Jak správně cestovat ukáže Karkulka nebo Bystrozraký, dopravní podniky mají novou edukační kampaň

14.10.2021

 
     TISKOVÁ ZPRÁVA SDP ČR

Jak správně cestovat ukáže Karkulka nebo Bystrozraký, dopravní podniky mají novou edukační kampaň

Praha, 14. října 2021

 

S novou kampaní „Desatero skvělého cestujícího“ se od září mohou setkat lidé využívající veřejnou dopravu v sedmi českých městech. Jejím cílem je pomocí humorných komiksových obrázků s pohádkovými motivy připomenout pravidla správného chování v prostředcích veřejné dopravy. Obrázky, které se objeví přímo ve vozech, určitě zaujmou cestující mladšího věku, ale pobaví i dospělé.

České Budějovice, Hradec Králové, Karlovy Vary, Olomouc, Pardubice, Plzeň a Ústí nad Labem. To jsou města, ve kterých si budou moci cestující veselou formou připomenout základní body z přepravního řádu. „Na vzniku nové poučné kampaně Desatero skvělého cestujícího se sedm dopravních podniků domluvilo v rámci společných aktivit, které vznikají při Sdružení dopravních podniků ČR. Dopravní podniky se do společných marketingových akcí zapojují už pátým rokem, propojení nám dává smysl, protože řešíme podobné problémy a máme spoustu společných témat,“ uvedl předseda Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) Tomáš Pelikán.

V Desateru se objeví deset klasických pohádek a deset nešvarů, se kterými se můžeme při cestování v MHD setkat. Pomocí komiksu tak dopravci nabádají cestující ke správnému chování. K tomu slouží trefné komentáře hlavních postav. „Desatero ukazuje situace, kdy někteří cestující porušují přepravní podmínky, omezují nebo dokonce ohrožují ostatní cestující.  Vtipně chceme na tyto situace upozornit a připomenout například to, že velký batoh je potřeba ve voze sundat, svačinu sníst až po vystoupení nebo že není vhodné ve voze nahlas telefonovat,“ přiblížil kampaň výkonný ředitel Dopravního podniku města Ústí nad Labem Libor Turek.

Letáky si jednotlivá města do vozů nasazují postupně, takže například v Hradci Králové nebo Olomouci už jezdí, v dalších městech se objeví v nejbližších dnech nebo týdnech.

Autorem komiksového Desatera je ilustrátor, spisovatel a scénárista Vojtěch Jurík, který tvoří pod pseudonymem Vhrsti a je autorem mnoha komiksů a knížek pro děti. V minulosti se jeho kresby objevily například v kampaních Plzeňských městských dopravních podniků nebo Dopravního podniku města Brna. 

 

Kontakt pro média:

Linda Hailichová

tisková mluvčí SDP ČR

media@sdp-cr.cz

+420 603 881 018

www.sdp-cr.cz

 

Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) je nejvýznamnější asociace provozovatelů městské hromadné dopravy (MHD) v ČR. Sdružuje 22 dopravních podniků, působících zejména v krajských městech a zahrnuje mimo jiné všechny provozovatele elektrické drážní (tzn. tramvajové, trolejbusové a speciální) dopravy v ČR. Členské dopravní podniky ujedou ročně více než 320 milionů vozových kilometrů a přepraví více než 2,6 miliardy cestujících. Provozují 2 881 autobusů, 1 687 tramvají, 668 trolejbusů a 143 souprav metra.

 

Soubor ke stažení:
 
 
Foto1          Foto2          Foto3          Foto4          Foto5