Aktuality

Mikulášský trolejbus na linkách MHD v Hradci Králové již po jednatřicáté

7.12.2023 |  

Mikulášský trolejbus vyjel letos 5. prosince už po jednatřicáté. Městem projížděl od odpoledních 15 hodin a své putování skončil krátce po 19 hodině večer.

Dopravní podnik tím dětem i jejich rodičům připomněl krásnou tradici i fakt, že začal adventní čas. V trolejbuse jeli dokonce tři čerti v čele se samotným Luciferem, dva Mikuláši a jeden anděl, kteří měli připraveny pro děti dárkové maličkosti za jejich básničky, říkanky či písničky.

Hradecký Mikulášský trolejbus má už za sebou vcelku slušnou historii. První akce se zkušebně uskutečnila v roce 1991. Na dlouhých 24 let pak jeho provoz organizoval s opravdovou a nebývalou pokorou, poctivostí a pečlivostí pan Jiří Hladký, bývalý vedoucí personálního oddělení. Od roku 2018 se o přípravu stará marketingové oddělení společnosti. Provoz dokázal pouze na dva roky přerušit jen covid-19, který současně odsunul „oslavy“ kulatého 30. výročí na rok 2022.

Letos se tedy jednalo už o jednatřicátou jízdu Mikulášským trolejbusem po Hradci Králové. Jeho posádku tradičně až na výjimky zajišťovali a zajišťují zaměstnanci DP, převážně řidiči MHD. Letos jsme se tak zde mohli setkat vedle řidičů i s dispečery provozu MHD, referentem technického rozvoje a životního prostředí, mechanikem z dílen či referentkou controllingu.

Pro Mikulášskou jízdu byly dříve využívány kloubové trolejbusy Škoda 15 Tr v barvách DP s úpravou pro ozvučení okolí vozidla, a to i včetně trolejbusu ev. č. 77 (z roku 1970), který získal v roce 2012 statut historického vozu. V posledních letech pak jezdí tuto neobvyklou linku kloubové nízkopodlažní trolejbusy Škoda 31Tr SOR. Zde je nezbytné vyjádřit poděkování pracovníkům opraven, kteří vždy vozy pečlivě zkontrolují a seřídí. Stojí za připomenutí, že každý z vybraných trolejbusů vždy dovezl všechny účastníky Mikulášské jízdy do cíle bez jediné poruchy. Celý realizační tým DP pak každoročně vyladí svým umem a péčí pekelnou a andělskou posádku k dokonalosti a velkou práci si dá s ozdobením vozu.

Partu ve vozu doplňují vždy nezbytní profesionální moderátoři. U zrodu stál redaktor České televize Vlastimil Weiner, kterého pak vystřídali moderátoři z hradeckých rádií. Od roku 2005 akci provází slovem redaktor a moderátor Martin Karlík, který tak dotváří nádhernou atmosféru každoroční Mikulášské jízdy.

Mikulášský trolejbus se dokonce objevil i v knize Překvapení skřítka Modrovouska a jiné pohádky z Hradce Králové autorky Markéty Vítkové. Vydání této knihy DP i podpořil. Kniha vyšla v knižní podobě v listopadu 2013 a audio verze byla pokřtěna 25. září 2020 v Infocentru Hradec Králové. Autorka, která současně knihu i ilustrovala, se inspirovala zážitky ze svého dětství a atmosférou města. Jednotlivé pohádkové příběhy se odehrávají na konkrétních místech v Hradci Králové a jedna – Dárky z trolejbusu, se dotýká i naši tradiční speciální mikulášské jízdy pro nejmenší cestující.

Na speciální jízdu Mikulášského trolejbusu se těší nejen děti, ale i dospělí, o čemž svědčil i letošní velký zájem na celé jeho trase. Někteří dokonce vzpomínají, že v počátečních jízdách Mikulášského trolejbusu se jí účastnili jako malé děti. Také tehdy recitovali, zpívali a slibovali, že už nebudou zlobit. Dnes už se radují zase se svými ratolestmi.

 

Foto1          Foto2          Foto3