Sjednocení nástupu cestujících do vozidel MHD předními dveřmi od pátku 1. 3. 2024

28.2.2024

S platností od pátku 1. 3. 2024 se zrušila povinnost celodenního nástupu cestujících MHD předními dveřmi do vozidel MHD o víkendu, ve státní svátky a v dopravně připojených obcích (Běleč nad Orlicí, Divec, Lochenice, Předměřice nad Labem, Stěžery a Vysoká nad Labem).

Nástup předními dveřmi, kdy řidič provádí u cestujících kontrolu platnosti jízdního dokladu, zůstává platný v celé síti MHD pouze každý den od 19:00 hodin do 04:00 hodin.

Z toho důvodu bylo zpracováno a nahráno do palubních počítačů vozidel MHD i hlášení s informací pro cestující MHD o této změně, které budou řidiči MHD pouštět cca 1x za spoj na takovém místě, kde je vyšší počet cestujících – aby byl splněn účel tohoto hlášení – informovat cestující a současně aby nedocházelo k jejich obtěžování a vždy jen při stání vozu před odjezdem spoje ze zastávky – aby toto hlášení aktuálně neomezovalo čistě dopravní hlášení a aby zásadně neovlivňovalo samotnou činnost řidičů.

O změně jsou cestující MHD přímo ve vozech MHD také informování formou nových samolepek na dveřích.

Důvodem původního opatření byli cestující bez platného dokladu. Omezení mělo také zabránit v nástupu nejen černým pasažérům, ale i osobám obtěžujícím svým chováním ostatní cestující nebo vozidlo MHD poškozující a znečišťující.

Březnovou změnou se zjednoduší a urychlí přeprava, dojde k eliminaci některých zpoždění a tím i k lepší návaznosti spojů, kdy se tak zvýší celkový komfort pro cestující hradecké MHD.

 

Jaká je novodobá historie „nástupů“ cestujících do vozů MHD?

 

1978 - zaveden nástup všemi dveřmi (1.8.)

1997 - nástup předem ve II. tarifním pásmu a na noční lince 0

1998 - nástup předem rozšířen pro celou síť v období 19 - 04h

1999 - nástup předem rozšířen celodenně pro soboty, neděle a svátky.