POZVÁNKA Oslavy 75. výročí založení trolejbusové dopravy v Hradci Králové 18. května 2024

29.2.2024

POZVÁNKA (č. 2/2024)

 

Oslavy 75. výročí založení

trolejbusové dopravy v Hradci Králové

- Terminál hromadné dopravy –

sobota 18. května 2024

od 9 do 14 hodin.

 

 

29. 02. 2024

Máme pro vás skvělou zprávu!

Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s. (DP)

pořádá u příležitosti

75. výročí trolejbusové dopravy v Hradci Králové

v prostorách a okolí Terminálu hromadné dopravy (THD) akci s tradičně pestrým doprovodným programem a prezentacemi.

Srdečně zveme Vás, zaměstnance současné i bývalé (a možná i budoucí), Vaše rodinné příslušníky, Vaše kamarády či známé, všechny naše příznivce, fanoušky a milovníky historie i současnosti veřejné dopravy a celou širokou veřejnost. Rádi přivítáme naše obchodní partnery i odborníky na dopravu.

Letos uplyne 75 let od zahájení pravidelné trolejbusové dopravy v Hradci Králové, kdy 2. května 1949 vyjely vozy na linku Nádraží – Nový Hradec Králové.

Projekt výstavby trolejbusových tratí vznikl v roce 1947, počátkem druhého čtvrtletí 1948 začala výstavba trolejbusových tratí a již po roce, v neděli 2. května 1949, zahájila se dvěma vozy v půlhodinovém intervalu svůj pravidelný provoz linka označená jako č. 2. Jezdila od Hlavního nádraží přes Korunu dnešní Gočárovou třídou, dále na Ulrichovo náměstí, Pražský most a do Mostecké ulice, odtud k Fortně, přes Moravský most a po Brněnské na tehdy poměrně dost vzdálený Nový Hradec Králové. Ještě v témže roce, a to 28. října, byla uvedena do provozu i linka č. 0 na Slezské Předměstí. Vozový park tehdy tvořily čtyři trolejbusy Vetra–ČKD.

Akce tak připomene nejen ekonomický, stavební  či technický rozvoj za 75 let, období pro trolejbusy příznivá i nepříznivá (kdy jim dokonce hrozil i zánik), ale i generace lidí, kteří se na vzniku a provozu trolejbusové dopravy v Hradci Králové podíleli.

Vstup na akci, program v průběhu dne a jízda v historických vozech MHD je jako tradičně zcela zdarma. 

 

Akce se uskuteční v sobotu 18. května 2024 od 9 hodin (slavnostní zahájení) do 14 hodin v prostorách Terminálu hromadné dopravy v blízkosti Hlavního nádraží Českých drah.

 

S programem a jeho přípravou bude veřejnost postupně seznamována – již nyní však Vám můžeme přislíbit oblíbené bezplatné mimořádné okružní vyhlídkové jízdy historickými vozy městské hromadné dopravy (MHD).

 

Dopravu zajistí historické dopravní skvosty, které už běžně na našich komunikacích nepotkáváme a které cestujícím dobře a neúnavně léta sloužily:

 

trolejbusy Škoda 8Tr9 – ev. číslo 136 z roku 1960, Škoda 9TrHT26 – ev. číslo 353 z roku 1979 (nebo Škoda 9TrHT28 – ev. číslo 358 z roku 1980), Škoda 14Tr08/6 - ev. číslo 311 „původně hradecký vůz“ -  rok výroby 1989, kloubový Škoda 200Tr Sanos 01 - ev. číslo 329 z roku 1987 (v Hradci Králové tento typ trolejbusu nikdy nejezdil!) - vše zásluhou kolegů z Dopravního podniku města Pardubic a Pardubického spolku historie železniční dopravy. Uvedené vozy pak doplní náš vlastní autobus KAROSA B 732.1654 (rok výroby 1993) – ev. číslo 202. O konečném složení historických vozů a jejich počtu se stále ještě jedná.

 

Upozorňujeme, že u jízd historických vozů může z neočekávaných technických či provozních důvodů dojít ke změně trasy, jízdního řádu a typu vozidla.

 

Děti i dospělí se také mohou svézt v okolí areálu THD po krátké okružní trase přistaveným turistickým hradeckým vláčkem. Z důvodu bezpečnosti není možné z vláčku vystupovat v průběhu trasy. Jeho start i cíl bude na stejném a označeném místě! 

 

Na Terminálu hromadné dopravy si návštěvníci prohlédnou zázemí, tzn. místa, kam se běžně nedostanou - mimo jiné uvidí i originální nadčasové dispečerské pracoviště – prosklenou „kouli“ o průměru 430 cm - vznášející se nad hlavami cestujících.

 

Chybět zde nebudou ani ukázky dobíjení elektrobusu.

 

Zájemci si zde mohou zakoupit také dvě turistické vizitky THD, a to jak klasickou, tak v omezeném počtu vizitku výroční (k loňskému 15. výročí otevření THD) a Turistický deník s titulní fotografií dispečerského pracoviště „koule“. Deník je brožura o rozměrech 11.6 x 16 cm s kroužkovou vazbou a předtištěnými poli pro vylepení minimálně 100 ks Turistických vizitek nebo Fotonálepek. Do deníku mohou také obdržet razítko, které je k této vizitce vydáno - vše s motivem THD. Tyto oblíbené turistické produkty jistě návštěvníci, a to nejen akce, ale i města Hradec Králové, ocení.

 

V prostorách THD se také uskuteční výstava fotografií „Hradec Králové trolejbusový“ mapující historii nejen královéhradecké trolejbusové dopravy, kterou na období od 13. dubna (vernisáž proběhne v 10.00 hod) do 18. května 2024 připravujeme v hale MHD ve spolupráci se Sdružením pro elektrickou trakci.

A jaký další doprovodný program Vás zatím čeká?

Svůj vozový park a široké možnosti činností (kursy – získání oprávnění deseti řidičských skupin, školení řidičů, školení začínajících řidičů, kondiční jízdy či přípravu na zkoušku po dovršení 12 bodů) představí autoškola DP - člen Asociace autoškol ČR.

 

Dále budou k vidění vozidla dílenská a speciální montážní vozidla pro výstavbu, údržbu a opravy trolejového vedení.

 

Zájemci o pracovní pozice u naší společnosti – zejména řidič/řidička autobusů a trolejbusů MHD, automechanik, elektromechanik, autoelektrikář, autolakýrník, autoklempíř, pracovník pneuservisu či údržbář strojního zařízení - se zde mohou informovat o nabídkách aktuálně volných pracovních pozic a aktuálních mzdových podmínkách a benefitech u pracovníků personálního oddělení v samostatném náborovém stánku.

 

K zakoupení bude kniha „Historie městské hromadné dopravy v Hradci Králové 1928–2020“, která uceleně mapuje pozoruhodnou historii MHD v Hradci Králové, a další regionální publikace z Nakladatelství Regiona paní Heleny Rezkové.

 

Zájemci se mohou zúčastnit autogramiády hokejistů MOUNTFIELD HK (přesný čas bude upřesněn). Hráči se podepíší na připravené kartičky či plakáty, dresy příznivců nebo jiné předměty.

 

Jako tradičně se představí i Městská policie Hradec Králové. 

 

V rámci programu bude probíhat propagace dopravních reflexních prvků společnosti Reflexní s.r.o. Hradec Králové.

 

Akce se zúčastní také Vydavatelství Pavel Malkus Praha nabídkou časopisů, knih a suvenýrů s tematikou městské hromadné dopravy.

 

Pro děti je připraven speciální program a atrakce pod patronací HITRÁDIA ČERNA HORA, které se stalo mediálním partnerem akce a celého programu.

 

Děti, kterým se blíží konec školní docházky, resp. jejich rodiče či rodinní příslušníci, mohou v rámci akce získat informace o studiu maturitních či učňovských oborů na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti, Hradec Králové, Vocelova 1338.

 

Návštěvníci si zde mohou bez rizika vyzkoušet jízdu na motocyklu v městském i meziměstském provozu nebo svařování elektrickým obloukem, a to vše na  trenažérech pod odborným vedením zkušených pedagogů. 

 

Uskuteční se zde i prezentace RC modelů osobní, nákladní a stavební techniky v měřítku 1:14 na modelové dráze RCTRUCKBANDA, z.s. - je spolek sdružující modeláře RC TRUCKŮ a modelů silniční a stavební techniky. Je to „banda nadšenců“, kteří se rádi potkávají, a společný koníček jim zpříjemňuje volný čas. Ke smysluplnému trávení volného času vedou i mladou generaci a tak na jejich předváděcí akci u nás uvidíte společně si „hrát“ děti, rodiče i prarodiče. Můžete na chvíli zastavit čas a vrátit se do světa her! Nechat se strhnout atmosférou dění na předváděcí ploše nebo obdivovat mistrovské kousky zručných modelářů. Nudit se zde určitě nebudete!

 

Ve spolupráci se spolkem Městské trhy, z.s. zde budou mít Farmářské trhy HK (Tylovo nábřeží) stanoviště pro děti s tématickými kvízy a pohybovými hrami.

 

Galerie moderního umění v Hradci Králové opět oživí a zpestří prostor THD tvořením pro děti.

 

U příležitosti výročí 75 let trolejbusové dopravy vydá DP i tiskový materiál věnující se historii trolejbusů jak ve světě, tak v České republice, ale především v Hradci Králové – premiéru si odbude v den oslav.

 

Připravujeme i další vlastní atraktivní doprovodné aktivity pro děti (včetně třeba skákacího hradu) i pro dospělé, s kterými Vás budeme postupně seznamovat.

 

Programem Vás provede známý moderátor Jan Kovařík, který uváděl pořady České televize, Českého rozhlasu a TV Prima.

 

Po celou dobu akce si můžete v areálu THD vybrat z nabídky občerstvení několika prodejců. Navíc přímo v hale MHD - Pizzerie Pizza Express Hradec Králové se bude možné také občerstvit, v obou halách THD v přízemí budou také otevřeny prodejny drobného občerstvení. Prodejní doba - zatím předběžně: v hale MHD – od 8.30 do 15.00 hodin a v hale THD od 6.00 do 20.00 hodin.

 

K dispozici zde bude i možnost nákupu grilovaných klbás, piva či nealko nápojů.

 

Našeho dne se bude opět účastnit také rodinné pekařství/cukrářství Stanislava a Martiny Nožičkových, které vzniklo v roce 2012.

Zakládá si na pečlivé ruční výrobě a výběru těch nejkvalitnějších surovin, zejména od prověřených regionálních dodavatelů. Moderní receptury  výrobků se snaží doplňovat nejen o rodinné recepty, ale i o ty, které získávají z historických knih a kuchařek, protože jsou i velkými obdivovateli období první republiky. Právě prvorepublikové období je přivedlo k myšlence rozšířit cukrářskou výrobu o čerstvě praženou kávu a tak vznikla jejich vlastní značka exklusivní kávy – Královéhradecká káva od Nožičků. Jejich Kavárnu Nokafe najdete na pěší zóně na Čelakovského 487. 

 

Všechny důležité informace a další podrobnosti (či případné změny) této zajímavé a jedinečné akce pro všechny věkové kategorie budeme zveřejňovat průběžně.

Pokud nechcete, aby vám jakákoliv zpráva utekla, sledujte nás zejména na stránkách www.dpmhk.cz nebo na našem Facebooku, kde jsme aktuálně umístili také už dva příspěvky ze seriálu NEJ Královéhradecké trolejbusové dopravy, kde budeme trochu cestovat časem od nejstaršího data do současnosti. Nově nás najdete také na Instagramu.

 

Všechny uvedené informace prosím zatím považujte stále za předběžné – ještě může dojít k drobným změnám.

 

Samotný vstup na akci je tradičně zdarma – bezplatně se svezete i na mimořádné lince.

 

Akce se koná za každého počasí

 

S ohledem na velmi omezené možnosti parkování Vašich dopravních prostředků v blízkosti areálu THD využijte ke své dopravě na akci především linky MHD.

 

Srdečně Vás zveme – přijďte se osobně podívat na to, jak to celkově vypadá a „chodí“ na našem THD, a to díky společnosti, která Vás již přes 95 let „vozí“ v ulicích Vašeho města.

 

Využijte tuto možnost. Nudit se určitě nebudete - každý si něco najde!

 

Těšíme se na setkání s Vámi - Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s. a jeho zaměstnanci.

 

Mediálním partnerem akce je Hitrádio Černá Hora.

 

Děkujeme také všem z Vás, kteří se již zapojili do naší akce „VÝZVA PRO FANOUŠKY TROLEJBUSOVÉ DOPRAVY NEJEN Z HRADCE KRÁLOVÉ – POMOZTE NÁM PŘIPOMENOUT HISTORII TROLEJBUSOVÉ DOPRAVY“, kteří se s námi podělili o své vzpomínky či tipy nebo nám donesli nebo zaslali zajímavé materiály, historické předměty, dokumenty či fotografie, které přispívají k dalšímu zmapování historie MHD v Hradci Králové. 

 

Kontaktní informace:

 

Organizátor akce – pořadatel

 

Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s.

Pouchovská 153

500 03 Hradec Králové 3