Aktuality

VÝZVA PRO FANOUŠKY TROLEJBUSOVÉ DOPRAVY NEJEN Z HRADCE KRÁLOVÉ – POMOZTE NÁM PŘIPOMENOUT HISTORII

22.12.2023 |  

Vážení příznivci a pamětníci hradecké městské dopravy, ale samozřejmě nejen Vy. Máte doma zajímavé materiály, předměty či fotografie, které by mohly přispět k dalšímu zmapování historie TROLEJBUSOVÉ DOPRAVY v Hradci Králové? Obracíme se právě na Vás s prosbou o pomoc - ozvěte se nám.

Příští rok oslaví hradecká trolejbusová doprava 75 let svého fungování a Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s. (DPmHK, a.s.) chystá jako její provozovatel připomenutí vývoje této formy dopravy v naší krajské metropoli.

K tomuto významnému výročí také připravuje na sobotu 18. května 2024 od 9 do 14 hodin v prostorách a okolí Terminálu hromadné dopravy menší oslavu. S programem akce bude veřejnost postupně seznamována – již nyní však můžeme přislíbit oblíbené statické ukázky a jízdy historickými vozy.

Chtěli bychom poprosit o pomoc veřejnost - pokud máte doma nějaké zajímavé předměty, publikace, dobové propagační materiály, listiny, dobové jízdenky, jízdní řády, fotografie, pohlednice či další artefakty, které by mohly přispět k dalšímu zmapování historie hromadné  dopravy v našem městě a které se neobjevily v obou vydáních naší publikace Historie městské hromadné dopravy v Hradci Králové 1928 – 2013, resp. 2020 autorky Heleny Rezkové, rádi bychom je publikačně či propagačně využili s cílem zvýšit povědomí o historii hradecké trolejbusové dopravy a to zejména u  mladší veřejnosti.

Tyto artefakty bychom si zapůjčili, popř. s Vaším svolením zadokumentovali, případně i odkoupili a využijeme je při svých aktivitách směřujících k hlubšímu seznámení s historií a současností hradecké MHD a následně i k její další popularizaci. V případě velmi zajímavých informací se o ně s veřejností podělíme již v během roku – třeba i na našich www stránkách či Facebooku nebo v našem zpravodaji Dopravák. Uvítáme jakékoliv fotografie, které zachycují zaměstnance našeho DP v jejich pracovním prostředí.

Případně se objeví i na výstavě mapující historii trolejbusové dopravy nejen v Hradci Králové, kterou připravujeme ve spolupráci se Sdružením pro elektrickou trakci v prostorách haly MHD Terminálu hromadné dopravy a významné artefakty by pak například mohly být veřejnosti představeny i přímo při oslavách 75 let. Samozřejmě bychom při jejich případném uveřejnění či využití uvedli autora, poskytovatele či zapůjčitele daného materiálu

Pokud se s artefakty setkáte či je přímo vlastníte, tak pro konzultaci, nabídku či způsob předání (e-mail – sken, poštou či osobně) možných materiálů (zejména tedy do roku 1990) prosím kontaktujte DPmHK, a.s. pana Františka Medunu na e-mail: meduna@dpmhk.cz a my se s Vámi spojíme a domluvíme podrobnosti.

Těšíme se na spolupráci při objevování nových informací o historii trolejbusové dopravy v Hradci Králové a předem Vám děkujeme za spolupráci.