci Králové podíleli.

První zaměstnanci na dvoře autodrah ve Škroupově ulici čp. 726 v roce 1929. Uprostřed v brýlích ředitel Ing. Ervín Nápravník.

Na organizaci letošního Dne otevřených dveří bude spolupracovat také Ministerstvo pro místní rozvoj, které si klade za cíl představit téma „Kde fondy EU pomáhají“. Právě v našem DP byla totiž realizována celá řada úspěšných projektů. V rámci této komunikace nám pomůže zajistit zejména bohatý doprovodný program určený pro širokou veřejnost všech věkových kategorií.

A na jaký doprovodný program se v tomto případě vlastně můžete těšit? Že bude opravdu pestrý a atraktivní, Vám můžeme zaručit. Však posuďte sami. Pro děti bude připraveno množství aktivit na různých stanovištích, za které budou odměněny drobnými cenami. K dispozici bude také bezplatný fotokoutek, virtuální realita a výroba odznáčků. Děti budou moci využít skákací hrad.

V průběhu celé akce bude zajištěn rovněž kulturní program. Živé vystoupení pro nás připraví žáci Základní umělecké školy Habrmanova v Hradci Králové. Účast přislíbila i taneční skupina T- Bass Hradec Králové, která si pro návštěvníky připraví také workshop. Na své si přijdou i milovníci magie - můžeme se totiž těšit na kouzelnické vystoupení kouzelnice Wendy a Elišky.  

K doprovodnému programu přibydou i další překvapení - už teď můžeme slíbit, že je na co těšit.

Veškerý tento i další program v průběhu dne bude zcela zdarma.

 

Na Dni otevřených dveří bude Krajský úřad Královéhradeckého kraje - Odbor regionálního rozvoje, grantů a dotací prezentovat veřejnosti výstupy programu Interreg V-A ČR - Polsko, který byl implementován v programovém období 2014-2020 (prezentace projektů realizovaných v Královéhradeckém kraji, ve spolupráci s polskými partnery), a zároveň představí možnosti programu Interreg Česko - Polsko 2021-2027.

 

Letos si připomínáme rovnou tři významné historické milníky či „pětková“ výročí:

 

24. 10. 2023 to bude 95 let, kdy byl založen podnik Autodráhy města Hradce Králové - základ ucelené MHD v Hradci Králové,

 

1. 12. 2023 uplyne 95 let od uvedení do provozu první pravidelné autobusové linky Kukleny – Nádraží – Pražské Předměstí - Slezské Předměstí, a to s vozy Tatra 24 a Škoda 506.

 

5. 7. 2023 uplynulo 15 let ode dne, kdy byl zahájen provoz terminálu hromadné dopravy (THD), který zcentralizoval městskou, regionální a dálkovou dopravu do nadčasově řešeného uceleného komplexu (THD získal titul „Stavba roku Královéhradeckého kraje 2009“ v kategorii dopravních a inženýrských staveb).

 

Více o samotném THD – viz https://www.dpmhk.cz/articles/1085/Terminal_hromadne_dopravy_v_Hradci_Kralove_slavi_15_let/

 

 

Akce se uskuteční v sobotu 7. října 2023 od 9 hodin (slavnostní zahájení) do 15 hodin v prostorách areálu Dopravního podniku města Hradce Králové v Pouchovské ulici 153 a Terminálu hromadné dopravy v blízkosti železniční stanice Hradec Králové hl. n. (Riegrovo náměstí).

 

Obě tato místa budou od 9 do 15 hodin i propojena oblíbenou zvláštní okružní linkou THD – Slezské Př. – Cihelna (jízdní řád bude uveřejněn na stránkách DP a na označnících příslušných zastávek), na které pojedou historické vozy (linka bude označená „95“ – Den otevřených dveří) - odjezd z THD: nástupiště C1. Doprava na této mimořádné lince je zdarma.

 

Dopravu zajistí historické dopravní skvosty, které už běžně na našich silnicích nepotkáváme:

 

 

Bude to autobus KAROSA ŠD 11 (v provozu od roku 1969), nebo když nebude nepříznivé počasí, tak i největší autobusový kabriolet - Škoda 706 RTO vyhlídkový - autobus s otevřenou střechou, který vyrobil závod ČSAD 101 Praha Florenc (později ČSAD Klíčov). Myšlenka, proč kabriolet - v Praze začal cizinecký ruch, a tak se vedení ČSAD Florenc rozhodlo, že z autobusu, který měl nabouranou střechu, udělá kabriolet, a bude tak konkurovat ČedokuMajitelem obou těchto vozů je ČSAP, s.r.o. Nymburk.

 

Jízd historických vozů se budou účastnit také trolejbusy Škoda 8Tr9 – ev. číslo 136 z roku 1960, Škoda 9TrHT28 – ev. číslo 358 z roku 1980, kloubový Škoda 200Tr Sanos 01 - ev. číslo 329 z roku 1987 (v samotném Hradci Králové tento typ trolejbusu na lince MHD nikdy nejezdil!) - vše zásluhou kolegů z Dopravního podniku města Pardubic a Pardubického spolku historie železniční dopravy.

 

Dalším ze zajímavých vozů bude typicky žlutý USA SCHOOL BUS zn. Navistar International S 1700, tzn. legendární americký školní autobus, pana Stanislava Lišky, a to v kratší verzi pro 20 osob. Výrobce Navistar International, rok výroby 1987, naftový motor V8 o objemu 7,4 litrů.

 

Budeme zde mít i zástupce článkového meziměstského autobusu a to v podání vozu Ikarus 280.10 z roku 1989, který patřil ČSAD KNV Praha, dopravní závod 116 Beroun. Vůz byl nasazován především na linkách do okolí Berouna až do roku 1998, kdy byl kvůli nadbytečnosti, respektive z důvodu klesající poptávky ve veřejné dopravě odstaven. Následně byl v listopadu 1999 odprodán do nově vznikající sbírky pana Milana Jiroše, kam patří i do dnešních dnů.

 

 

Vozy z celé ČR (o jejich konečné struktuře se stále ještě jedná) doplňuje i náš vlastní autobus KAROSA B 732.1654, ev. č. 202 (rok výroby 1993).

 

Formou statické ukázky se představí i další Karosa ŠD 11, což je dálkový meziměstský autobus vyráběný národním podnikem Karosa Vysoké Mýto v 60. a 70. letech 20. století. Vůz ŠD 11 byl nástupcem dálkové verze autobusu Škoda 706 RTO označené jako 706 RTO LUX. Po ukončení výroby vozidel Karosa řady Š byl v produkci nahrazen vozem Karosa LC 735.

 

Upozorňujeme, že u jízd historických vozů může z neočekávaných technických či provozních důvodů ještě dojít ke změně trasy, jízdního řádu a typu vozidla.

 

Pouchovské ulici 153 čeká návštěvníky prohlídka celého areálu dopravního podniku včetně centrálního dispečinku, moderního zázemí řidičů MHD a učeben naší autoškoly.

 

Formou statické ukázky se představí v současnosti provozovaná vozidla MHD včetně nejmodernějších vozů DP a posledních novinek: autobusu typu SOR NS 12 a 18 Diesel – výrobce SOR Libchavy spol. s r.o. (vloni nákup 10 vozů). Vozy splňují nejvyšší nároky na bezpečnost, kvalitu a ekologii provozu - plní emisní normu EURO VI.

 

Dále budou k vidění vozidla dílenská a speciální montážní vozidla pro výstavbu, údržbu a opravy trolejového vedení.

 

Formou volné prohlídky budou zpřístupněny zajímavé a rozsáhlé prostory servisního zázemí, haly pro opravy autobusů, trolejbusů a elektrobusů (prostory nejsou bezbariérové). K vidění budou ukázky technického vybavení, diagnostických zařízení i ukázky postupů oprav. Některých z nich se budete moci i zúčastnit. Prohlídku bude oživovat doprovodný program pro děti - malé mechaniky, těšit se mohou například na autobusový trenažér.

V přízemí administrativní budovy (jídelna zaměstnanců DP) získáte info o JŘ v mobilech (můžete se zde i naučit vyhledávat spojení) a v mobilní aplikaci pro nákup časových jízdenek. Poskytneme Vám i návod, jak hledat informace o JŘ na internetových stránkách DP a budete mít možnost se informovat u našich odborníků o vývoji hradecké MHD včetně modernizace systému elektronického odbavování cestujících nebo se dotázat na změny v JŘ na linkách MHD.

 

Služby včetně svého vozového parku bude prezentovat středisko zájezdové dopravy, které nabízí vnitrostátní i mezinárodní dopravu luxusními busy MAN a dálkovým busem SOR se zkušenými řidiči.

 

Svůj vozový park a široké možnosti činností (kursy – získání oprávnění deseti řidičských skupin, školení, kondiční jízdy) představí i autoškola DP - člen Profesního sdružení autoškol ČR.

 

Děti i dospělí se mohou svézt přímo v areálu po krátké okružní trase přistaveným turistickým hradeckým vláčkem - z důvodu bezpečnosti není možné z vláčku vystupovat v průběhu trasy – jeho start i cíl je na stejném místě! Jako vždy budou mít návštěvníci i možnost oblíbeného průjezdu autobusovou myčkou (bez pravidelného JŘ) vozem MHD.

Zájemci o pracovní pozice u naší společnosti – zejména řidič/řidička autobusů a trolejbusů MHD, automechanik, elektromechanik, autoelektrikář, autolakýrník, autoklempíř, pracovník pneuservisu či údržbář strojního zařízení - se mohou informovat o nabídkách volných pracovních pozic a aktuálních mzdových podmínkách a benefitech u pracovníků personálního oddělení v samostatném náborovém stánku.

 

Po celou dobu konání akce bude mimořádně otevřeno naše Zákaznické centrum v Pouchovské ulici, kde mohou příchozí využít jeho služeb a získat komplexní informace o MHD či zakoupit jízdenky MHD.

 

A jaký další doprovodný program Vás čeká?

Na akci se podařilo zajistit účast pana Aleše Lopraise i s jeho dakarovým speciálem Praga V4S DKR. Aleš Loprais je český jezdec v dálkových motoristických soutěžích, zejména v Rallye Dakar, jehož se účastní od roku 2006. Je vítězem 11 etap na Dakaru. Bude připraveno krátké povídání o závodění, technických specifikacích a také se uskuteční autogramiáda.

Setkáte se také s některými historickými automobily členů spolku

Veteran car club Hradec Králové.

Součástí akce bude i účast Týmu silniční bezpečnosti neziskové organizace Bezpečně na silnicích o.p.s. – nevšední prezentace problematiky bezpečnosti silničního provozu pro všechny věkové kategorie v rámci projektu "Markétina dopravní výchova".

Díky krajské koordinátorce BESIPu Ministerstva dopravy pro Královéhradecký kraj bude k dispozici i otočný simulátor (rychlost otáčení je možno simulovat v rozsahu 25 - 60 km/h a otáčení je možno doleva a doprava), který slouží pro nácvik vyprošťování z převráceného vozidla a také asociuje stavy, které řidič zažívá při převrácení vozidla v případě nehody. Otočný simulátor je výchovnou atrakcí, která podá důkaz každému, kdo si chce na vlastní kůži (i třeba ve dvou osobách) vyzkoušet, jaké síly působí při převrácení vozidla a jak jsou bezpečnostní pásy velice důležitým prvkem bezpečnosti vozidla.

Porsche Hradec Králové, který je prodejcem nových vozů Škoda a v rámci programu Škoda plus nabízí roční vozy se zárukou a poskytuje servis pro vozy značek VW, Audi, Seat, Škoda a užitkové automobily VW, se u nás bude prezentovat formou statické ukázky, při níž představí plně elektrický vůz Škoda Enyaq a vůz Škoda Fabia poslední generace.

Akce se bude také účastnit autorizovaný prodejce motocyklů Harley-Davidson® v Hradci Králové.

Vedle prohlídky areálu společnosti proběhnou v rámci dne i prezentace představení služeb či ukázky vystavené techniky

společnosti Letecké služby Hradec Králové a.s.

 

Městské lesy Hradec Králové a.s. doplní program aktivitami pro děti i dospělé. Vyzkoušejte si své znalosti a poznávejte dřeviny našich lesů.

 

Představí se i Policie České republiky – Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Policisté Vám v rámci prevence umožní vyzkoušení „alkoholových brýlí“, dále budou na místě přítomni policisté z personálního odboru a zodpoví všechny otázky ohledně možnosti přijetí k Policii České republiky a neodmyslitelnou součástí zůstává přehlídka techniky dopravní policie krajského ředitelství.

 

Městská policie Hradec Králové se bude prezentovat kamerovým monitorovacím vozem, kam bude moci veřejnost nahlédnout, prezentačním stánkem s tištěnými preventivními materiály a dopravní soutěží pro děti.

Jednotky Sboru dobrovolných hasičů města Hradec Králové představí soudobou i historickou hasičskou techniku, která již tradičně upoutává pozornost návštěvníků všech věkových kategorií (CAS 20 T815 TERNO a DA Fiat Ducato) a Sbor dobrovolných hasičů Libčany pak speciální historické hasičské vozidlo Praga RN DVS 8 /výrobcem nástaveb byly Továrny na hasicí zařízení, národní podnik, ve Vysokém Mýtě/ a dvoukolovou přívěsnou stříkačku DS-16.

 

Připravujeme i další atraktivní doprovodné aktivity pro děti i dospělé.

 

Děti, kterým se bude blížit konec školní docházky, resp. jejich rodiče či rodinní příslušníci, mohou v rámci akce získat informace o studiu maturitních či učňovských oborů na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti, Hradec Králové, Vocelova 1338 a Střední škole technické a řemeslné, Nový Bydžov či Střední průmyslové škole dopravní, a.s., Praha.

 

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hradec Králové, Vocelova 1338 připravuje profesionály v oborech středního vzdělávání s maturitní zkouškou a výučním listem v oblasti  autoopravárenství, dopravy a stavebnictví. Vhodným způsobem kombinujeme teoretickou výuku a odborný výcvik, a to také na pracovištích externích firem. Spolupráce s Dopravním podnikem města Hradce Králové má dlouholetou tradici. Mnoho zaměstnanců dopravního podniku je z řad našich absolventů.

V rámci oslav 95 let od založení Autodráh města Hradce Králové  škola připravila dva trenažéry motocyklu a svařování. Návštěvníci si zde mohou bez rizika vyzkoušet jízdu na motocyklu v městském i meziměstském provozu nebo svařování elektrickým obloukem, a to vše pod odborným vedením zkušených pedagogů. Dále je pro malé návštěvníky připravena možnost vytvořit si button s vlastně namalovaným motivem.

Zájemci si mohou sednout na motocykl, vyzkoušet rozjíždění a brždění, projet se různými druhy silničního provozu, prověřit znalosti a dovednosti při řešení záludností silničního provozu, a to vše bez rizika pádu nebo dopravní nehody. Stejně tak se návštěvníci nemusí bát postavit ke svářecímu hořáku. Plamen nepálí. Je vytvořen počítačem. Správný pocit svářeče dotváří kukla s 3D brýlemi, která za pomoci virtuální reality přenese svářeče do svářecího boxu. Podmínky sváření jsou téměř totožné s reálnými. Díky počítačové simulaci nedochází k plýtvání svářecím materiálem a nikdo se nezraní ani nepopálí.

Střední škola technická a řemeslná, Nový Bydžov pro žáky, rodiče a širokou veřejnost představí všechny informace o maturitních i učebních oborech (dopravních, technických i potravinářských s možností navazujícího nástavbového studia) na Střední škole technické a řemeslné v Novém Bydžově.

Střední průmyslová škola dopravní, a.s., Praha přiveze vedle své prezentace tramvajový trenažér a malý workshop na výrobu autíček na jednoduchý elektrický obvod.

Sportovní fanoušci si také přijdou na své. Na akci dorazí vybraní hokejisté Mountfieldu HK – úřadující extraligoví vicemistři! Mezi 12.30 a 13.00 hodin budou rozdávat autogramy i úsměvy, návštěvníci si s nimi mohou popovídat o povedené loňské nebo aktuální sezoně. Zároveň jim mohou popřát hodně štěstí do východočeského derby, které uvidí ČPP Aréna Hradec Králové o den později. Uskuteční se od 12.00 do 12.30 hod  také autogramiáda fotbalistů FC Hradec Králové. Hráči se podepíší na připravené kartičky či plakáty, dresy příznivců nebo jiné předměty.

 

Na stanovišti oddílu SK Karate Spartak Hradec Králové si mohou zájemci změřit rychlost úderu, vyzkoušet techniky karate a proběhne zde po celou dobu naší akce i průběžně - autogramiáda reprezentantů ČR a medailistů z Mistrovství světa a Evropy.

Uskuteční se zde i prezentace RC modelů osobní, nákladní a stavební techniky v měřítku 1:14 na modelové dráze RCTRUCKBANDA, z.s. - je spolek sdružující modeláře RC TRUCKŮ a modelů silniční a stavební techniky. Je to „banda nadšenců“, kteří se rádi potkávají, a společný koníček jim zpříjemňuje volný čas. Ke smysluplnému trávení volného času vedou i mladou generaci a tak na jejich předváděcí akci u nás uvidíte společně si „hrát“ děti, rodiče i prarodiče. Můžete na chvíli zastavit čas a vrátit se do světa her! Nechat se strhnout atmosférou dění na předváděcí ploše nebo obdivovat mistrovské kousky zručných modelářů. Nudit se u nich určitě nebudete!

Akce se účastní také Muzeum stavebnice Merkur a Muzeum papírových modelů z Police nad Metují.

Před více jak sto lety byla založena v Polici nad Metují firma Inventor, která začala vyrábět kovovou dětskou stavebnici pod stejným názvem. V roce 1925 došlo ke změně koncepce kovové stavebnice a v Polici nad Metují začala firma pana Jaroslava Vancla Inventor s výrobou stavebnice pod názvem MERKUR.

Roku 2006 bylo v Polici nad Metují otevřeno Muzeum stavebnice Merkur.

V rámci Dne otevřených dveří přiveze Muzeum stavebnice Merkur dílničku pro malé, ale i velké návštěvníky a představí současnou produkci Merkuru. Od klasických stavebnic s novými modely autoveteránu, hadraplánu nebo ponorky po současnou robotickou produkci reprezentovanou robotickou rukou nebo krásným modelem mCar, tedy modelem autíčka, které lze ovládat pomocí aplikace v mobilním telefonu.

Zároveň s Merkurem se bude na Dni otevřených dveří prezentovat i Muzeum papírových modelů. Modelářská dílna nabídne možnost zkusit si z papíru vyrobit vlastní unikátní model.

K 95. výročí založení tehdejších Autodráh města Hradec Králové připravilo Muzeum papírových modelů krátkodobou výstavu modelů autobusů. Tu si můžete prohlédnout v expozici Muzea v Polici nad Metují.

Obě instituce zároveň nabídnou návštěvníkům i možnost zakoupení stavebnic Merkur a jednoduchých vystřihovánek.

Po celou dobu akce bude k dispozici také stánek Vojenské zdravotní pojišťovny ČR (VoZP), kde se zájemci budou moci seznámit se širokou nabídkou benefitů VoZP, změřit si tlak nebo množství tuku v těle. Těšit se na ně budou zaměstnanci pobočky VoZP v Hradci Králové.

 

Naší akce se také bude účastnit Endorphin Republic s.r.o., což je česká společnost, která vznikla roku 2011 v Praze a která si zakládá na tom, že nabízí nejen špičkové sportovní vybavení, ale také poskytuje sportovcům profesionální zázemí v podobě služeb na té nejvyšší možné úrovni. Umožňuje tak nadšeným sportovcům užít si volný čas naplno a bez starostí, ať už se jedná o cyklisty, lyžaře, běžce nebo vysokohorské turisty. Amatérským milovníkům cyklistiky, běhání, lyžování či pěší turistiky dopřává stejnou péči jako profesionálům. Navštivte je a poznejte na vlastní husí kůži, jak ze sportu vzniká nadšení. Stánek nabídne zapůjčení elektrokol i dětských kol Scott a Bergamont.  

 

KOSTKA - kolobka, s.r.o. - český výrobce koloběžek a elektrokoloběžek – se v rámci dne otevřených dveří bude prezentovat bezplatným zapůjčením všech druhů koloběžek - od dětských, městských, sportovních silničních koloběžek nebo elektrokoloběžek až po koloběžky mushingové.

 

Klub NERF-HK zde také postaví NERF arénu pro děti od 9 let, kde si děti mohou vyzkoušet tuto jedinečnou zábavu ve tříčlenných týmech. Pro menší děti do 8 let bude k dispozici sada terčů. NERF je oblíbená hračka mezi dětmi od firmy Hasbro, která se v ČR rozšířila zhruba od roku 2010. 

 

K zakoupení bude kniha „Historie městské hromadné dopravy v Hradci Králové 1928–2020“, která uceleně mapuje pozoruhodnou historii MHD v Hradci Králové, a další regionální publikace z Nakladatelství Regiona paní Heleny Rezkové.

 

 

V rámci programu bude probíhat propagace dopravních reflexních prvků společnosti Reflexní s.r.o.

 

Premiérově se akce bude účastnit společnost Locomotif design s.r.o., která nabízí módu a produkty pro fanoušky dopravy. Na své si zde přijdou jak milovníci tramvají a autobusů, tak zároveň i fandové železnice. V nabídce jsou trička, mikiny, plakáty, půllitry, čepice, batohy a další dopravně laděné věci. Nakoupit si je můžete přímo na stánku nebo z domova na e-shopu www.locomotif.cz

 

Akce se také zúčastní Vydavatelství Pavel Malkus Praha nabídkou časopisů, knih a suvenýrů s tematikou městské hromadné dopravy.

 

V rámci programu bude probíhat prodejní akce výrobce modelů dopravní techniky spol. AM Modely pana Miloše Chlupa, který se zabývá ruční výrobou věrných sběratelských zpravidla plastových modelů autobusů Karosa, trolejbusů a nákladních automobilů Tatra v měřítku 1:43.

 

Klub železničních modelářů Hradec Králové, který sdružuje zájemce o železniční modelářství z Hradce Králové a širokého okolí, vystaví modely silničních vozidel ve velikosti HO - 1: 87 a TT 1 : 120 - jedná se o doplňky modelové železnice. Jsou to vozidla všech značek jak tovární výroby, tak upravená (např. Ikarusy, Karosa ŠL a další). Bude možné si zakoupit stavebnice silničních vozidel i autobusů - velikost 1 : 87.

 

Po celou dobu akce si můžete v areálu DP vybrat z pestré nabídky občerstvení několika prodejců.

 

Mimo jiné můžete ochutnat pivo zn. Rebel včetně letošní novinky Brodské 10 extra hořké - zajistí Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod a.s.

 

Ochutnat můžete i točenou Českou zmrzlinu z Opočna od společnosti BOHEMILK, a. s., která zpracovává nejkvalitnější mléko z podhůří Orlických hor.

 

Našeho dne se bude účastnit také rodinné pekařství/cukrářství Stanislava a Martiny Nožičkových, které vzniklo v roce 2012.

 

Zakládá si na pečlivé ruční výrobě a výběru těch nejkvalitnějších surovin, zejména od prověřených regionálních dodavatelů. Moderní receptury  výrobků se snaží doplňovat nejen o rodinné recepty, ale i o ty, které získávají z historických knih a kuchařek, protože jsou i velkými obdivovateli období první republiky. Právě prvorepublikové období je přivedlo k myšlence rozšířit cukrářskou výrobu o čerstvě praženou kávu a tak vznikla jejich vlastní značka exklusivní kávy – Královéhradecká káva od Nožičků. Jejich Kavárnu Nokafe najdete na pěší zóně na Čelakovského 487. Toto rodinné pekařství/cukrářství získalo v letech 2019 až 2022 několikanásobné vítězství v soutěži Potravina a potravinář roku Královéhradeckého kraje.

 

Plně k dispozici budou také prodejní automaty na drobné občerstvení a nápoje (umístění – přízemí budovy vpravo od hlavního vstupu do areálu v místech Centrální dispečink MHD - Místnost řidičů MHD, vstup do prostorů autoškoly a prostor servisního zázemí).

 

Programem Vás provede známý moderátor Jan Kovařík, který uváděl pořady České televize, Českého rozhlasu a TV Prima.

 

Na Terminálu hromadné dopravy si návštěvníci prohlédnou mimo jiné jeho zázemí, tzn. i originální nadčasové dispečerské pracoviště – prosklenou „kouli“ o průměru 430 cm - vznášející se nad hlavami cestujících. Chybět zde nebudou ani ukázky dobíjení elektrobusu.

 

Zájemci si zde mohou zakoupit také dvě turistické vizitky THD, a to jak klasickou, tak v omezeném počtu vizitku výroční (k 15. výročí otevření THD) a Turistický deník s titulní fotografií dispečerského pracoviště „koule“. Deník je brožura o rozměrech 11.6 x 16 cm s kroužkovou vazbou a předtištěnými poli pro vylepení minimálně 100 ks Turistických vizitek nebo Fotonálepek. Do deníku mohou také obdržet razítko, které je k této vizitce vydáno - vše s motivem THD. Tyto oblíbené turistické produkty jistě návštěvníci, a to nejen DOD, ale i města Hradec Králové, ocení.

 

Uskuteční se zde také výstava fotografií Od bryčky k elektrobusu mapující historii nejen královéhradecké městské autobusové dopravy, kterou na období od 9. září (vernisáž proběhne v 10.00 hod) do 8. října 2023 připravujeme v hale MHD ve spolupráci se Sdružením pro elektrickou trakci.

U příležitosti 95. výročí založení městské hromadné dopravy v Hradci Králové Galerie moderního umění v Hradci Králové opět oživí a zpestří prostor THD výstavou netradičních velkoformátových volně přístupných malířských a grafických děl inspirovaných právě cestami městskou krajinou. Autory výtvarných prací budou účastníci nejrůznějších akcí pro děti a dospělé, které edukátorky GMU pravidelně pořádají. Výstava bude k vidění od 9. září do 8. října 2023 v hale MHD.

 

Přímo na THD - v hale MHD - Pizzerie Pizza Express Hradec Králové bude možné se také občerstvit a v obou halách v přízemí budou otevřeny prodejny drobného občerstvení: hala MHD – zatím předběžně v době od 8.30 do 15.00 hodin a hala THD od 6.00 do 20.00 hodin.

 

 

Bezpečnostní pokyny:

 

Prosíme účastníky akce, aby důsledně dbali na vlastní bezpečnost, pohybovali se jak v areálu, tak na THD pouze po vyznačených přechodech, nevstupovali mimo vyhrazené prostory, nedotýkali se technických zařízení, dbali zvýšené opatrnosti (zejména v blízkosti montážních jam a u nerovností povrchů vozovky), řídili se pokyny pořadatelů, pracovníků bezpečností agentury  - ostrahy areálu a moderátora akcea to včetně organizace jízd historickými vozy.

 

Děti mladší 12 let mají vstup do areálu povolen pouze v doprovodu osoby starší 18 let, která za dítě odpovídá.

 

Do areálu je přísně zakázán vstup osobám pod vlivem alkoholu, jakýchkoliv omamných a psychotropních látek. Rovněž je zakázáno donášet do areálu alkoholické nápoje, střelné, sečné, bodné, řezné a jiné zbraně, hořlavé látky a pyrotechniku. Místo vstupu není uzpůsobeno pro uložení uvedených předmětů. Návštěvník s těmito předměty proto nebude do objektu vpuštěn!

 

Pokud je Váš psí kamarád společenský a nekonfliktní a vy nezapomenete s sebou vodítko a náhubek, může vidět spolu s Vámi i on areál naší společnosti.

 

Za dodržování těchto a dalších nezbytných pravidel návštěvníkům našeho DOD předem děkujeme.

 

O dalších podrobnostech (či případných změnách) této zajímavé a jedinečné akce pro všechny věkové kategorie bude veřejnost případně ještě informována, a to zejména na stránkách www.dpmhk.cz  nebo na našem Facebooku.

 

Úplné informace budou k dispozici těsně před akcí a každý návštěvník tak přímo u vchodu do areálu DP obdrží informační leták s grafickým plánkem areálu a časovým programem akce a jednotlivých aktivit.

 

Všechny uvedené informace prosím zatím považujte stále za předběžné – ještě může dojít k drobným změnám.

 

Samotný vstup na akci je tradičně zdarma – bezplatně se svezete i na mimořádné lince.

 

Akce se koná za každého počasí (především s využitím krytých stání dopravní techniky).

 

S ohledem na velmi omezené možnosti parkování Vašich dopravních prostředků v blízkosti areálu společnosti v Pouchovské ulici využijte ke své dopravě k nám a do naší blízkosti především linky MHD.

 

Na lince č. 3 (Plačice – Slezské Předměstí Cihelna) budou po celý tento den jezdit kloubové trolejbusy.

 

Všechny vozidla MHD budou v tento den jezdit vyzdobeny vlaječkou našeho města.

 

Pořizování fotografických záznamů a videozáznamů:

 

Dovolujeme si avizovat, že pro potřeby zachycení průběhu akce a její prezentace budou v jejím průběhu pořizovány fotografické záznamy či videozáznamy. Pořízené záznamy budou uveřejněny na stránce: www.dpmhk.cz a na facebookových stránkách organizátora akce. Pokud byste fotografováni být nechtěli, můžete odmítnout pořízení fotografie přímo na místě vůči fotografovi. Pokud byste i přes naši snahu pořizovat záznamy bez možnosti identifikace zaznamenaných osob chtěli jakýkoliv záznam odstranit, zajistíme neprodleně jeho výmaz. Pro tento účel nás kontaktujte na e-mailu: reklama@dpmhk.cz.

Podobněji viz příloha: OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ – FOTOGRAFICKÉ/VIDEO ZÁZNAMY DOD

 

Srdečně Vás zveme – přijďte se osobně podívat na to, jak to celkově vypadá a „chodí“ ve společnosti, která Vás „vozí“ v ulicích Vašeho města, kam se jinak běžně nedostanete. Využijte tuto možnost - nudit se určitě nebudete - každý si něco najde!

 

Všechny Vás zvu a věřím, že u nás strávíte pohodový den, poučíte se, pobavíte a jistě i občerstvíte – prostě zažijete MHD trochu jinak! J,“ zve k návštěvě za celý DP jeho ředitel Zdeněk Abraham.

 

Na setkání se těší Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s. a jeho zaměstnanci.

 

Mediálním partnerem akce je Český rozhlas Hradec Králové.

 

Děkujeme také všem z Vás, kteří se zapojili do naší „VÝZVY NEJEN PRO FANOUŠKY DOPRAVY Z HRADCE KRÁLOVÉ – POMOZTE NÁM PŘIPOMENOUT HISTORII MHD“, kteří se s námi podělili o své vzpomínky či tipy nebo nám donesli nebo zaslali zajímavé materiály, historické předměty, dokumenty či fotografie, které přispěly k dalšímu zmapování historie MHD v Hradci Králové. 

 

Kontaktní informace:

 

Organizátor akce – pořadatel

Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s.

Pouchovská 153

500 03 Hradec Králové 3

 
 

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2023 – program a mapa areálu