SDP ČR žádá ministerstvo dopravy o zastavení růstu cen pohonných hmot

24.3.2022

     TISKOVÁ ZPRÁVA SDP ČR

 

SDP ČR žádá ministerstvo dopravy o zastavení růstu cen pohonných hmot

Praha, 24. března 2022

Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) se obrátilo na ministra dopravy pana Martina Kupku a žádá ho o zvážení dalších kroků k zastavení růstu cen pohonných hmot. Snahou SDP ČR je zajistit vyrovnané hospodaření dopravních podniků, aniž by došlo k omezení provozu nebo navyšování cen jízdného.

„Dosavadní opatření vlády na dopravní podniky pozitivní vliv prozatím nemělo. Avizované zrušení přimíchávání biosložky do paliva se na ceně ani projevit nemohlo, protože k úpravě legislativy dosud nedošlo, a od silniční daně jsou dopravní podniky osvobozeny, takže tato úleva na nás také nebude mít vliv,“ uvedl předseda SDP ČR Tomáš Pelikán

Vlivem vysokých cen paliva dává část obyvatelstva přednost MHD před osobním autem.
I proto je důležité, aby městská hromadná doprava byla i nadále konkurenceschopná, tím spíše v době, kdy dopravní podniky očekávají zvýšenou poptávku po přepravě.

Po dvou letech různých omezení způsobených pandemií se dopravní podniky snaží vrátit do standardního režimu a nabídnout cestujícím plný rozsah služeb, na který byli zvyklí. Vlivem pandemie v MHD ubylo více než 34 % cestujících a celková ztráta dopravních podniků přesáhla 1,8 miliardy Kč. Aktuální situace na trhu s pohonnými hmotami dopravcům ale návrat k normálu zásadně komplikuje, a to také proto, že na konci loňského roku došlo k prudkému nárůstu cen trakční energie, tedy druhé komodity, bez níž většina dopravních podniků není schopna své služby poskytovat.

„Z výše zmíněných důvodů podporuje SDP ČR návrhy sdružení ČESMAD ohledně „zastropování“ cen nafty a stlačeného zemního plynu (respektive CNG) a zejména pak snížení nebo zrušení spotřební daně pro dopravce, tak jak je to v sousedních zemích,“ vysvětlil Tomáš Pelikán.

 

Kontakt pro média:

Linda Hailichová

tisková mluvčí SDP ČR

media@sdp-cr.cz

+420 603 881 018

www.sdp-cr.cz

 

Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) je nejvýznamnější asociace provozovatelů městské hromadné dopravy (MHD) v ČR. Sdružuje 21 dopravních podniků, působících zejména v krajských městech a zahrnuje mimo jiné všechny provozovatele elektrické drážní (tzn. tramvajové, trolejbusové a speciální) dopravy v ČR. Členské dopravní podniky ujedou ročně okolo 310 milionů vozových kilometrů a přepraví přes 1,5 miliardy cestujících. Provozují více než 6 000 vozidel, z nichž nadpoloviční většina je bezemisních.