Aktuality

Přijďte oslavit 75. výročí trolejbusů. Den pro děti a fanoušky techniky pořádáme 18. května na Terminálu

Přijďte oslavit 75. výročí trolejbusů. Den pro děti a fanoušky techniky pořádáme 18. května na Terminálu

17.5.2024

Sobota 18. května 2024 od 9 do 14 hod.
Terminál hromadné dopravy

 

Dopravní podnik města Hradce Králové slaví v roce 2024 další významné jubileum. Před 75 lety totiž v našem městě začaly jezdit trolejbusy. Jako již tradičně pořádáme k této příležitost akci pro širokou veřejnost. V sobotu 18. května se mohou děti těšit na oblíbené jízdy historickými vozy nebo turistickým vláčkem. Fanoušci techniky určitě ocení i početné statické ukázky vozového parku Dopravního podniku nebo možnost nahlédnout do zázemí. Přijďte si s námi užít pěkný den na Terminál hromadné dopravy. Oslavy zahajujeme v 9 hodin a moderátorem je Jan Kovařík. Vstup na akci včetně jízd je zdarma.
 
Program akce

9:00 slavnostní zahájení a úvodní slovo
9:14 zahájení jízd speciální linky 75
10:30 - 11:30 autogramiáda hokejistů Mountfield HK

od 9:00 do 14:00 provoz všech stánků a stanovišť

*autogramiáda fotbalistů FCHK se nekonec neuskuteční, tým cestuje na utkání 1. ligy do Teplic již v termínu konání oslav 75 let trolejbusů
 
 
Jízdy historickými trolejbusy a turistickým vláčkem
 
Mimořádné spoje historických trolejbusů Škoda 8Tr9, Škoda 9Tr, Škoda 14Tr, Škoda Sanos 200Tr a Škoda 15Tr označené symbolickým číslem 75 budou jezdit v pravidelných intervalech na okružní trase z Terminálu hromadné dopravy, směrem na Pod strání. První spoj vyjede v 9:14. Turistický vláček se bude pohybovat na menším okruhu kolem Terminálu.
 
 
Prohlídka terminálu, trolejbusů a autobusů nebo technického zázemí
 
Návštěvníci akce budou mít možnost opět po delším čase nahlédnout do dispečinku, trolejbusové měnírny, montážních vozidel pro údržbu trolejbusového vedení nebo nabíjení elektrobusů. Na stanovištích budou k dispozici také zaměstnanci Dopravního podniku, kteří podají k jednotlivým tématům také výklad a rádi odpovědí i na dotazy.
 

Poprvé se představí také Škoda 15Tr
 
 
Škoda 9Tr bude jedním z historických vozů na trase linky č. 75
 
Na statické ukázce budou k vidění modely trolejbusů a autobusů. Urbanway 12m Cursor E6 STEP E, SOR NS 18 Diesel E6, SOR NS 12 Diesel E6 a Škoda 30Tr SOR TNB 12 a historický Škoda 15Tr.
 
 
Zábavný program pro děti nejen v přilehlém parčíku
 
O ten se postarají stánky rádia Černá hora, Městské policie Hradec Králové, RC modelů TRUCKBANDA, Farmářských trhů, Galerie moderního umění Hradec Králové nebo BESIP.
 
Na Terminálu budou k dispozici také stánky s občerstvením.
 
 
Autogramiáda hokejistů Mountfield HK
 
Účastníci akce mohou získat podpis nebo společnou fotku s extraligovými hokejisty Mountfield HK. Těšit se můžete na Radovana Pavlíka, Petra Kalinu, Kryštofa Langa a Petra Moravce. K dispozici budou speciální podpisové karty s logem 75.
 
 
Fotbalisté FC Hradec Králové se akce nakonec nemohou zúčastnit. V sobotu 18. května již cestují do Teplic, kde druhý den hrají utkání 1. ligy v rámci nadstavby nejvyšší domácí soutěže. Kolizi termínu se tedy nedalo předejít.