Novinky z provozu DP - rekonstrukce myčky vozidel a nový autobus AUTOŠKOLY pro výcvik řidičů

21.10.2019

Rekonstrukce myčky vozidel.

V areálu DP se jedná o nejvýznamnější investiční akci letošního roku.

Rekonstrukce bezobslužné mycí linky vozidel MHD (autobusů, trolejbusů, elektrobusů) v provedení stacionární čtyřkartáčová, umožňující průjezdné mytí, nahradila 22 let „dožilou“ starou technologii.

Mycí linka pracuje automaticky, kdy mycí program je spuštěn po detekci přijíždějícího vozidla s rozpoznáním autobusu a trolejbusu (v případě trolejbusů nedochází k mytí zadního čela s ohledem na lana sběračů). Nově umožňuje volitelné mytí – ostřik spodku vozidla a závěrečné sušení, kdy je tak zajištěno lepší usušení vozidla před výjezdem z mycí linky.

Průjezdný profil je v rozměru 2 800 mm šířky (rozšířil se o 300 mm), mycí výška až 3 900 mm, mycí linka zabezpečí efektivní mytí vozidel o délce až 18 750 mm. Počet mycích cyklů bez výměny kartáčů je 20 000. Očekávaná životnost 15 let. K mytí je použita recyklovaná voda, znečištěné vody jsou přečištěny v naší čistírně odpadních vod a vráceny do mycího cyklu.

Finanční náklad na pořízení nové technologie mycí  linky byl 2,3 mil. Kč, související stavební úpravy objektu pak 1, 1 mil. Kč, celkem rekonstrukce přišla na 3,4 mil. Kč.

Kapacita využití - v našem případě 147 vozidel při mytí 1x týdně -  je cca 7700 mytí ročně.

Myčku budou využívat na základě komerční smlouvy i autobusy společnosti ARRIVA VÝCHODNÍ ČECHY a.s.

Výměna technologie byla zahájena 25. 6. 2019 a myčka byla spuštěna do zkušebního provozu 23. 9. 2019 a nyní je již v provozu běžném.

 

V průběhu září jsme pořídili pro výcvik našich nových řidičů nový autobus AUTOŠKOLY.

Starý autobus autoškoly meziměstská KAROSA B 732.1658 byl z roku 1994 s manuálním převodovkou.  Novým autobusem autoškoly je městský IRISBUS PS09D1 s rokem výroby 2008, který je díky automatické převodovce jednodušším na ovládání (zejména pro ženy) a víceméně kopíruje naše provozní autobusy MHD. Pro naše nové řidičky a řidiče je tak zaručen jednodušší přechod do samotného vlastního provozu MHD.

Svoji premiéru zažil na naší netradiční náborové akci „Přijďte si zkusit, jak jednoduché je řídit autobus MHD.“ 26. září 2019 v areálu DP.

V současnosti předpokládáme další termín konaní této oblíbené akce až v roce 2020. O přesném termínu Vás budeme minimálně dva měsíce dopředu (a samozřejmě pak průběžně v našich tradičních informačních kanálech či na reklamních nosičích) informovat.

Soubor ke stažení:

 
Foto - myčka               Foto1 - autobus AUTOŠKOLY               Foto2 - autobus AUTOŠKOLY