„Hradecká galerie opět oživuje prostor Terminálu hromadné dopravy“

20.2.2023

Hradecká galerie opět oživuje prostor Terminálu hromadné dopravy

Galerie moderního umění v Hradci Králové uspořádala již podruhé příměstský tábor Jarní zašívárna. Pětidenní program vybízí děti od 6 do 15 let k aktivnímu trávení jarních prázdnin. Účastníci letošního ročníku přijali výzvu Uměním k úsměvu, která je výtvarně provázela celým týdnem. Díky spolupráci s Dopravním podnikem města Hradce Králové jsou výsledné práce dětí k vidění v jedné z budov Terminálu hromadné dopravy (THD). Cílem bylo vytvořit objekty, které kolemjdoucí potěší či pobaví.

Galerie moderního umění v Hradci Králové pokračuje ve spolupráci s Dopravním podnikem města Hradce Králové. Během uplynulých podzimních prázdnin v říjnu 2022 vytvořily děti účastnící se dvoudenního výtvarného programu v GMU instalace, které následně umístily do budovy THD.  Tyto objekty posléze cestující doprovázely na jejich každodenních cestách. Nyní na tuto aktivitu navazuje program Jarní zašívárna.

Příměstský tábor probíhá vždy během jarních prázdnin a jeho letošním cílem bylo navázat na uskutečněné podzimní tvoření a znovu vnést do prostoru hradeckého terminálu umění. Děti se staly na pět dní designéry, vyzkoušely si různé výtvarné techniky, myšlenkové mapy, modelování či tvorbu materiálových vzorníků jako předlohu pro své finální dílo. Inspirací k tvorbě byly relaxační techniky, prázdninová pohoda, haptická hra a svět umění.

Výstupem týdenního tvoření bylo ztvárnění nejrůznějších postav, zvířat či předmětů, které mají kolemjdoucí rozveselit. Pro práci byl záměrně využíván například textil, molitan, polystyren či dřevo, jelikož kontrastují s materiály použitými v architektuře terminálu.

„Ať už sami jakékoli umění vytváříme nebo se obklopujeme díly někoho jiného, věříme, že to přináší radost, potěšení a často i úsměv na rtech.“  říká edukátorka královéhradecké galerie Patricie Kaválková.

Jako výstavní prostor pro výsledné práce byla dětem poskytnuta budova dálkové dopravy hradeckého terminálu. Cestující si zde mohou prohlédnout celkem šest objektů, které jsou hravě umístěny na centrálním schodišti. Práce jsou volně přístupné a zůstanou nadále k vidění.

 

Kontakty:
Bc. Gabriela Bučková                                                               Mgr. Patricie Kaválková
komunikace s médii a s veřejností                                      edukátorka
e-mail: komunikace@galeriehk.cz                                      e-mail: edukace@galeriehk.cz
telefon: + 420 725 774 046

 

Ing. František Meduna
vedoucí marketingu DPmHK
e-mail: meduna@dpmhk.cz
telefon: + 420 734 797 860