DP testuje hybrid - IVECO URBANWAY Hybrid High Value

11.3.2020

Dopravní podnik města Hradce Králové bude testovat v období od 11. března do 10. dubna 2020 na základě dohody s firmou Iveco Czech Republic, a. s. v reálném provozu na linkách MHD moderní a ekologický nízkopodlažní 12 m hybridní autobus IVECO URBANWAY Hybrid High Value

Autobus značky Iveco, který bude DPmHK po dobu jednoho měsíce testovat, používá ke svému pohybu technologii takzvaného sériového hybridu. Vznětový motor pohání generátor, který zároveň slouží k jeho startování. Kola roztáčí elektromotor napájený z generátoru či z ultrakondenzátorů umístěných na střeše. To znamená, že mezi vznětovým motorem a koly není žádná mechanická vazba. Ultrakondenzátory se dobíjejí rekuperací při brzdění vozidla nebo spalovacím motorem.

Plně elektrický režim, funkce „Arrive & Go“, s vypnutým spalovacím motorem a nulovými emisemi je v činnosti při rychlosti vozu do 20 km/h, tj. při přiblížení k autobusové zastávce a světelnému semaforu a odjezdu od nich. Podle výrobce spotřeba paliva tohoto vozidla je až o 30 % nižší, a také emise CO2 mohou být až o 30 % nižší v porovnání s dieselovými autobusy.

Iveco Urbanway Hybrid 12 m High Value je plně nízkopodlažní třídveřový autobus dlouhý 12 metrů a v dané verzi pojme 85 cestujících, z nichž je 29 sedících a 56 stojících. Je vybaven klimatizací pro cestující a řidiče a nezávislým topením. Má nerezové přídržné tyče a madla a je vybaven dvojitými USB zásuvkami.

Hybridní pohon zajišťuje spalovací motor Iveco Tector 7 Euro VI o objemu 6,728 litrů s výkonem 210 kW (286 HP) a trakční elektromotor o výkonu 120 kW (krátkodobě max. až 195 kW) s úložištěm elektrické energie ve formě ultrakondenzátorů od britské firmy BAE Systems.

Diesel-hybridní pohony jdou jednou z cest, jak významně (byť i ne zcela) ušetřit paliva do dieselových autobusů, a s ním i snížit uhlíkovou stopu z městské dopravy.

V současnosti jezdí ve světě více než 1 500 těchto hybridních autobusů.

Iveco představilo první hybridní Urbanway v roce 2014, rok po premiéře výchozí dieselové verze. Dnes nabízí výrobce dva typy hybridních vozů, a sice Urbanway Full Hybrid a Urbanway Hybrid High Value. U nás je tedy testována druhá varianta, která se liší jednak řešením elektromotoru a jednak úložištěm elektrické energie. Výrobcem vozu je Iveco France S.A., Venissieux, Francie.

Autobus bude nasazován na různé linky MHD, testovat se v provozu bude nejenom spotřeba vozidla, ale i jeho další provozní vlastnosti a následně se po ukončení jeho provozu budou vyhodnocovat i připomínky našich řidičů a cestujících.

Tento vůz byl v červenci 2019 testován v Pardubicích, na podzim téhož roku i v podmínkách pražské MHD a v únoru 2020 v Brně.

Ke stažení :

DP testuje hybrid - IVECO URBANWAY Hybrid High Value