Do městských ulic i lesů opět vyjede 27.5. turistický hradecký vláček

21.5.2020

Dopravní podnik připravil i v letošním roce pro hradecké občany a návštěvníky města projížďky netradičním dopravním prostředkem - turistickým vyhlídkovým hradeckým silničním vláčkem (THV). Od 27. 5. 2020 - díky koronaviru tak o něco později než předešlé roky - vyjede znovu na obě městské trasy - zde letos již po jedenácté a opět i do městských lesů. Sezona THV potrvá minimálně do 30. 8. 2020 letošního roku.

V provozu bude vláček v pracovní dny vždy ve středu a v pátek 3x denně a do 1. července také o nedělích s odjezdy od 14 do 17 hodin (3x trasa č. 1 a 1x trasa č. 2) od Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží. Vyhlídková trasa č. 1 (červená) povede od muzea přes Pražský most, Masarykovo náměstí, uličkami starého města a Velkým náměstím zpět na Eliščino nábřeží. Trasa č. 2 (žlutá) pak zamíří kolem Nového pivovaru, Divadla Drak, po Orlickém nábřeží, kolem synagogy a magistrátu. Časově nenáročné trasy v délce 35-40 minut ukážou účastníkům jízdy turisticky zajímavá místa či památky krajského města a přiblíží jejich historii.

V neděli v době letních prázdnin (od 5. 7. – 30. 8. 2020) bude mimo jízd po městě zajíždět vláček o nedělích do městských lesů. Zahájení těchto jízd bude v neděli 5. července od točny Zděná bouda v 9 a ve 13 hodin.

Oblíbené jízdy vláčku do hradeckých městských lesů plánuje Dopravní podnik opět ve spolupráci s Městskými lesy Hradec Králové a.s. Projížďky s průvodcem tak navážou na velmi úspěšný provoz v minulých letech. Projížďka lesním prostředím trvá zhruba tři hodiny a je určena všem věkovým kategoriím, vhodná je i pro méně pohyblivé osoby. Vzhledem k větší časové náročnosti jízdy doporučují organizátoři vzít si s sebou přikrývku.

V případě skupin do deseti osob není třeba vláček na žádnou z tras speciálně rezervovat. Skupiny s vyšším počtem osob vyžadují rezervaci. Děti do šesti let musí doprovázet osoba starší než 18 let. Pokud si do vláčku chcete vzít s sebou živé zvíře, musíte požádat o svolení řidiče vláčku. Je nutné zajistit, aby neohrožovalo a neobtěžovalo další cestující.

Jízdné je cestující povinen zaplatit podle ceníku jízdného a je žádoucí, aby přispíval k plynulému odbavení vláčku včasným připravením platidel vhodné výše. Právo na zlevněné jízdné je cestující povinen bez vyzvání prokázat příslušným průkazem při zakoupení jízdenky.

Zavazadla jsou přepravována jako příruční zavazadla a to bezplatně, nejvýše však jedno zavazadlo na osobu. Živá zvířata lze přepravovat pouze ve zcela uzavřené schránce s nepropustným dnem. Dětské kočárky a velmi rozměrné předměty se nepřepravují.

Cestující nesmí: vstupovat do vozu na kolečkových bruslích, kouřit ve vozidle, odkládat věci, nebo zvířata na sedadla, chovat se hlučně, reprodukovat hudbu, konzumovat vlastní potraviny, nebo obtěžovat spolucestující jiným nevhodným chováním, nebo poškozovat interiér vozidla.

Cestující jsou povinni dodržovat Přepravní řád THV.

Výletní vláček je významnou aktivitou pro propagaci DP, podporu cestovního ruchu města Hradce Králové a přispívá tak k jeho turistické image. Neslouží jen pro jízdy dětí s rodiči jako zpestření jejich rodinných výletů, ale i pro mateřské a základní školy, školní výlety nebo akce pro starší obyvatele. Zájemce či organizovaná skupina si může předem dohodnout i mimořádnou smluvní jízdu. Pronajatý vláček tak může vyrazit s řidičem na vhodnou samostatnou trasu a zajistit nevšední přepravu v rámci území města a dopravně přilehlých obcí také na individuální akce, jako jsou firemní aktivity včetně oslav výročí společností nebo dnů otevřených dveří, doprovodný program regionálních konferencí, kongresů či sympozií, na školení a soukromé oslavy, na slavnostní účely (i na svatby, narozeninové oslavy, párty, školní srazy). Je také oblíbeným zpestřením a atrakcí na dětských dnech, městských nebo obecních slavnostech (samozřejmě v souladu s jeho dopravními a kapacitními možnostmi a s ohledem na dodržení pravidel bezpečnosti silničního provozu). V případě smluvních jízd je cena stanovena individuálně. Vláček smí ve třech otevřených vyhlídkových vagoncích, které je možné při zhoršeném počasí zakrýt průhlednou folií na bocích vláčku, přepravovat celkem 36 sedících cestujících. Nejvyšší povolená rychlost je 25 kilometrů v hodině.

Jízdné je možné na klasických trasách opět hradit z městské a volné karty, na linkách neplatí časové jízdenky na MHD a jiné slevy. Aktuální jízdní řád, mapky a další informace naleznete http://vlacek.dpmhk.cz/

V případě zrušení jízd pro nepříznivé počasí nebo z technických důvodů najdou cestující oznámení do 13 hodin na označníku u Muzea východních Čech a na stránkách www.dpmhk.cz.

Městské trasy turistického vláčku

Trasa č. 1 – červená: Muzeum východních Čech, ul. Palackého, Kotěrova, Divišova, Československé armády, Mostecká, Pražský most, Tylovo nábřeží, nám. Svobody, Švehlova, Masarykovo nám., Šafaříkova, Gočárova, Ulrichovo nám., K. H. Máchy, Masarykovo nám., nám. 5. května, Tyršův most, Divišova, Československé armády, Magistrát města, Mýtská, Malé náměstí, uličky starého města - Dlouhá a Špitálská, Velké náměstí – zastávka pod Bílou věží, V Kopečku, Československé armády, Divišova, Eliščino nábřeží, ul. Palackého, Muzeum východních Čech. Doba jízdy cca 35 minut.

Trasa č. 2 – žlutá: Muzeum východních Čech, ul. Palackého, Kotěrova, Divišova, Československé armády, Komenského, Regiocentrum Nový pivovar, zastávka Divadlo Drak, Orlické nábřeží, Ignáta Hermanna, Synagoga, Československé armády - okolo Magistrátu města, Muzeum východních Čech. Doba jízdy cca 40 minut.

 

Ceník jízdného na městských trasách pro rok 2020:

Zlevněné jízdné pro děti od 3 do 12 let:               50 Kč

Plné jízdné nad 12 let: 90 Kč

Rodinné jízdné (2 dospělí a max. 3 děti do 12 let): 230 Kč

Ceny jsou včetně DPH.

Jízda se uskuteční od minimální celkové úhrady 400 Kč.

 

Ceník jízdného do městských lesů pro rok 2020:                            

Děti od 3 do 12 let: 100 Kč

Plné jízdné na 12 let: 200 Kč

Důchodci a ZTP: 150 Kč

Rodinné jízdné (2 dospělí a max. 3 děti do 12 let): 500 Kč

Ceny jsou včetně DPH.

Jízda se uskuteční od minimální celkové úhrady 1 800 Kč.

V případě zrušení jízd pro nepříznivé počasí nebo z technických důvodů bude vždy toto oznámeno na označníku v odjezdovém prostoru u Zděné boudy a na našich stránkách www.dpmhk.cz.

 

Soubor ke stažení :

Do městských ulic i lesů opět vyjede 27.5. turistický hradecký vláček