Aktuality

Návrh ERÚ prodraží drážní dopravu, dopravní podniky jsou zásadně proti

3.11.2023

     TISKOVÁ ZPRÁVA
 
Návrh ERÚ prodraží drážní dopravu, dopravní podniky jsou zásadně proti
 
Praha, 2. listopadu 2023

Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) vyjadřuje zásadní nesouhlas s návrhem vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, který připravil Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle předběžných odhadů by nová pravidla prodražila provoz tramvajové a trolejbusové, tedy nejvíce ekologické dopravy o desítky milionů korun ročně. To jsou náklady, které budou ležet na bedrech měst a obcí, jež veřejnou dopravu od dopravních podniků objednávají.

„Rozhodně nemůžeme souhlasit s tím, aby byla drážní doprava znevýhodňována. Stát se má snažit o podporu ekologických způsobů dopravy, a ne jejím provozovatelům házet klacky pod nohy. Se změnou vyhlášky, jak ji navrhuje ERÚ, budou muset provozovatelé tramvajové nebo trolejbusové dopravy počítat s navýšením nákladů na distribuci elektřiny v řádu desítek procent ročně,“ říká předseda SDP ČR Tomáš Pelikán.

S tímto stanoviskem se ztotožňují všichni provozovatelé tramvajové a trolejbusové dopravy, výhrady k úpravě vyhlášky má i Svaz průmyslu a obchodu, Hospodářská komora, Ministerstvo financí i Ministerstvo průmyslu a obchodu. V roce 2021 se SDP ČR podařilo spolu s drážními dopravci prosadit osvobození provozovatelů vozidel na elektřinu od poplatku z obnovitelných zdrojů energie (POZE). „Nová vyhláška o Pravidlech trhu s elektřinou rozhodně není krokem pro podporu veřejné dopravy a zvýšení ekologie. Jde o další rozpor se závazkem České republiky na snižování emisí oxidu uhličitého,“ dodává Tomáš Pelikán.

 

Kontakt pro média:

Linda Hailichová

tisková mluvčí SDP ČR

media@sdp-cr.cz

+ 420 603 881 018

www.sdp-cr.cz

Sdružení dopravních podniků ČR je nejvýznamnější asociace provozovatelů městské hromadné dopravy v ČR. Sdružuje 22 provozovatelů městské hromadné dopravy v největších městech ČR. Ti provozují autobusovou dopravu, dále 7 tramvajových a 14 trolejbusových systémů a jeden systém metra. Na území obsluhovaném touto dopravou žijí téměř čtyři miliony obyvatel. Členské dopravní podniky ujedou ročně přes 320 milionů vozových kilometrů a přepraví téměř 1,8 miliardy cestujících.