„DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2018“ s úspěchem

8.10.2018

Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s. uspořádal pro současné, minulé či „budoucí“ zaměstnance a jejich rodinné příslušníky, všechny naše příznivce, fanoušky historie a současnosti veřejné dopravy nebo odborníky z dopravy, naše obchodní partnery a především pro celou širokou veřejnost v sobotu 6. října 2018 od 9 do 15 hodin v prostorách areálu Dopravního podniku v Pouchovské ulici a Terminálu hromadné dopravy (THD) u příležitosti 90. výročí založení městské hromadné dopravy v Hradci Králové

„DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2018“ s úspěchem

Tuto možnost atraktivního poznání (opět po pěti letech) zákulisí hradecké hromadné dopravy využilo - díky bohatému programu a opravdu slunečnému počasí - téměř pět tisíc - podle aktuálních informací – velmi spokojených návštěvníků. Návštěvníci všech věkových kategorií obdrželi ihned při vstupu, který byl zcela zdarma, program a plánek celé akce a vážní zájemci o historii měli k dispozici i naši úplně novou brožuru nazvanou 90 let MHD v Hradci Králové (texty Daniel Ditrych), která připomíná začátky a poté po desetiletích mapuje vývoj veřejné dopravy v našem krajském městě.

Obě tato místa byla od 9 do 15 hod propojena speciální bezplatnou okružní linkou, na které jely historické vozy: autobusy Praga RND (rok výroby 1945) a Š 706 RO (rok výroby 1951) - majitelem obou vozů je ČSAP, s.r.o. Nymburk, autobus ŠKODA 706 RTO MTZ (městský autobus pro tuzemské zákazníky vyrobený v roce 1965) – tento vůz provozuje Dopravní podnik města Pardubic, a. s. a trolejbus Škoda 9 Tr HT26 (rok 1979) vozidlo zajistil Pardubický spolek historie železniční dopravy (všem organizacím děkujeme za zapůjčení vozů) a náš vlastní autobus KAROSA B 732.1654 (rok výroby 1993).

Pouchovské ulici čekala návštěvníky prohlídka celého areálu včetně centrálního dispečinku, zázemí řidičů a učeben autoškoly.

Formou statické ukázky byly představeny všechny typy v současnosti provozovaných vozidel MHD včetně nejmodernějších vozů DP - posledních novinek: elektrobusu typu SOR NS 12 - ELECTRIC – výrobce SOR Libchavy spol. s r.o., tzv. parciálního trolejbusu značky Škoda 30 Tr - SOR TNB 12 (model s pomocným bateriovým pohonem) – výrobce ŠKODA ELECTRIC a.s. a SOR Libchavy spol. s r.o. a moderní sólo autobus značky IVECO Urbanway – výrobce Iveco Czech Republic, a.s.

Pro „srovnání“ s moderní technikou bylo v areálu vystaveno několik autoveteránů, legendární pětidvéřový autobus Tatra 85 z roku 1937 (jediný vyrobený exemplář) a jako zajímavost unikátní autobusový přívěs Sodomka PRK 6 (rok výroby 1943) - majitel vždy ČSAP, s.r.o. Nymburk.

Dále byly k vidění vozidla dílenská a speciální montážní vozidla pro údržbu a opravy trolejového vedení.

Návštěvníci absolvovali prohlídku dílen a dalších prostor rozsáhlého servisního a technického zázemí společnosti, kde byly připraveny ukázky diagnostiky vozidel a postupů oprav, zpřístupnění technologického zázemí, trenažér a další program pro malé mechaniky.

Po celou dobu konání akce bylo mimořádně otevřeno a využíváno naše Zákaznické centrum v Pouchovské ulici, kde bylo možné získat komplexní informace o MHD či zakoupit jízdenky. V přízemí administrativní budovy (jídelna) DP bylo možné si nechat vytisknout vybrané linky jízdního řádu (dále JŘ), získat info o JŘ v mobilech (i naučit se vyhledávat spojení) a či jak hledat informace o JŘ na internetových stránkách DP.

Zájemci o volné pracovní pozice – zejména řidič/řidička MHD, automechanik a elektromechanik - se zde mohli informovat o pracovních a mzdových podmínkách u pracovníků našeho personálního oddělení.

Služby včetně ukázky vozového parku ukázalo středisko zájezdové dopravy (nejnovější vozy MAN) a autoškola DP.

Formou statické ukázky se zde prezentoval i nový vůz IVECO EVADYS - výrobce Iveco Czech Republic, a.s. Nový Evadys je koncipovaný pro regionální a celostátní linky, letištní přepravu, organizované zájezdy i výlety.

Děti i dospělí se mohli svézt přímo v areálu po menší okružní trase hradeckým turistickým vláčkem a tradičně obrovský zájem byl o možnost projet se (bez pravidelného JŘ) myčkou autobusem MHD.

Součástí akce byla i účast Týmu silniční bezpečnosti neziskové organizace Bezpečně na silnicích o.p.s. – nevšední prezentace problematiky bezpečnosti silničního provozu pro všechny věkové kategorie.

V rámci akce byla možnost navštívit také innogy/magnalink point, kde jste se mohli dozvědět mnoho nového o e-automobilech a e-kolech – zkrátka o e-mobilitě a také o konektivitě k vysokorychlostnímu internetu v Hradci Králové. Mohli jste si vyzkoušet pozici za volantem tří typů elektromobilů nebo vyzkoušet elektrokolo na vlastní kůži.

Zde se také krátce po polední uskutečnilo za účasti pana Thomas Merkera - místopředseda innogy Česká republika - slavnostní předání dvou elektromobilů, které doplní flotilu e-busů v DPMHK a přispějí k rozvoji čisté mobility v Hradci Králové. DPMHK bude pilotně testovat e-auta za město Hradec Králové po dobu 6 měsíců, kdy tato doba je dostatečně dlouhá, abychom společně – DPMHK a innogy - otestovat různé značky, kapacitu baterie, reálný dojezd, různé provozní režimy a potřeby městské organizace. Po této době tento pilotní projekt společně DPMHK a innogy vyhodnotí a budou definovat další potřebné kroky pro další rozvoj čisté mobility v Hradci Králové.

Vedle prohlídky areálu společnosti proběhly v rámci dne i promoakce, prezentace představení služeb či ukázky techniky některých městských společností – jako jsou např. TECHNICKÉ SLUŽBY HRADEC KRÁLOVÉ, Městské lesy Hradec Králové a.s. a Letecké služby Hradec Králové a.s.

Městská policie Hradec Králové se zde prezentovala ukázkami služební sebeobrany, činnosti služebních psů, předvedla eliminaci pachatele v dopravním prostředku a veřejnost si mohla prohlédnout kamerové monitorovací vozidlo městské policie. Představila se i Policie ČR (zajistilo KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE).

Úplnou novinkou bylo velmi úspěšné – proto dokonce oproti původnímu plánu dvojnásobné  - vystoupení skupiny historického šermu Ruprecht s Tajemstvím dračího hradu, kde ohnivý drak Birgon zapůsobil opravdu „výrazně“ na všechny věkové skupiny.

Dvakrát vystoupily také mažoretky Carmen Jaroměř při DDM KLÍČ v Jaroměři – velmi úspěšné účastnice nedávného MS v Jihoafrické republice.

Úspěšná byla také autogramiáda fotbalistů FC Hradec Králové, aktuálně druhého týmu (se stejným počtem bodů jako Vysočina Jihlava) FORTUNY: NÁRODNÍ LIGY za účasti nejlepšího střelce týmu Adama Vlkanovy.  

KOSTKA - kolobka, s.r.o. - pobočka Hradec Králové - český výrobce koloběžek pro děti a dospělé se zde prezentovala se svými výrobky, které si na místě otestovala řada dětí.

Objevil se zde také Medvěd Wrr se „svým“ (naším) elektrobusem, kdy tvůrci knížky Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít! připravili pro děti soutěže o drobné ceny a milovníkům knížek rovněž předvedou, jak si vyrobit originální záložku.

V areálu DP byly připraveny další atrakce (např. skákací hrad či náchodský kouzelník Mr. Carlo) a aktivity a soutěže pro děti (jak spolupracujících subjektů, tak našich).

Prodávaly se zde i jedny z posledních výtisků knihy „Historie městské hromadné dopravy v Hradci Králové 1928–2013“ a další regionální publikace z vydavatelství Heleny Rezkové.

V rámci programu probíhala propagace dopravních reflexních prvků včetně jejich bezplatného poskytnutí společnosti LEMAC Marketing, s.r.o. Hradec Králové či prodejní akce výrobce modelů dopravní techniky spol. AM.

Akce se také zúčastnilo velmi úspěšně Vydavatelství WOLF - časopis Městská doprava a Vydavatelství Pavel Malkus Praha nabídkou časopisů, knih a suvenýrů s tematikou městské hromadné dopravy.

Po celou dobu akce bylo v areálu DP možné nakoupit občerstvení či ochutnat pivo zn. Rebel včetně letošní novinky plechovkového pivo Rebel IX.  od Měšťanského pivovaru Havlíčkův Brod a.s. Ochutnat bylo možné i točenou českou zmrzlinu z Opočna od mlékárny BOHEMILK, a. s., která zpracovává nejkvalitnější mléko z podhůří Orlických hor.

Programem celý den velmi zdařile a se znalostí věci prováděl známý moderátor Jan Kovařík (pořady České televize, Českého rozhlasu a TV Prima).

Na Terminálu hromadné dopravy si návštěvníci prohlédli jeho zázemí, tzn. i originální nadčasové dispečerské pracoviště - „kouli“ a trolejbusovou měnírnu, která slouží pro napájení trolejbusových tratí stejnosměrným proudem. Nechyběla ani ukázka dobíjení elektrobusu.

Mediálním partnerem akce byl Český rozhlas Hradec Králové.

Dovolíme si využít této příležitosti a rovnou Vás - všechny zájemce o MHD - pozvat na sobotu 18. května 2019 do areálu Terminálu hromadné dopravy u příležitosti oslav 70. let trolejbusové dopravy v Hradci Králové (2. května 1949 byla zahájena trolejbusová doprava na lince Nádraží – Nový Hradec Králové).

O konkrétním programu a podrobnostech této akce - opět určené pro všechny věkové kategorie - bude dále veřejnost průběžně informována a to zejména na stránkách www.dpmhk.cz nebo na našem Facebooku.

Srdečně Vás zveme na další setkání – Váš Dopravní podnik města Hradce Králové.

Soubor ke stažení

„DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DP 2018“ s úspěchem

Foto ke stažení:

Foto1     Foto2     Foto3      Foto4       Foto5       Foto6

Foto7     Foto8     Foto9     Foto10     Foto11     Foto12