Pět nových autobusů IVECO Urbanway ve službách hradecké MHD

25.8.2020

Do vozového parku Dopravního podniku města Hradce Králové (DP) bylo letos během období červen – červenec zařazeno a již běžně jezdí na linkách MHD (pod ev. č. 186 – 190) pět zbrusu nových moderních sólo nízkopodlažních autobusů značky IVECO Urbanway 12 m – Tector 7, s dieselovým motorem vyvinutým společností FPT Industrial, splňující emisní normu Euro VI. Vozy jsou vyráběny ve francouzském Annonay a jde o nástupce autobusu Irisbus Citelis 12M. Dodavatelem je spol. ZLINER s.r.o. se sídlem ve Zlíně.

Jde o třídveřové vozy s kapacitou 28 sedících a 78 stojících. Vozy jsou vybaveny klimatizací pro řidiče i cestující a USB porty pro nabíjení. Oproti dodávce 3 ks (v roce 2018) je výraznější změnou z pohledu řidiče – shodnou však již s deseti vozy z roku 2019 - vybavení kabiny chladničkou a z pohledu cestujících uspořádání sedadel před prostředními dveřmi z důvodu lepší průchodnosti vozidlem.

Nově vozy obsahují kompletní kamerový systém (interiér, prostor před vozidlem a za vozidlem), automatický hasící systém v motorovém prostoru a nejnovější motory Iveco, které splňují v současné době platnou emisní normu EURO VI s třídou D a vozy tak přispějí ke zlepšení ovzduší ve městě Hradec Králové.

Instalace kamer je vedena snahou o větší bezpečnost obyvatel našeho města, k ochraně jejich života a zdraví, k ochraně majetku cestujících a majetku společnosti a k eliminaci všech jevů, které ruší klidnou a bezpečnou přepravu. „Je to krok k větší bezpečnosti našich zaměstnanců i cestujících. Ve městech, kde se pro takový kamerový systém ve vozech MHD rozhodli, výrazně ubylo problémů s napadením řidičů či revizorů a zlepšilo se i chování některých problémových cestujících a klesá vandalismus, tzn. i škody na majetku“ sdělil ředitel společnosti Zdeněk Abraham. K tomuto kroku se DP rozhodl i kvůli tomu, že roste počet řidiček autobusů MHD.  

Data z kamerového systému se budou - pro případ vyšetřování Policii ČR (při důvodném podezření na spáchání trestního činu nebo přestupku, příp. na vyžádání orgánů činných v trestním řízení) - zaznamenávat a několik dní ukládat (k záznamům se nedostane žádný nepovolaný subjekt) a poté budou automaticky smazána. Vše v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů.

Kamery dosud DP používá u všech trolejbusů, u 20 elektrobusů a v některých autobusech pro účely monitorování pohybu cestujících v prostoru dveří a aktuálním dění ve voze MHD.

Kamery obecně jsou a budou automaticky ve všech nově pořizovaných vozidlech, kdy nová vozidla budou mít ve veřejné soutěži požadavek na integrovaný kamerový systém jako součást palubního počítače.

Dalších pět shodných vozů DP obdrží do konce listopadu 2020.

Nových vozů bude letos tedy celkem deset, cena jednoho vozu činí 5.790.000,- Kč bez DPH a celkově za ně dopravní podnik zaplatí 57.900.000,- Kč bez DPH (70 059.000,- Kč s DPH).

V roce 2020 se tak hradecká veřejnost může těšit z další výrazné obnovy vozového parku MHD, kdy se zde od roku 2018 objeví již 23 ks nových autobusů značky IVECO Urbanway - všechny vozy jsou samozřejmě nízkopodlažní, kdy toto pak umožňuje snadné nastupování a vystupování a vozy jsou tak pro cestující příjemnější - zejména při nastupování s kočárky, invalidními vozíky nebo pro seniory či osoby s omezenou schopností pohybu a orientace.

V Plánu pořízení investic na rok 2021 předpokládá DP v souladu se svoji strategií a na základě plánu obnovy vozového parku DP nákup dalších šesti kusů zcela nových nízkopodlažních autobusů s dieselovým motorem splňující v současné době aktuálně platnou emisní normu EURO VI – tři vozy budou v krátkém provedení (12 m) a tři v provedení dlouhém kloubovém (18 m).

Soubor ke stažení:

Pět nových autobusů IVECO Urbanway ve službách hradecké MHD