VÝZVA NEJEN PRO FANOUŠKY DOPRAVY Z HRADCE KRÁLOVÉ – POMOZTE NÁM PŘIPOMENOUT HISTORII MHD

5.1.2023

Vážení příznivci a pamětníci hradecké městské dopravy, ale samozřejmě nejen Vy. Máte doma zajímavé materiály, předměty či fotografie, které by mohly přispět k dalšímu zmapování historie MHD v Hradci Králové? Obracíme se právě na Vás s prosbou o pomoc - ozvěte se nám.

Tento rok oslaví hradecká městská hromadná doprava 95 let svého fungování a Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s. (DPmHK, a.s.) chystá jako její provozovatel připomenutí vývoje této formy dopravy v naší krajské metropoli.

K tomuto významnému výročí také připravuje na sobotu 7. října 2023 od 9 do 15 hodiny v areálu společnosti a v prostorách Terminálu hromadné dopravy menší oslavu. S programem akce bude veřejnost postupně seznamována – již nyní však můžeme přislíbit oblíbené statické ukázky a jízdy historickými vozy.

Chtěli bychom poprosit o pomoc veřejnost - pokud máte doma nějaké zajímavé předměty, publikace, dobové propagační materiály, listiny, dobové jízdenky, jízdní řády, fotografie, pohlednice či další artefakty, které by mohly přispět k dalšímu zmapování historie hromadné  dopravy v našem městě a které se neobjevily v obou vydáních naší publikace Historie městské hromadné dopravy v Hradci Králové 1928 – 2013, resp. 2020 autorky Heleny Rezkové, rádi bychom je využili s cílem zvýšit povědomí o historii hradecké MHD a to zejména u  mladší veřejnosti.

Tyto artefakty bychom si zapůjčili, popř. s Vaším svolením zadokumentovali, případně i odkoupili a využijeme je při svých aktivitách směřujících k hlubšímu seznámení s historií a současností hradecké MHD a následně i k její další popularizaci. V případě velmi zajímavých informací se o ně s veřejností podělíme již v během běhu roku – třeba i na našich www stránkách či Facebooku nebo v našem zpravodaji Dopravák. Případně se objeví i na výstavě mapující historii městské autobusové dopravy nejen v Hradci Králové, kterou na období od 9. září (vernisáž) do 8. října 2023, připravujeme ve spolupráci se  Sdružením pro elektrickou trakci v prostorách haly MHD Terminálu hromadné dopravy a významné artefakty by pak například mohly být veřejnosti představeny i přímo při oslavách 95 let MHD v Hradci Králové. Samozřejmě bychom při jejich případném uveřejnění či využití uvedli autora, poskytovatele či zapůjčitele daného materiálu

Pokud se s artefakty setkáte či je přímo vlastníte, tak pro konzultaci, nabídku či předání možných materiálů (zejména tedy do roku 1990) prosím kontaktujte DPmHK, a.s. pana Františka Medunu na e-mail: meduna@dpmhk.cz a my se s Vámi spojíme a domluvíme podrobnosti.

Těšíme se na spolupráci při objevování nových informací o historii veřejné dopravy v Hradci Králové a předem Vám děkujeme za spolupráci.