DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2018 - sobota 6.10. 2018 od 9 do 15 hodin

24.9.2018

Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s. pořádá u příležitosti 90. výročí založení městské hromadné dopravy v Hradci Králové

„DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 2018“

Akce se uskuteční v sobotu 6. října 2018 od 9 do 15 hodin v prostorách areálu Dopravního podniku v Pouchovské ulici 153 a Terminálu hromadné dopravy (THD) u Hlavního nádraží Českých drah.

Obě tato místa budou od 9 do14 hod propojena speciální okružní linkou (JŘ bude uveřejněn i na stránkách DP), na které pojedou historické vozy (označená 90 – Den otevřených dveří) - odjezd z THD: nástupiště D1.  

Dopravu zajistí:

autobusy Praga RND (rok výroby 1945) a Š 706 RO (rok výroby 1951) - majitelem obou vozů je ČSAP, s.r.o. Nymburk, autobus ŠKODA 706 RTO MTZ (jde o městský autobus pro tuzemské zákazníky vyrobený v roce 1965  tento vůz provozuje Dopravní podnik města Pardubic, a. s. a trolejbus Škoda 9 Tr HT26 (rok 1979) vozidlo zajistil Pardubický spolek historie železniční dopravy (všem organizacím děkujeme za zapůjčení vozů) a náš vlastní autobus KAROSA B 732.1654 (rok výroby 1993).

Upozorňujeme, že u těchto vyhlídkových jízd může z technických či provozních důvodů  ještě dojít ke změně trasy, jízdního řádu a typu vozidla.

Pouchovské ulici 153 čeká návštěvníky prohlídka celého areálu včetně centrálního dispečinku, zázemí řidičů a učeben autoškoly.

Formou statické ukázky budou představeny všechny typy v současnosti provozovaných vozidel MHD včetně nejmodernějších vozů DP - posledních novinek: elektrobusu typu SOR NS 12 - ELECTRIC – výrobce SOR Libchavy spol. s r.o. (letos nákup 20 vozů), tzv. parciálního trolejbusu značky Škoda 30 Tr - SOR TNB 12 (model s pomocným bateriovým pohonem) – výrobce ŠKODA ELECTRIC a.s. a SOR Libchavy spol. s r.o., které letos v počtu devíti doplnily naše již typické trolejbusy a moderní sólo autobus značky IVECO Urbanway – výrobce Iveco Czech Republic, a.s. – letos nové tři vozy.

Nákup nové techniky v tak velkém rozsahu je dalším významným bodem v historii MHD v Hradci Králové, kdy si právě letos připomínáme jiné tři významné milníky či „osmičková“ výročí:

  1. 5. 7. 2018 uplynulo 10 let od dne, kdy byl zahájen provozu terminálu hromadné dopravy, který zcentralizoval městskou, regionální a dálkovou dopravu do nadčasově řešeného komplexu,
  2. 24. 10. 1928 90 let MHD v Hradci Králové, kdy byly založeny Autodráhy města Hradce Králové
  3. 1. 12. 1928 90 let MHD, kdy byla uvedena do provozu první autobusová linka Kukleny – Nádraží – Slezské Předměstí.

Pro „srovnání“ s moderní technikou bude v areálu vystaven legendární pětidvéřový autobus Tatra 85 z roku 1937 (jediný vyrobený exemplář) a jako zajímavosti unikátní autobusový přívěs Sodomka PRK 6 (rok výroby 1943) - majitel vždy ČSAP, s.r.o. Nymburk a vlečný vůz Jelcz 1PO (rok výroby 1965) – vůz provozuje Dopravní podnik města Pardubic, a. s. Setkáte se také s některými autoveterány.

Dále budou k vidění vozidla dílenská a speciální montážní vozidla pro údržbu a opravy trolejového vedení.

Návštěvníci budou mít možnost absolvovat prohlídku dílen a dalších prostor rozsáhlého servisního a technického zázemí společnosti.

Připraveny budou ukázky diagnostiky vozidel a postupů oprav, zpřístupnění technologického zázemí, trenažér a další program pro malé mechaniky.

Po celou dobu konání akce bude mimořádně otevřeno naše Zákaznické centrum v Pouchovské ulici, kde mohou příchozí získat komplexní informace o MHD či zakoupit jízdenky. V přízemí administrativní budovy (jídelna) DP bude možné si nechat vytisknout vybrané linky jízdního řádu (dále JŘ), získat info o JŘ v mobilech (můžete se zde i naučit vyhledávat spojení) a poskytneme Vám návod, jak hledat informace o JŘ na internetových stránkách DP.

Zájemci o pracovní pozice – zejména řidič/řidička MHD, automechanik a elektromechanik - se mohou informovat o pracovních a mzdových podmínkách a benefitech s pracovníky personálního oddělení.

Služby včetně vozového parku budou prezentovat středisko zájezdové dopravy (nejnovější vůz MAN) a autoškola DP.

Děti i dospělí se mohou svézt přímo v areálu po menší okružní trase hradeckým turistickým vláčkem a budou mít i možnost projet (bez pravidelného JŘ) myčkou autobusem MHD.

Součástí akce bude i účast Týmu silniční bezpečnosti neziskové organizace Bezpečně na silnicích o.p.s. – nevšední prezentace problematiky bezpečnosti silničního provozu pro všechny věkové kategorie.

V rámci dne otevřených dveří budete mít možnost navštívit také innogy/magnalink pointkde se dozvíte mnoho nového o e-automobilech a e-kolech – zkrátka o e-mobilitě a také o konektivitě k vysokorychlostnímu internetu v Hradci Králové. Přijďte si sednout do elektromobilu nebo vyzkoušet elektrokolo na vlastní kůži.

Vedle prohlídky areálu společnosti proběhnou v rámci dne i promoakce, prezentace představení služeb či ukázky techniky některých městských společností – jako jsou např. TECHNICKÉ SLUŽBY HRADEC KRÁLOVÉ, Městské lesy Hradec Králové a.s. a Letecké služby Hradec Králové a.s.

Městská policie Hradec Králové se bude prezentovat ukázkami služební sebeobrany, předvede eliminaci pachatele v dopravním prostředku (10.00 hod.), odpoví na otázky týkající se výcviku strážníků, veřejnost bude moci nahlédnout do kamerového monitorovacího vozidla městské policie a pro děti bude připravena dopravní soutěž.

Představí se Policie ČR – zajišťuje KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE, kde návštěvníci akce budou mít jedinečnou příležitost získat odpovědi na dotazy týkající se dopravy přímo od dopravního policisty, který má s touto problematikou letité zkušenosti. Zájemci z řad dětí se zde posadí na opravdovou policejní motorku.

Úplnou novinkou bude v 10.30 hod. vystoupení skupiny historického šermu Ruprecht s Tajemstvím dračího hradu, kde bude hlavní atrakcí ohnivý drak Birgon (děti se s ním budou moci po představení vyfotit).

V 11 a ve 13.30 hod. vystoupí mažoretky Carmen Jaroměř.

Autogramiáda fotbalistů FC Hradec Králové, předního týmu FORTUNY: NÁRODNÍ LIGY, se uskuteční od 13 do 13.30 hod. Hráči se podepíší na připravené kartičky či plakáty, dresy příznivců nebo jiné předměty.

KOSTKA - kolobka, s.r.o. - pobočka Hradec Králové - český výrobce koloběžek pro děti a dospělé se zde bude prezentovat se svými výrobky, které si lze na místě vyzkoušet.

Objeví se zde také Medvěd Wrr se „svým“ (naším) elektrobusem (SOR EBN 9,5 ev. č. 401), kdy tvůrci knížky Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít! připraví pro děti soutěž o drobné ceny a milovníkům knížek rovněž předvedou, jak si vyrobit originální záložku.

V areálu DP budou připraveny další atrakce (např. skákací hrad, kouzelník Mr. Carlo a malování na obličej), aktivity a soutěže pro děti (jak spolupracujících subjektů, tak našich).

K zakoupení budou poslední výtisky knihy „Historie městské hromadné dopravy v Hradci Králové 1928–2013“ a další regionální publikace z vydavatelství Heleny Rezkové.

V rámci programu bude probíhat propagace dopravních reflexních prvků společnosti LEMAC Marketing, s.r.o. Hradec Králové či prodejní akce výrobce modelů dopravní techniky spol. AM Modely pana Miloše Chlupa, který se zabývá ruční výrobou věrných sběratelských zpravidla plastových modelů autobusů Karosa, trolejbusů a nákladních automobilů Tatra v měřítku 1:43.

Akce se také zúčastní Vydavatelství WOLF - časopis Městská doprava a Vydavatelství Pavel Malkus Praha nabídkou časopisů, knih a suvenýrů s tematikou městské hromadné dopravy.

Po celou dobu akce bude v areálu DP možnost nákupu občerstvení, mimo jiné můžete ochutnat pivo zn. Rebel včetně letošní novinky plechovkového pivo Rebel IX. - zajistí Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod a.s. Ochutnat můžete i točenou českou zmrzlinu z Opočna od mlékárny BOHEMILK, a. s., která zpracovává nejkvalitnější mléko z podhůří Orlických hor.

Programem provede známý moderátor Jan Kovařík, který uváděl pořady České televize, Českého rozhlasu a TV Prima.

Na Terminálu hromadné dopravy si návštěvníci prohlédnou jeho zázemí, tzn. i originální nadčasové dispečerské pracoviště - „kouli“ a trolejbusovou měnírnu, která slouží pro napájení trolejbusových tratí stejnosměrným proudem. Chybět nebudou ani ukázky dobíjení elektrobusu.

Občerstvit se bude možné také přímo na THD v hale MHD u Pizzerie Pizza Express Hradec Králové.

Prosíme účastníky akce, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti pohybovali, jak v areálu, tak na THD, pouze po vyznačených přechodech, nevstupovali mimo vyhrazené prostory, nedotýkali se technických zařízení, dbali zvýšené opatrnosti v blízkosti montážních jam a řídili se pokyny pořadatelů a moderátora akce.

Od 15. září do 21. října 2018 bude na THD v hale MHD umístěna výstava fotografií z historie městské autobusové dopravy v našem městě s názvem „90 let v ulicích města“ spolupořadatelem akce je volné Sdružení pro elektrickou trakci. 

O dalším bohatém zajímavém programu a podrobnostech této akce pro všechny věkové kategorie bude dále veřejnost průběžně informována a to zejména na stránkách www.dpmhk.cz nebo na našem Facebooku.

Tyto informace prosím považujte stále jako předběžné – může zde dojít ještě ke změnám.

Samotný vstup na akci je tradičně zdarma – bezplatně se svezete i na mimořádné lince.

Akce se koná za každého počasí.

Mediálním partnerem akce je Český rozhlas Hradec Králové.

Srdečně Vás zveme - na setkání se těší Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s.

Soubory ke stažení:

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 2018

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 2018  - Plakát