Internetové dobíjení Městské karty vstupuje do třetího roku své existence

12.1.2017

Internetové dobíjení Městské karty vstupuje do třetího roku své existence.

Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s. (DPmHK) pro své cestující, kteří používají ke svému odbavení ve vozech MHD elektronický odbavovací systém využívající bezkontaktních čipových Městských karet (slouží jako elektronický nositel předplatných časových jízdenek a elektronická peněženka), zavedl v březnu 2015 možnost internetového dobíjení karty.

O tom, že cestující hradecké MHD tento bezpečný, rychlý a pohodlný bezhotovostní způsob úhrady jízdného plně akceptují, svědčí i to, že zde za dobu existence této služby „utratilo“ téměř 60 tisíc uživatelů více než 16 a půl milionu korun. Průměrný jednotlivý nákup se v roce 2016 zvýšil na hodnotu 283,- Kč – v roce 2015 byl uskutečněn v hodnotě 275,- Kč.

Zůstává samozřejmě i nadále možnost dobíjení v šesti samoobslužných dobíjecích automatech (z toho 4 s NON STOP provozem), v zákaznických centrech dopravního podniku a v městském informačním centru.

Společnost však pokračuje po zavedení internetového dobíjení v trendu zavádění moderních technologií v oblasti městské hromadné dopravy, kdy vedle stávajících možností odbavování cestujících v hradecké MHD je možné od začátku letošního roku za pomocí běžné bezkontaktní bankovní karty platit jízdné ve všech trolejbusech (od května 2016 takto může cestující platit jízdné ve vozidlech na noční lince).

O možnosti platit ve vozidlech pomocí bezkontaktní bankovní karty jsou cestující informování samolepkami u předních dveří, na okně u těchto dveří a i přímo u řidiče vozu.

Bezkontaktní forma placení je moderní, inovativní, jednoduchý, rychlý, bezpečný a zejména uživatelsky příjemný způsob úhrady jízdného

Akceptování bezkontaktních bankovních karet ve všech vozidlech MHD DPmHK zavede s obnovou odbavovacího systému, který je plánován na rok 2018 v souvislosti se sjednocením technické platformy s linkovými dopravci a ČD hradecko-pardubické aglomerace – projekt bude financování z dotačního programu integrované územní investice (ITI) Hradecko-pardubické aglomerace.

Současné standardní odbavovací systémy v hradecké MHD (Městská karta či mobilní jízdenka) včetně jejich lednového doplnění o další druh elektronického odbavení, vytvářejí jednoznačně podmínky pro přechod na celkový systém odbavení, který by v dohledné době mohl umožnit splnit záměr DPmHK úplně nahradit papírové jízdenky z předprodejů, které aktuálně tvoří už asi jen 10% jízdného.

V průběhu letošního roku chce DP přijít i s další novinkou a to s nákupem jízdenek pomocí aplikace v chytrém mobilu.