13. června 2019 návštěva ze Srbska v Dopravním podniku

14.6.2019

Ve čtvrtek 13. června navštívila, jako součást své návštěvy v České republice, prostory naší společnosti desetičlenná delegace zkušených dopravních specialistů a techniků ze Srbska, konkrétně z jeho hlavního a největšího města Bělehradu a to přímo z jeho dopravního podniku. Metropole má rozsáhlý systém veřejné dopravy, jejímž základem je tramvajová síť; kterou doplňují trolejbusy a autobusy. V samotném dopravním podniku pracuje okolo pět a půl tisíce zaměstnanců.

Hlavním důvodem návštěvy našeho DP je skutečnost, že jsme jedním z hlavních průkopníků využívání elektrobusů u nás.

Představitelé delegace se setkali se zástupci hradeckého DP v čele s jeho ředitelem panem Zdeňkem Abrahamem a zástupce obchodního ředitele pro zahraničí SOR Libchavy spol. s r.o. panem Jindřichem Chudým.

Po představení historie a současnosti hradecké MHD na zasedací místnosti se hosté podívali i přímo do vlastního areálu DP, na Terminál hromadné dopravy, kde proběhla ukázka nabíjení elektrobusu a na nabíječku na měnírně Cihelna, kam byli dopraveni jedním z našich elektrobusů SOR NS 12 electric. Členové delegace se zajímali především o komplexní zkušenosti z provozu 23 elektrobusů a trolejbusů v samotném reálném provozu MHD v našem městě.

V Bělehradě mají již od září 2016 v pravidelném linkovém provozu pět superkapacitorových elektrobusů Chariot - od izraelsko-bulharského dodavatele Chariot Motors - s dojezdem cca 15 km. V naší společnosti viděli v reálu, že existuje i jiné plně funkční řešení. V centru Bělehradu chtějí zavést elektrobusy a mají vizi na 30 kloubových elektrobusů.

Věříme, že si zástupci města Bělehrad odnesli z našeho podniku informace, které jim pomohou při řešení rozvoje jejich MHD cestou bezemisní dopravy.

 

Soubor ke stažení: