Aktuální souhrn mimořádných opatření v boji proti šíření koronaviru COVID-19 v MHD v Hradci Králové (platný k 30. 3. 2020)

30.3.2020

Vážení cestující,

 

  1. od 23. 3. 2020 organizujeme provoz MHD v Hradci Králové až do odvolání v režimu podle prázdninového jízdního řádu, tzn. v jízdních řádech platí v pracovních dnech druhý sloupec nazvaný „Pracovní den - omezení dopravy MHD“.

I přes toto opatření bude hradecká MHD poskytovat dostatečnou dopravní kapacitu umožňující pohodlné cestování po Hradci Králové a dodržování bezpečné vzdálenosti mezi cestujícími.

Přechod na prázdninové jízdní řády dává také ještě další prostor a čas pro důkladnou a intenzivní hygienu a dezinfekci vozů MHD.

Funguje zvýšený rozsah úklidu a dezinfekce vozů MHD v rámci jejich každodenní očisty prostředkem, který má baktericidní, fungicidní, virucidní a tuberkulocidní účinek (tj. ABTMV) - na každém voze MHD jsou při úklidu interiéru speciálně ošetřená madla, madla na křídlech dveří, madla sedadel, rámy okolo oken a boční obkladové panely a pomocí ozonu, což je další způsob a účinný stupeň prevence proti šíření bakterií a virů. Ozon O3 je přírodní čistící a desinfekční látka. Je to dosud nejsilnější oxidační činidlo na Zemi, které je používáno v mnoha oblastech, jako je lékařství, zemědělství, potravinářský průmysl atd. Neexistuje žádný virus, bakterie, plísně, houby a žádný druh zápachu, které by odolaly působení ozonu. DPmHK provádí desinfekci minimálně 4 vozidel MHD denně dle plánovaného rozpisu. Ošetření vozidel ozonem je účinné 3 - 4 týdny. Poté se ošetření opakuje.

  1. cestování ve vozech MHD je aktuálně možné pouze se zakrytým nosem a ústy pomocí ústenky, roušky, respirátoru, šály, šátku, doma vyrobenou alternativou či jinou alternativou, která plní tuto funkci. Doporučujeme Vám také používat rukavice. Dodržujte také prosím odstup od ostatních cestujících.
  2. od 14. 3. 2020 je také dočasně zrušen nástup a výstup cestujících předními dveřmi po celý den (s výjimkou zrakově postižených občanů) a z důvodu zabránění kontaktu řidičů s penězi je také dočasně zrušen doplňkový prodej jízdenek za hotové u řidiče, a jsou přesunuty znehodnocovače jízdenek z místa u kabiny řidiče na místo dále od jeho kabiny - k prostředním dveřím a cestující tak nemohou vstupovat do těsné blízkosti řidiče MHD (do nástupního prostoru u řidiče), kde tento prostor je od pasažérů oddělen bezpečnostní páskou
  3. od 3. 3. 2020 se změnil režim ovládání dveří vozidel MHD při výstupu a nástupu cestujících. Až do odvolání se zrušil poptávkový systém ovládání dveří vozidel MHD, kdy si sám cestující stisknutím tlačítka zvolil otevření příslušných dveří, nadále se po zastavení vozidla v zastávce otevřou a zavřou všechny dveře vozidla bez závislosti na volbě cestujícího.
  4. Od 16. 3. 2020 je až do odvolání uzavřena hala dálkové dopravy Terminálu hromadné dopravy – samotné informace o dálkové a meziměstské autobusové dopravě můžete i nadále získat v sousední hale MHDkde můžete v době pondělí až pátek od 08.00 do 16 hodin (bez přestávky)  - zavřeno v sobotu, v neděli a ve svátek - zjistit informace o MHD a zakoupit jízdenky a papírové jízdní řády na MHD.
  5. K nákupu jízdních dokladů můžete využít:

jednotlivé papírové jízdenky si prosím zakupujte v našem zákaznickém centru ul. Pouchovská 153 v době pondělí až pátek  08:00 - 16:00 hodin (bez přestávky) - zavřeno v sobotu, v neděli a ve svátek a v již vzpomínané hale MHD Terminálu hromadné dopravy, ul. Nádražní.

Dále je prodej zajištěn přes smluvní prodejce a jejich provozovny - novinové stánky a prodejny potravin.

Seznam prodejců – viz naše informace ze dne 16. 3. 2020 -https://www.dpmhk.cz/articles/year/2020/567/Informace_o_opatrenich_v_MHD_k_16_breznu_2020/

 

  1. Doporučujeme využívat možnost elektronického nákupu jízdenek formou Mobilní jízdenky – SMS (návod je uveden na označnících zastávek a to i ve výňatku z TARIFU MHD) a na https://www.dpmhk.cz/14/Mobilni_jizdenka_SMS/ či mobilní aplikace HopOn, kterou je možné si stáhnout zdarma na Google Play či App Store – více na https://www.dpmhk.cz/hopon/, popř. je možné si pořídit Městkou kartu, která může nosit informaci o zakoupené časové jízdence nebo plnit funkci elektronické peněženky ze které lze hradit jednotlivé jízdné při vstupu do vozidla. Funkce elektronické peněženky je nezávislá na časové jízdence. Městskou kartu si můžete nabít v některém z našich samoobslužných prodejních automatů či pomocí on-line internetového bankovnictví - eshopu, více na: https://www.dpmhk.cz/18/Dobijeni_karty/

Všechny naše zákazníky vyzýváme a žádáme, aby vše, co lze uskutečnit online, či telefonicky, učinili ze svých domovů.

Děkujeme Vám za pochopení a omlouváme se za případné komplikace.

Buďte prosím zodpovědní a ohleduplní k sobě navzájem i k řidičům naší MHD.

 

Věříme, že i tato naše společná snaha pomůže snížit rizika nákazy.

 

Váš Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s.